Powstanie zwane wielkopolskim wybuchło 27 grudnia 1918 r. w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Polacy wystąpili przeciwko Niemcom i domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość po zakończeniu I wojny światowej.
Podczas starcia dwóch tłumów w Poznaniu padły strzały. Walka rozszerzyła się błyskawicznie na całe miasto, które po kilku godzinach zostało prawie w całości opanowane przez Straż Ludową i POW.
Za przykładem Poznania poszył inne miasta Wielkopolski, w błyskawicznym tempie tworząc spontaniczne oddziały zbrojne. Powstańcom pospieszył z pomocom batalion Wielkopolan utworzony w Królestwie. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918 r. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 r. i powstania sejneńskiego w 1919 r., zwycięskich powstań w dziejach Polski.
W 1919 r. dla uczczenia pierwszej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego powstała pieśń patriotyczna Marsylianka wielkopolska. Słowa napisał Stanisław Rybka ps. Myrius, a muzykę skomponował Feliks Nowowiejski.
Więcej zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie
Mało kto wie, że Wielkopolanie stworzyli jednostki lotnicze w 1919 r., które walczyły też na wschodzie. Jest na ten temat książka: Krzysztof Hoff, „Skrzydła niepodległej. O wielkopolskim lotnictwie w okresie Drugiej Rzeczypospolitej”, Poznań 2005.