W najnowszej książce Zychowicza o żydokomunie — żydowski punkt widzenia

Autor Obywatelski2

img10Najnowsza pozycja kontrowersyjnego historyka to zbiór wywiadów i artykułów na tematy związane z narodem żydowskim.

ŻydziJedna z rozmów zatytułowana jest Żydzi i komunizm. Piotr Zychowicz przeprowadził ją z prof. Antonym Polonskym z Brandeis University. Dotyczy ona procesów, którym podlegali Żydzi jako naród w XX wieku.
Jednym z zarzutów w stosunku do narodu żydowskiego jest jego rzekome spoufalenie z ideologią komunistyczną. Polonsky uważa, że sympatia Żydów do komunizmu wynikała z nadziei na asymilację społeczną i powszechną równość, która miała nadejść po obaleniu kapitalizmu. Wielu Żydów uważało, że rewolucja jest drogą do poprawienia ich pozycji społecznej. Z drugiej strony pojawiają się jednak zarzuty o to, że na czele kapitalistycznego społeczeństwa stoją żydowscy przemysłowcy i kapitaliści. Polonsky odpiera ten zarzut i twierdzi, że wśród narodu żydowskiego byli zarówno bogaci, jak i proletariusze. Takie rozwarstwienie społeczne powodowało — według Polonsky’ego — że wielu Żydów zasilało szeregi organizacji skrajnych.
Na sugestie, że Żydzi dokonali rewolucji bolszewickiej, Polonsky odpowiada, że Lenin genetycznie był bardziej Kałmukiem aniżeli Żydem, a z kolei Feliks Dzierżyński z pewnością był pochodzenia polskiego, a nie żydowskiego. Rozmówca uważa, że żywioł żydowski nie był w roku 1917 decydujący. Poparcie dla bolszewików w wojnie z białymi wynikało z tego, że bolszewicy, jako jedyne ugrupowanie, wyrażali sprzeciw wobec antysemityzmu. Polonsky przypomina, że w latach 1917–1919 biali i Ukraińcy wymordowali od 50 do 100 tys. Żydów.
Na zarzut, iż Żydzi witali Sowietów z otwartymi rękami we wrześniu 1939 roku, naukowiec odpowiada, że nie byli oni osamotnieni — na najeźdźców ze wschodu wdzięcznie spoglądali też Ukraińcy, Białorusini, a nawet niektórzy Polacy.
Inaczej na Sowietów patrzyliśmy my, inaczej Żydzi. Dla nas Rosjanie byli jednym z dwóch wrogów, obok Niemców, dla Żydów — była to szansa na życie, gdyż pod niemiecką okupacją ich egzystencja była zagrożona. Zresztą, jak się później okazało, także i Sowieci byli dla nich surowi: Polonsky przypomina, że Żydzi-komuniści byli zsyłani na wschód przez NKWD. Naukowiec przyznaje jednak, że zachowanie Żydów w ‘39 stworzyło „złą atmosferę”, co objawiło się później pogromami na terenach, na które wkroczyli Niemcy.
Na pytanie Piotra Zychowicza o udział Żydów w zbrodniach komunistycznych, Polonsky odpowiada, że Andrzej Paczkowski zbadał kiedyś ten temat i okazało się, że kadry UB Żydzi stanowili w 29%, a stereotyp Żyda-ubeka wziął się stąd, że to faktycznie Żydzi mieli nadreprezentację na stanowiskach kierowniczych. Polonsky zauważa, że również część Polaków poparła reżim komunistyczny.
Naukowiec jest zdania, że „Żydzi powinni zaakceptować to, że ich rodacy także popełniali zbrodnie”.

Wywiad jest dostępny w książce P. Zychowicza Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie.

jkg

 1. wielbicielka prezesa
  | ID: 140bd3ef | #1

  Książka ta jest li tylko sprytnym przedrukiem z doskonałych książek prof JR Nowaka:)

  http://warszawskagazeta.pl/kraj/item/3886-prof-jerzy-robert-nowak-nowe-deformacje-stosunkow-z-zydami-czy-zychowicz-staje-sie-nowym-grossem

 2. | ID: 5156cd12 | #2

  Książka ta jest raczej przedrukiem tekstów, które Zychowicz opublikował na przestrzeni lat choćby w „Rzeczpospolitej”.
  jkg

Komentarze są zamknięte