Kto wygra wybory w Opolu? Wnioski z eurowyborów

Niezależna Gazeta Obywatelska14

Opole Ratusz fot. NGOWyniki w eurowyborach to również test przed wyborami samorządowymi. Lepszego sondażu poparcia, nie można zamówić. Przecież nikt nie przewidywał jeszcze kilka miesięcy temu, że ugrupowanie Janusza Korwina-Mikke dostanie się do europarlamentu. Czy w Opolu również, czeka nas wyborczy „czarny koń”? Spójrzym na rozkład poparcia na poszczególne partie. (patrz tabela poniżej)

Ilość głosów nie oszołami choć frekwencja wyniosła 28,35%, czyli o 5 proc. lepiej niż średnia krajowa. Poniższe wyniki poparcia na poszczególne partie, mogą być jakimś drogowskazem przed samorządowymi przymiarkami. Dziś na konferencji cieszył się Sławomir Kłosowski z poprawy wyników poparcia notowań PiS o 2 proc. w stosunku do poprzednich eurowyborów. Jak się to zestawi z poparciem dla największego rywala czyli PO, który uzyskał 50,5% to może raczej zapomnieć o szansach PiS na zawojowanie Opola. Przepaść ponad 30% poparcia między PO i PiS powinna być oddaniem się do dyspozycji prezesa Jarosława Kaczyńskiego! W całym kraju trudno szukać takiego miasta wojewódzkiego z taką przepaścią.

Przypomnijmy w całym kraju różnica nie sięga nawet 1% pomiędzy zwaśnionymi partiami. Poparcie dla partii to poważny wskaźnik tego co może czekać nas w wyborach do Rady Miasta Opola. Widać, że bezwzględną większość mogłaby otrzymać PO. Choć zabraknie takich nazwiska ciągnących listę jak Bogdan Zdrojewski, czy Danuta Jazłowiecka. Tadeusz Jarmuziewicza na pewno nie zdziała takich cudów, ale daje mu to solidną podstawę do poważnego myślenia o fotelu prezydenta. Co na to konkurencja? Rozdrobniona prawica w mieście może spodziewać się porażki.

Ambicje prezydenckie młodych kandydatów Patryka Jakiego (SP), Marcina Ociepy (PR) czy Arkadiusza Wiśniewskiego (do niedawna PO) mogą spowodować rozbicie elektoratu i przepadnięcie ich kadnydatów do Rady Miasta i na fotel prezydenta Opola. Poseł Patryk Jaki, może nabierze pokory, gdyż przy tak dużym zaangażowaniu w eurowybory, plakacie na każdej ulicy chciał pokazać dobry wynik. Niestety 702 głosy przy tylu plakatach napewno nie nastrajają pozytywnie. Choć wynik miał w Opolu najlepszy z kandydatów Solidarnej Polski.

Jest jeszcze kandydat PiS-u, który na pewno wystartuje sam i kolejny raz zaliczy porażkę. Niechętnie do tego przymierza się poseł Sławomir Kłosowski (1 581 głosów, przy trzykrotnie większym poparciu od SP). Reszta kandydatów na razie uniknęła niepotrzebnych wydatków i testów przedwyborczych, tylko czy wnioski wyciągnie. Wkrótce się okaże.  Dzięki temu najwięcej skorzysta Tomasz Garbowski (SLD), którego celem jest wejście do drugiej tury i nie ma zagrożenia na lewicy ze strony kontrkandydata. Niespotykanym dotychczas graczem politycznym została Nowa Prawica, która pewnie włączy się w rozgrywkę samorządową. Elektorat na tle mizernych wyników SP i PR, okazuje się kąskiem godnym zainteresowania.

Tomasz Kwiatek

Tabela 1. Wyciąg poparcia w Opolu eurowyborach z 25 maja 2014 r.

1 Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro 1 198 głosów 4.52%

2 Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy 312 1.18

3 Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy 2 746 10.36

4 Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 4 782 18.04

5 Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch 791 2.98

6 Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina 693 2.61

7 Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke 1 975 7.45

8 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP 13 365 50.43

9 Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe 640 2.41

Komitety razem 26 502 100
 1. | ID: 42bfeb21 | #1

  Przeraża mnie wysoki wynik Platformy Obywatelskiej. Ale nic dziwnego, Opole to zagłębie PO. Dało się to nawet widzieć kiedy był występ Wojciecha Cejrowskiego w teatrze im. Kochanowskiego. Kiedy WC zaczął opowiadać jak to jest z Tuskiem, gdy jął wyrażać swoje poglądy o obecnym systemie, PO, komunistach, że Tusk jest kłamcą, oszustem i gdy dawał ku temu argumenty to część widowni – z wyglądu w większości nuworysze, takie pseudo-elitki, u pań wyraźnie było widać to nowobogactwo – nie wiedziała co zrobić. Po prostu szok. Cisza. Niedowierzanie!

 2. Silpion
  | ID: 261824aa | #2

  Spore szanse na fotel prezydenta mają panowie Ireneusz Dybalski bądź Stanisław Skakuj z KNP.

 3. z Niemodlina
  | ID: ef0941d5 | #3

  PO może jak zawsze liczyć na głosy MNiejszości. Wstyd i żenada,że przestępcy z PO nadal mają tak wysokie poparcie i nie przekonują mnie argumenty,że mniejsze niż 5lat temu. Po tym wszystkim co ta szajka zrobiła dla Polski ( w tym współudział i matactwa w związku ze egzekucją 96 osób w Smoleńsku ) kim trzeba być aby nadal głosować na tych szkodników finansowanych z niemieckich pieniędzy ?????????????

