Chcemy aby BIPy były aktualne i przejrzyste. Opole niech da przykład

Niezależna Gazeta Obywatelska

BiP OpoleTematyka informacji publicznej, jawności oraz przejrzystości jest Stowarzyszeniu „Stop Korupcji” bardzo  bliska. W mieście Opole nie jest tym za dobrze. Stąd polecamy uwadze władarzy miasta list.

W piątek 20 listopada koalicja organizacji pozarządowych, w skład której wchodzą: Fundacja Court Watch Polska, Fundacja Stańczyka, Fundacja Stabilo, Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych i Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki, zainaugurowała projekt pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, który nosi nazwę „Mam to w BIPie!”

Projekt ma na celu poprawę dostępności informacji umieszczanych w gminnych Biuletynach Informacji Publicznej. Chcemy by BIPy były aktualne, a dokumentacja tam zamieszczana przyjazna dla osób niewidomych i słabowidzących, czyli nie w postaci nieprzeszukiwalnych skanów, ale plików pozwalających na przeczytanie tekstu przez odpowiedni program. Taka zmiana usprawni również możliwość kontroli społecznej tych instytucji przez lokalnych aktywistów i organizacje strażnicze.

Sami nie jesteśmy w stanie przeanalizować niemal 2500 biuletynów, dlatego sięgnęliśmy po metodę crowdsourcingu. Stworzyliśmy proste narzędzie, z którego może skorzystać każdy. Wystarczy kilka minut, by sprawdzić czy BIP danej gminy spełnia minimalne wymogi i jest dostępny dla osób niewidomych.

Zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji, nie tylko poprzez wypełnienie formularza obserwacji (i sprawdzenie czy państwa gmina ma to w BIPie ;), ale również przesłanie informacji o naszym projekcie do wolontariuszy i współpracowników oraz umieszczenie jej na państwa stronie internetowej oraz portalu społecznościowym.

Pierwszy etap naszych działań to gromadzenie danych. Drugi etap to działania rzeczniczce, mające na celu zmianę praktyki samorządów. Na każdym z nich, liczymy na pomoc lokalnych organizacji watchdogowych.

Jeśli w swoich działaniach napotkają państwo na problem, proszę pisać bez wahania. Fundacja Stańczyka chętnie pomoże, odpowie na pytania i skontaktuje z innymi organizacjami strażniczymi działającymi na terenie tego samego województwa (z doświadczenia wiemy, że działania podejmowane kolektywnie, przynoszą większe efekty).

Wszelkie informacje na temat naszych poczynań znajdują się na stronie internetowej Mam to w BIPie!. Zachęcam do polubienia naszego fanpage’a na facebooku. Dodatkowo załączam dokument wyjaśniający szczegółowo nasze działania.

Pozdrawiam


Małgorzata Podstawa

Współpracowniczka Fundacji

Program Przejrzysty Kraków | Krakowskie Obserwatorium Legislacyjne

Komentarze są zamknięte