Trybunał Konstytucyjny sprawdzi klazulę sumienia

Autor Obywatelski

800px-Operating_theatreJak poinformował dziś portal medyczny Medexpress.pl Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją obecnego stanu prawnego dotyczącego klauzuli sumienia. Wniosek ten jest odpowiedzią na pismo Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z dnia 12 czerwca 2014 r. dotyczącego obrony prawa lekarzy do działania w zgodzie z własnym sumieniem.


W liście do prezesa NRL czytamy między innymi że: „Prawo państwowe musi bronić przede wszystkim godność i wolność całej osoby ludzkiej i każdego człowieka. Niedoskonałości prawa stanowionego (także w zakresie ochrony życia ludzkiego) wymagają poprawienia prawa, a nie penalizacji osób godnie realizujących w zawodzie lekarza bezwarunkowy szacunek dla człowieka”.

Na początku czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz poinformowała, że konieczne jest przeanalizowanie tej kwestii, ponieważ obecne przepisy dotyczące klauzuli sumienia nie zadowalają ani lekarzy, ani pacjentów i dlatego należy je zmienić. Miała również zwrócić się w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

Autor G.K

Komentarze są zamknięte