Polityka senioralna w Polsce i Niemczech

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Seniorzy w Pałacu Proślicach– Ja chcę, żeby senior w Polsce miał takie same warunki w Polsce jak w Niemczech. Co to jest właściwie polityka senioralna? – zapytała na początku Romualda Kwiatek, gospodarz Pałacu w Proślicach, w której odbył się panel dyskusyjny 2 maja z udziałem gości z Niemiec i Francji.

– Połączenie różnych działań wobec osób starszych – mówiła główny ekspert panelu Anna Maćkowska-Czudiak, wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kędzierzynie-Koźle.

– Od niedawna widać próbę działania nad jednolitą polityką senioralną. – dopowiada ekspert.

– Brak strategicznego myślenia wśród decydentów brak wyobraźni spowodowały, że tak późno rząd się za to zabrał. Najbardziej świadomi byli gerentolodzy, oni jako środowisko naukowe pierwsi zauważyli ten problem społeczny – opowiada Maćkowska.

– Prawdziwym realnym lobbingiem dla osób starszych była ochrona wieku emerytalnego. W tej chwili sporą grupą nacisku są Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale nie mają stałego przedstawicielstwa i niesą jeszcze partnerem dla rządzących – tłumaczy Anna Maćkowska.

– Najwięcej działań widać w działaniach lokalnych. Jest kilka dobrych przykładów Gdynia, Kraków, Łódź, Nowy Sącz, które wychodzą ponad przeciętne zadania nałożone ustawą. Diagnozują sytuację i kreują system świadczeń opiekuńczych skierowanych do seniorów. Powstają ośrodki informacyjne w których można się wszystkiego dowiedzieć. – opowiada Maćkowska.

– Cała polityka na razie opiera się na rządowym dokumencie z 2013 r. przyjmujące założenia polityki na lata 2014-2020 – przybliżyła

– Około jest obecnie 460 Uniwersytetów Trzeciego Wieku – odpowiedziała ekspertka.

Po czym nastąpiła dyskusja. Niemców zaskoczyła liczba w Polsce uniwersytetów. Jednak w dyskusji okazało się, że w Polsce mogą powołać uniwersytety stowarzyszenia liczące zaledwie 15 osób, gdy za granicą takie uniwersytety liczą po tysiąc słuchaczy. W spotkaniu wzięła udział wiceburmistrz Byczyny Katarzyna Zawadzka, a wstęp do dyskusji oprawił lokalny zespół seniorów.

T

  1. Irena
    | ID: 99692b81 | #1

    Polityka idzie swoją drogą, jest hałaśliwa,… a realna pomoc seniorom to tylko dróżka,pokorna,błotnista.Niemcy pomagają seniorom a rząd -nierząd polski tylko swoich najbliższych wspomaga.Uniwersytety Trzeciego Wieku pracuja w dużych miastach jw.wymieniono tutaj tez sa znizki dla seniorow na przejazdy miejskie. A na wsi i małych miasteczkach nie ma znizek, daleko bo ok.25 km do punktu nauczania ograniczenia lub nawet ,brak opieki zdrowotnej, takie sa realia.Ale srodki finansowe w tym unijne na ten cel w Polsce nie sa nam ujawniane, to tajemnica partii miłosci,która rządzi. Polityka senioralna jest marna.Zycze owocnych obrad. Prosze o głosowanie na pana Kukiza na Prezydenta RP.ON rozumie wszystkich i młodych i seniorów…zdrowych i niepelnosprawnych, kobiety i mężczyzn, rodaków. To Wielki Czlowiek .W NIM JEST MOC.

Komentarze są zamknięte