Dzień św. Mikołaja

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Zwyczaj obdarowywania dzieci drobnymi prezentami 6 grudnia w dniu św. Mikołaja biskupa z Miry przyszedł na Śląsk z Zachodu w drugiej połowie XIX w. Sam św. Mikołaj cieszył się kultem od średniowiecza, zwłaszcza w Brzegu – miasto ogłosiło go swoim patronem i czciło m.in. zachowywaniem postu oraz wstrzymywaniem się od ciężkiej pracy fizycznej w tym dniu. Z powodu braku źródeł, nie znamy dokładnie genezy obchodów dnia św. Mikołaja na Śląsku. Najstarszy polski opis ze Śląska przekazał A. Hytrek w latach 70. XIX w.:

W dzień św. Mikołaja wieczorem odbywa się maskowany obchód „Mikołaja”. W ubiorze biskupim, z długą brodą chodzi Mikołaj od domu do domu, gdzie się tylko mała dziatwa znajduje, puna najpierw rózgą do okna, zachodzi do izby i zaczyna egzamin z dziećmi. Grzeczne i dobre dzieci, pacierz umiejące obdarowuje owocami i zabawkami, niegrzeczne i leniwe chłoszcze rózgą. Przez cały rok dzień ten jest postrachem malców”.

Bywało, że Mikołaj chodził po Śląsku ze swoim orszakiem. W latach pruskich odwiedziny Mikołaja stanowiły lekcję patriotyzmu.

W czasach komunizmu pojawiła się nazwa „mikołajki” na określenie tradycji obdarowywania się 6 grudnia, która miała na celu pominięcie samego świętego.

Obecnie, za sprawą ogromnej promocji lobby handlowego, święto to coraz bardziej staje się wypaczone, a wizerunek św. Mikołaja w stroju biskupim zastąpiony zostaje bajkową postacią starszego mężczyzny z brodą ubranego w komiczny czerwony strój. Warto przypomnieć, że taki wizerunek mikołaja – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 r. przez koncern Coca-Cola dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.

Zgodnie z ustaleniem Rady Języka Polskiego z 5 maja 2004 r. frazę święty mikołaj pisze się małą literą.

Fundacja Dla Dziedzictwa

 1. | ID: 99612cef | #1

  Ale chore – jakies gryzipiorki beda ustalac jak co sie pisze – ciekawe czy zajmuja sie pisownia okreslajaca ich samych? – pisac TW czy moze z malej tw?

  Ja zawsze bede pisal Swiety Mikolaj!!!

 2. kajtek.
  | ID: 73ff69fa | #2

  We Francji, żeby nie drażnić islam , w przedszkolu nie będzie Mikołaja, tylko kukiełki a w TVP2, pewna młodozakonna prezenterka, mówiła ,że nastał obyczaj świecki ….polewania wodą….. dzisiaj……………..
  Zrobią wszystko, żeby nam zabrać Dusze. Wiemy, wiemy..Coca Cola , choinka…..wiemy ale Św. Mikołaj żył i był. Biskup.
  Następuje zagłada naszej cywilizacji nie rozwleczona w czasie lecz do ogarnięcia przez jedno pokolenie.

 3. | ID: 8932dc52 | #3

  @P.Piotr Rubas ! Ja tez uwazam że Święty Mikołaj i to pisany z dużej litery.Chociazby z racji przynoszenia szcześliwych , radosnych i niezapomnianych chwil beztroskiego życia.

 4. LENA SACHA
  | ID: 460786ad | #4

  KTOS NIE SPRAWDZA INFORMACJI I POWIELA KRETYNIZMY. http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1260&Itemid=42 NIE MA TAKIEJ DATY NA STRONIE RADY JEZYKA POLSKIEGO. NIERZETELNE DZIENNIKARSTWO.

 5. svatopluk
  | ID: 26514b90 | #5

  Niech się ta Rada sama poradzi.

  „W latach pruskich odwiedziny Mikołaja stanowiły lekcję patriotyzmu.”
  Mógłby autor rozwinąć ten wątek?

Komentarze są zamknięte