Urząd Marszałkowski: 115 sportowców stypendystów

Autor Obywatelski

115 sport6a21cf9144f00b44410e5b50d55300e9owców z całego województwa otrzyma stypendia od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Łączna kwota, jaka zostanie przeznaczona na pomoc sportowcom to 350 tysięcy złotych. Dziś odbyła się oficjalna uroczystość wręczenia grantów.
Wyróżnienia zostały przyznane w 4 kategoriach: nadzieje olimpijskie, sporty olimpijskie, sporty paraolimpijskie oraz sporty nieolimpijskie. – W sumie wpłynęło do nas 146 wniosków o stypendia, a przyznaliśmy je 115 osobom. Reprezentują oni wiele dyscyplin, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Stypendia są zróżnicowane w zależności od dyscypliny i przyznawaliśmy je za osiągnięcia w 2015 roku i to była nasza podstawa do oceny. Zdajemy sobie sprawę, że sport to nie tylko treningi, ale też wydatki na odżywki czy sprzęt – mówił Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa ds. sportu i kultury. Stypendyści zgodnie przyznają, że warto się starać, a każde wsparcie finansowe w dążeniu do sportowego sukcesu się przyda.
 – Warto się starać o takie stypendium tym bardziej że moja dyscyplina nie jest sportem olimpijskim – mówi Mateusz Golomb z Opolskiego Klubu Karate. – Ciężko otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie i sponsorów. Takie stypendium pozwala na zakup różnych odżywek, ale też w finansowaniu wyjazdów. Mnie przyznano stypendium w wysokości 200 złotych miesięcznie – dodaje Golomb.
Sportowcy będą otrzymywać wsparcie przez osiem miesięcy od maja do grudnia. Najniższe stypendium wynosi 150 zł miesięcznie, a najwyższe 1300 zł.
Trenujemy sześć razy w tygodniu, więc nasz sprzęt szybko się zużywa. Dostaniemy 400 zł, nie jest to duża kwota, ale na pewno dobrze ją wykorzystamy- mówią zawodniczki trenujące zapasy. – Ja trenuję gimnastykę sportową i te 200 zł miesięcznie przyda mi się np. na stroje czy odżywki – mówi Karol Tobiasz. – Rok temu zdobyłem trzecie miejsce na drużynowych Mistrzostwach Polski – dodaje.

Wśród stypendystów są się m.in.: ciężarowcy z KS „Budowlani” Opole: Bartłomiej Bonk – brązowy medalista olimpijski z Londynu, Arkadiusz Michalski obecny wicemistrz Europy Seniorów, kajakarz Piotr Kuleta z AZS KU Politechniki Opolskiej i parakajakarz Tomasz Moździerski z Opolskiego Towarzystwa Kajakowego. Stypendia otrzymają także lekkoatletka i dwukrotna mistrzyni paraolimpijska Barbara Niewiedział z LUKS MGOKSiR Korfantów, łuczniczka Karolina Farasiewicz z KS „Obuwnik” Prudnik, a także zapaśnicy z LKS „Orzeł” Namysłów: Radosław Marcinkiewicz – brązowy medalista Igrzysk Europejskich i Krystian Brzozowski, który zdobył czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Wiktor Sobierajski za onet.pl

foto:Joanna Matlak (onet)

Komentarze są zamknięte