Polska powiększy swoje terytorium

Redaktor2

góry opawskiePolska powiększy swoje terytorium o 400 hektarów. Nastąpi to wskutek oddania długu, jaki Czesi mają wobec nas od ponad półwiecza. Na mocy umowy z 1958 o wytyczeniu granicy polsko-czechosłowackiej Polska przekazała Czechosłowacji 1205 hektarów, Czechosłowacja Polsce około 838 hektarów. Dług w wysokości 368 hektarów do dziś nie został spłacony.

Spory i korekty granicy polsko-czechosłowackiej wielokrotnie miały miejsce w przeszłości. Największą niezgodę budziło Zaolzie i ziemia kłodzka. Po II wojnie światowej dochodziło również do korekt mających na celu skrócenie wspólnej granicy.  W sprawie umowy z 1958 r. wikipedia podaje:

W 1958 roku nastąpiła dość istotna korekta granicy między państwami. Czechosłowacja zyskała od Polski wieś Tkacze (obecnie Mýtiny – część Harrachova) i osadę Zieliniec, w zamian oddając południowy stok szczytu Kocierz koło Przełęczy Szklarskiej. Do roku 1958 pociągi Kolei Izerskiej z Jeleniej Góry kończyły bieg na stacji w Tkaczach, za którymi na moście na Izerze przebiegała granica z Czechosłowacją. Po zmianie granicy stacja kolejowa w Tkaczach, tunel oraz druga połowa wiaduktu stała się własnością ČSR, a ruch pociągów skrócono do stacji Szklarska Poręba Górna. Dopiero w 2010 na powrót ruszyły pociągi aż do dawnej stacji Tkacze (dzisiaj Harrachov).

Z pozostałych zmian większość miała charakter kosmetyczny (wymiana dotyczyła głównie pól uprawnych i terenów dojazdowych do nich), z wyjątkiem dwóch: Czechosłowacji przekazano polską wieś Krasów (czes. Krasov, niem. Schubertskrosse), która do wojen śląskich była częścią Widnawy, a następnie oddzieliła ją granica; we wsi znajdowało się 17 obiektów, głównie gospodarskich, mały zakład rzemieślniczy i gospoda (większość mieszkańców przesiedlono, ale 6 rodzin wolało zostać w Czechosłowacji). Z kolei Polska otrzymała od południowego sąsiada wieś Skowronków (czes. Skřivankov), którą włączono do gminy Głuchołazy jako przysiółek (w zamian Czechosłowacja poszerzyła swoje terytorium w pobliżu Jarnołtówka). Obszar wymienionych terytoriów nie był równy – Czechosłowacja otrzymała 1205,90 ha, a Polska tylko 837,46 ha, a więc Czechosłowacja dostała o 368,44 ha (3,6844 km²) więcej.

Polski rząd nie zgodził się na zapłatę ekwiwalentu za brakujące hektary. Nie sprecyzowano, gdzie dokładnie leżą tereny, które maja być przekazane, ale wykaz gruntów został już stworzony. W Czechach mówi się o paśmie Jesioników i worku bogatyńskim.

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” – lista ta obejmuje około 400 hektarów – 368 hektarów długu plus około 40 hektarów rezerwowych, gdyby wytyczenie granicy w warunkach terenowych okazało się zbyt skomplikowane.

Terytorium Polski zwiększy się zatem z 312 679 km kwadratowych do 312 682,68 km kw. Wiele wskazuje na to, że może powiększyć się również obszar województwa opolskiego.

rp.pl / Kresy.pl / wikipedia.pl / NGOpole.pl / fot. granica polsko-czeska w okolicy miasta Karniów (cz. Krnov)

MZ

 

 

  1. Irena
    | ID: 7e9dd5d5 | #1

    Ciekawe czy mieszkańcy Czech są zachwyceni nowym obywatelstwem. Do RP należeć będą.

  2. | ID: b551058e | #2
Komentarze są zamknięte