Przygotowaliśmy specjalną, okolicznościową publikację poświęconą tematowi Żołnierzy Wyklętych. Znajdziecie w niej Państwo kawał historii w wydaniu m.in. Arkadiusza Karbowiaka, relacje i fotorelacje z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych opatrzone pięknymi zdjęciami profesjonalnych fotografów Tomasza J. Kostyły i Sylwestra Korala. Kilka osób bardzo się przy tym projekcie napracowało i to bezpłatnie!
Z okazji tegorocznego święta upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych Opole przygotowało szereg interesujących wydarzeń upamiętniających i upowszechniających bohaterstwo polskich żołnierzy walczących z okupantem sowieckim po 1945 r. Uroczystości trwały aż trzy dni! Był m.in. I Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, gra miejsca „Tropem Wilka”, pokazy filmów, konferencja naukowa. Nie zabrakło też oficjalnych uroczystości, Mszy św., marszu pamięci i Apelu Poległych. Posadziliśmy także tzw. „drzewo pamięci” niedaleko wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych w Opolu.
Jednym z głównych organizatorów tegorocznych uroczystości w Opolu była Fundacja „Dla Dziedzictwa” w partnerstwie z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego, Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, Miejskim Domem Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich w Opolu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opole, Delegaturą IPN w Opolu oraz hufcami sekcji żeńskiej i męskiej ZHR. Nad całością trzydniowych obchodów Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski. Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa Patronatem Honorowym objął I Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Opole to wyjątkowe miejsce na polskiej mapie walki o pamięć o Niezłomnych. Dlaczego? Bo to w Opolu wszystko się zaczęło… To w Opolu ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak wyszedł z inicjatywą ustanowienia ogólnopolskiego dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu Wolności. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD), aby podjęli inicjatywę i ustanowili dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Niestety pomimo wielu odpowiedzi wspierających opolską inicjatywę żaden z klubów nie wystąpił z konkretnym projektem ustawy. Wtedy po kolejnej rozmowie Arkadiusza Karbowiaka z prezesem IPN uzgodniono, że wystosują wspólny apel do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby to on wystąpił z projektem ustawy. Apel poza prezydentem Zembaczyńskim i prezesem IPN podpisali również: Artur Zawisza prezes Związku Kombatantów NSZ, Jerzy Woźniak były minister ds. kombatantów żołnierz AK-WIN skazany przez komunistów na karę śmierci, prezes ŚZŻAK śp. Czesław Cywiński, prezes opolskiego ŚZŻAK pani W. Nowak. Efektem tego apelu była inicjatywa ustawodawcza złożona przez Prezydenta RP do sejmu 1 marca 2010 r. Później Arkadiusz Karbowiak przeprowadził jeszcze rozmowy z marszałkiem Bronisławem Komorowskim, który ocenił ową inicjatywę za godną poparcia. W efekcie Sejm RP stosunkiem głosów 406 za, przy 8 głosach sprzeciwu i 3 wstrzymujących się ustanowił dzień 1 marca Narodowym Świętem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Gratuluję zespołowi redakcyjnemu dobrej roboty.
Szacunek! :)