 4. Anonim
  | ID: d359fedb | #4

  Patryk J. to chyba więcej plakatów wywiesił, niż dostał głosów :-D

 5. mmx
 6. mmx
  | ID: 1916bf1a | #6

  @Silpion
  albo ja z nowej parti „bić kurwy i złodzieji „

 7. Irena
  | ID: a06d4433 | #7

  Niezależnie od opcji politycznej,najlepszym prezydentem Opola będzie pan Tomasz Gabor -radny powiatowy. Pracowity,wykształcony, czlowiek,widzacy kazdego i kazda, społecznik.Wierze,ze poprzecie tą kandydature,Natomiast w Nysie na stanowisku burmistrza widze pana Janusza Sanockiego Posiada cechy wybitnego mysliciela,wykształcony,pracowity i kochajacy swoje miasto i mieszkanców.Wierze ze i ta kandydatura zostanie poparta.Obaj panowie to nietuzinkowe osobowości.Wynik PO to niestety ściema.Kandydaci z tej opcji.lepiej zeby sie nie urodzili.

 8. mmx
  | ID: 1916bf1a | #8

  ADMINOWI POLECAM ZAJĄC SIĘ POPARCIEM TEJ SPRAWY I NAPISANIA ARTA . O ZAGROŻENIU KTÓRE JUŻ RZĄD NAM SZYKUJE

  POPARCIE TEJ INICJATYWY OCIEPLI WIZERUNEK NGO I PRZYSPORZY WIELU NOWYCH CZYTELNIKÓW

  http://miziaforum.wordpress.com/

  ta sprawa jeśli zostanie zaniedbana za 3 -5 lat zemści się na Polakach

 9. mmx
  | ID: 1916bf1a | #9

  @mmx
  SZCZEGÓLNIE TU NA OPOLSZCZYŹNIE TA AKCJA MA SENS – JEST POŻYTECZNA MĄDRA I SENSOWNA
  ===============
  CZYŻ NIE .. PO PRZECZYTANIU INFO W LINKU

  ——————-

  powiecie niema mieszkań – JA WAM ODPOWIADAM WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE JEST WOJEWÓDZTWEM KTÓRE NAJSZYBCIEJ SIĘ WYLUDNIA – DOWÓD SPECJALNA AKCJA MAJĄCA ZATRZYMAĆ OPOLAN NA MIEJSCU WSPIERANA PRZEZ WOJEWODĘ , PREZYDENTA M. OPOLA I PREZYDENT R.P

  SĄ TYSIĄCE MIESZKAŃ KOMUNALNYCH KTÓRE NISZCZEJĄ JAKO PUSTOSTANY

  W MIASTACH OPOLSZCZYZNY

  NYSA, PRUDNIK , NAMYSŁÓW, KLUCZBORK , BRZEG , LEWIN BRZESKI, KORFANTÓW , PRUSZKÓW , i tak dalej

  NIEMA SENSU MARNOWAĆ ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH NA TO ABY ZATRZYMYWAĆ TYCH KTÓRZY CHCĄ UCIEKAĆ

  BO ONI I TAK WYJADĄ ZA GRANICĘ !!!!

  JEST SENS WYDAĆ TE PIENIĄDZE NA PROGRAM ZASIEDLANIA TYCH MIAST PRZEZ POLAKÓW ZE WSCHODU

  POPRZYJCIE AKCJE POWROTU POLAKÓW DO POLSKI !!!!!!!!!!

 10. Anonim
  | ID: d359fedb | #10

  @Irena
  Sanocki już był, pogonili go aż miło.

 11. Irena
  | ID: ebf06afa | #11

  @Anonim.Witaj.A teraz Go nie pogonia…Bedzie miło,rzetelnie i po gospodarsku Zachecam do czytania Nowin Nyskich..Pozdrawiam

 12. Piotr
  | ID: 008cd4b2 | #12

  Tez uważam jak jeden z forumowiczów ze duża wagę niestety daje obowiązkowość i służalczość Mniejszości Niemieckiej która posłusznie chodzi głosować w przeciwieństwie do olbrzymiej większości Polaków. Szkoda słów dla buraków którzy nie dali szansy nowym partiom i nowym którzy nie sa przetarci polityka i układami. Ale takie jest niestety Opole

 13. WOJ
  | ID: 1753bc5e | #13

  @Irena
  Ciekawe w jakich barwach teraz wystartuje pan J.S.? Poprzednim razem PiS go ekskomunikował. Co mu jeszcze zostało? Może Liga Przyjaciół Łukaszenki lub coś koło tego?

 14. Irena
  | ID: 32d0b0f5 | #14

  @WOJ. Witaj. A czy to wazne w jakich barwach wystartuje,jezeli wystartuje???. Liga Nyska Jemu wystarczy. A społeczność lokalna zna cechy Jego charakteru,wiec po co sie przylepiać do nieudaczników,ktorzy teraz rzadza i doprowadzaja Nysan do ruiny np.wybuchy we fabryce,gdzie Nysa cudem ocalała. Wiec stawiamy na konkretnego,sprawdzonego,lokalnego społecznika. Mozesz do Niego podejsc,porozmawiac rzeczowo w kazdej chwili. Wówczas sam ocenisz z kim masz do czynienia.Sprawdz i tutaj napisz. pozdrawiam i spokoju w sercu zycze.

Komentarze są zamknięte