Rodzina 500 plus na Opolszczyźnie: System elektroniczny działa

Niezależna Gazeta Obywatelska

Dzieci Ksenia i WiktorPrzystępując do realizacji programu Rodzina 500 plus nie mieliśmy danych, ile dzieci zamieszkuje Opolszczyznę i jest uprawnionych do świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Szacunkowo to ok. 81,5 tyś dzieci. Precyzyjne dane będziemy mieli po pierwszym miesiącu realizacji programu. W Opolu uprawnionych do świadczeń jest około 10 tyś dzieci. Na razie program wdrażany jest sprawnie. Nie odebraliśmy dotychczas sygnałów, by działo się coś złego, nie licząc drobnych problemów z systemem elektronicznym. Nie miał on jednak wpływu na realizację zadania na terenie Opolszczyzny – powiedział ngopole.pl Krystian Goetz kierownik Oddziału Nadzoru i Kontroli Pomocy Społecznej w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Do każdej środy zbieramy zapotrzebowanie na środki z tytułu programu Rodzina 500plus z każdej gminy a w każdy piątek Wojewoda Opolski uruchamiał będzie przelewy, które trafiać będą na konta poszczególnych ośrodków pomocy społecznej.

            1-go kwietnia ruszył rządowy program Rodzina 500 plus. Jak poinformowała Anna Streżyńska minister cyfryzacji do poniedziałkowego poranka wpłynęło drogą elektroniczną ponad 170 tyś wniosków rodzin pragnących skorzystać z ustawy Rodzina 500 plus. W Opolu Miejskie Centrum Świadczeń (www.mcs.opole.pl) informuje, że w związku z wdrożeniem Programu Rodzina 500 plus, poczyniło przygotowania mające na celu sprawną realizację tego zadania. Powiększona została powierzchnia Wydziału Obsługi Klienta, składająca się obecnie z trzynastu stanowisk, w których będzie można złożyć wniosek. Siedziba Centrum znajduje się nadal przy ul. Ozimskiej 19, ale na siódmym, a nie jak dotychczas na ósmym piętrze budynku. Wydział Obsługi Klienta wyposażony został również w nowoczesny system zarządzania kolejką, który pozwoli Nam sprawnie zorganizować przyjmowanie wniosków. W razie wątpliwości, pomocą w obsłudze biletomatu będzie służył pracownik Wydziału Obsługi Klienta. Na sali obsługi będzie się również znajdowała skrzynka, do której będzie można wrzucić w poprawnie wypełniony wniosek bądź inne dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku bez konieczności stania w kolejce. Skrzynka będzie opróżniana codziennie na 15 minut przed zamknięciem sali obsługi klienta. Godziny otwarcia Centrum od 4 kwietnia br. są następujące:

Poniedziałek – środa – od 7.30 do 15.30

Czwartek – od 7.30 do 17.00

Piątek od 7.30 do 14.00

           Jak wygląda jego realizacja w tzw. terenie, na obszarze województwa opolskiego? O to ngopole.pl zapytało w kilku miejscach. Oto co usłyszeliśmy.

– Szacujemy że w obrębie działalności naszego ośrodka uprawnionych do świadczenia będzie ok. 2 tysięcy rodzin do daje nam około 3 tysięcy dzieci. Oprócz punktu przyjmowania wniosków w naszym ośrodku uruchomiliśmy dodatkowy punkt w urzędzie miasta w Prudniku. Znakomicie zdał egzamin system elektroniczny, bowiem w piątek otrzymaliśmy t drogą ok. 200 wniosków a dzisiaj (4.04) 50. Zdarzają się błędy, jednak to nie dyskwalifikuje wniosku, bowiem będziemy wzywać zainteresowanych do jego uzupełnienia bądź poprawienia. By sprawnie realizować program Rodzina 500 plus zatrudniona została dodatkowo jedna osoba – powiedziała nam Bernadeta Bednarczuk kierownik działu świadczeń OPS w Prudniku.

– Do realizacji programu Rodzina 500 plus przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. Przygotowaliśmy w MOPS Kędzierzyn-Koźle dodatkowe trzy pomieszczenia, gdzie będziemy przyjmowali interesantów. Zatrudnione zostały także trzy nowe osoby, które zostały przeszkolone. Proszę jednak wszystkich, aby nie starali się załatwić wszelkich spraw związanych ze świadczeniem w pierwszych dniach, tak aby uniknąć kolejek. Świadczenie to bez względu na datę złożenia wniosku do 1 lipca, będzie realizowane z wyrównaniem od 1 kwietnia. Program obejmie szacunkowo 2,5 tyś dzieci, chociaż zdaję sobie sprawę, że mogą to być dane niedoszacowane, bo nie mamy informacji ile rodzin skorzysta ze świadczenia na pierwsze dziecko, ile dzieci znajduje się w rodzinach wielodzietnych do 18 roku życia i nie wiemy także czy wszyscy uprawnieni przyjdą po świadczenie. Według szacunków urzędu wojewódzkiego MOPS Kędzierzyn-Koźle otrzyma w roku 2016 około 17 mln złotych na realizację programu Rodzina 500 plus – powiedziała nam Danuta Ceglarek dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

– Na terenie działalności naszego ośrodka szacunkowo objętych rządowym programem 500 plus będzie 1500-1700 rodzin. Daje to ok 3,5 tysiąca dzieci. Uruchomiliśmy 20 dodatkowych punktów, w których będziemy przyjmowali wnioski. Cztery w Strzelcach Opolskich oraz 16 w wioskach na terenie gminy. Do tego zadania nie zatrudniliśmy dodatkowej kadry, będziemy to obsługiwać tą kadrą , jaka była już zatrudniona w ośrodku – powiedział nam Tadeusz Urbanek starszy inspektor ds. świadczeń społecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich.

– W naszej gminie, a jest to mała gmina wiejska, uprawnionych do świadczenia jest ok. 600 dzieci. Do poniedziałku rano nie otrzymaliśmy żadnego wniosku pocztą elektroniczną. W związku z programem Rodzina 500 plus zatrudniliśmy jedną dodatkową osobę. Póki co nie uruchamialiśmy dodatkowych punktów przyjmowania wniosków na terenie gminy, ale jak zajdzie taka potrzeba na pewno to zrobimy. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Cisku kolejek nie ma – powiedziała ngopole.pl kierownik placówki Danuta Pawlik.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte