1 marca 2017 r., z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych przez Kapitułę Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL.
W uroczystości uczestniczyli żołnierze podziemia antykomunistycznego, osoby represjonowane w PRL, księża, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.
Opolszczyznę na spotkaniu reprezentowali: Bogusław Bardon, Dariusz J. Sitko, Eugeniusz Kowalcze.
Przewodniczący Kapituły Odznaczeń dr inż. Kazimierz Maria Krasiczyński otwierając uroczystość wskazał na pamięć o żołnierzach wyklętych, którzy nie godząc się z okupacją sowiecką po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni. Wielu z tych bohaterów zginęło lub zostało zamęczonych przez służbę bezpieczeństwa PRL.
Kontynuatorami walki o niepodległość Polski były osoby, które w okresie PRL-u sprzeciwiały się narzuconemu Polsce systemowi i prowadziły walkę o niepodległą i suwerenną Ojczyznę.
Kapituła Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL, której dewizą wszystkich odznaczeń jest BÓG, HONOR, OJCZYZNA, uznając zasługi na rzecz niepodległości Polski, postanowiła ustanowić KRZYŻ STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Wśród odznaczonych w trakcie uroczystości w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, Krzyż Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymał Bogusław Bardon, założyciel NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie, Konfederat Polski Niepodległej, Przewodniczący Komitetu Praworządności, więzień polityczny w PRL (fot. 1).
W swoim wystąpieniu Bogusław Bardon, wspominał drogę do niepodległości Polski, która również prowadziła przez Opolszczyznę. Będąc więźniem ZK na Kleczkowskiej we Wrocławiu wierny swym zasadom walki o wolność wraz ze współwięźniami z grupy wrocławskiej piłując kraty śpiewali „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, PÓKI MY ŻYJEMY”. W słowach podziękowania skierowanych do organizatorów uroczystości oświadczył, iż „wielkim honorem jest otrzymanie odznaczenia przyznanego więźniowi, przez drugiego więźnia”. Jest to dowód szacunku za odwagę, niezłomność i walkę za wolną Polskę (fot. 2).
O Opolskiej Drodze do Niepodległości, pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, patriotyzmie rozmawiali uczestniczy uroczystości (fot. 3), która została zorganizowana przez Fundację Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL pod Honorowym Patronatem Ks. Abp Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego. W uroczystości uczestniczył również Pan Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Kawaler Krzyża Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Dariusz J. Sitko
Związek Kresowian i Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w Kędzierzynie- Koźlu
” Ukraina pomiędzy zbrodnią, a moralnym odrodzeniem”
Wykład poprowadzą profesorowie M.Ryba i W.Osadczy.
Spotkanie rozpocznie się w dniu 13 marca o g. 17 w sali Żyrandolowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Koźlu przy ul Skarbowej
Piłowali kraty śpiewając przy tym „Jeszcze Polska nie zginęła…”? Czy człowiek naprawdę planujący ucieczkę zwraca na siebie uwagę w taki sposób czy raczej działa w sposób cichy i dyskretny? No i jak długo mogli śpiewać przy tym piłowaniu? Przecież stalowej kraty nie przepiłuje się w pięć minut, trzeba na to wielu godzin, a może nawet dni. Naprawdę tak długo śpiewali? Kto uwierzy w takie bajki?
Doznałem szoku, gdy zobaczyłem to zdjęcie. Treść artykułu mówi o czasach, gdy komuna gnębiła ludzi prawych, ludzi z zasadami, którzy poświęcali zdrowie i życie dla Ojczyzny…i co widzę…D Sitko prominentny działacz PO jako wielki obrońca pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uważajmy na takich „obrońców”. Znowu ktoś ośmieszył biskupa Kupnego.