Dzwon „Św. Jan Paweł II”

Autor Obywatelski

dzwon_jan_pawel_IIKsiądz kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił dziś nowy dzwon „Św. Jan Paweł II”, który zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów katedry na Wawelu. Dzwon odlany na pamiątkę kanonizacji Papieża Polaka został ufundowany przez Krakowską Kapitułę Katedralną.

Dzwon odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu waży pół tony, ma 93,55 cm i będzie uderzał w rytm ludzkiego serca 60 razy na minutę.

Dzwon przywieziony na Wawel w środę, dziś przed Mszą Rezurekcyjną poświęcił ks. kard. Stanisław Dziwisz, przypominając, że jest on wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka.

– W tym dzwonie zatopione są nasze serca. Jego dźwięk będzie nam przypominał o niezwykłym życiorysie błogosławionego, a wkrótce św. Jana Pawła II – mówił w czasie obrzędu poświęcenia metropolita krakowski. Dodał, że dzwon ten powinien także przypominać wskazania, jakie zostawił na Papież, oraz Jego miłość do Krakowa.

Na dzwonie został umieszczony herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej wraz z datą odlewu oraz informacja, jakie wydarzenie upamiętnia. Na płaszczu dzwonu po jednej strony znajduje się herb Jana Pawła II oraz napis „Nolite timere” – „Nie lękajcie się”, po drugiej zaś widnieje herb ks. kard. Stanisława Dziwisza i napis „Sursum corda”. W dolnej części dzwonu zostały umieszczone emblematy Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu oraz Firmy Rduch z Czernicy, która wykonała serce dzwonu, dębowe jarzmo, a także drewnianą konstrukcję, na której dzwon będzie spoczywał do czasu montażu na wieży.

Dzwon „Św. Jan Paweł II” brzmi w tonacji A1, został wykonany z brązu, będzie ostatnim, który zawiśnie na wzgórzu wawelskim w Wieży Srebrnych Dzwonów. Miejsce to czekało na odpowiedni moment i postać godną upamiętnienia przez 500 lat. Przez miesiąc można go podziwiać z bliska na placu przed katedrą na Wawelu obok pomnika Jana Pawła II. Dziś zabrzmiał po raz pierwszy, ale tak naprawdę jego pierwszy dźwięk będzie można usłyszeć 27 kwietnia, w dniu kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Kiedy zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów, będzie codziennie o godz. 12.00 zachęcał do modlitwy „Anioł Pański”, tak ja za życia czynił to Papież Polak.

Artykuł ukazał się w Naszym Dzienniku

Komentarze są zamknięte