Gotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Jankowicach Wielkich (gmina Olszanka, powiat brzeski), wzniesiono pod koniec XIII w. Być może świątynia jest fundacją możnego i wpływowego rodu Panów z Pogorzeli, który prowadził intensywną akcję kolonizacyjną w tej okolicy. Leżące nieopodal Pogorzeli Jankowice Wielkie, po raz pierwszy wzmiankowane były w źródłach historycznych ok. 1300 r. jako villa Jancowitz. W 1358 r. występuje już nazwa Jenkowicz. Czytaj więcej…
Teatrzyk Zielony Śledź: Co jest grane?
Czy ta data z czymś się kojarzy? Jeszcze nie, ale już wkrótce będzie ważna dla Warszawiaków. Kto jest i czuje się obywatelem stolicy pójdzie oczywiście na referendum, żeby zagłosować za odwołaniem (lub nie) Prezydent Warszawy. Argument, przeciwników referendum, że nie wiadomo kto ewentualnie obejmie stery jest chybiony, bo o tym zadecydujemy później. Czytaj więcej…
Notujemy – Kaczyński: Polska nie jest przegrana
Ci którym zależy na dobru Polski, nowej Polski muszą pamiętać, że to musi być rzecz wspólna, to musi być państwo wszystkich Polaków, bo tylko wtedy możemy osiągnąć sukces i że to może być sukces wspólny – mówi były premier. Czytaj więcej…
Ryszard Surmacz: Zbudowanie dobrego państwa wymaga dużo większego zaangażowania od nas wszystkich
1W „wSieci” (19-25.08.13) ukazały się dwa ważne artykuły: Grzegorza Górnego „Jak to zrobił Orbán” i Michała Karnowskiego „Budapeszt nad Wisłą”. Pierwszy opisuje sukces węgierski, drugi, co trzeba zrobić, aby podobny sukces osiągnąć w Polsce. Obydwa, choć mają dwóch rożnych autorów, są jedną całością, która wymaga jednak pewnych uzupełnień. Czytaj więcej…
Coraz więcej „fajerwerków” rządu Tuska wokół zmian w OFE
2Wczoraj przy pustawej sali plenarnej Sejmu, obyła się debata nad informacją rządu na temat aktualnej sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych, Czytaj więcej…
Tradycyjnie toleruję Rosjan przez pryzmat Kaplicy Moskiewskiej
1Pod wieloma zamieszczonymi przez NGO materiałami trwa ożywiona dyskusja o roli Rosji, której krytyka jest odbierana przez część komentujących negatywnie. Nikt nie może nikomu nakazywać nadzwyczajnej tolerancji dla Moskwy. Samo znaczenie słowa tolerancja powinno być odczytywane jako szacunek dla kwestii odmiennie postrzeganej, a nie przyjmowanie czyjegoś stanowiska.
Kartka z kalendarza: dziś mija 148. rocznica premiery opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki
Premiera „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki odbyła się 28 września 1865 r. w Operze Warszawskiej. Publiczność zareagowała entuzjastyczne, co zakończyło się patriotyczną manifestacją. Czytaj więcej…
Czy wiesz, że…?
Dziś mija 74. rocznica kapitulacji Warszawy, która była jedyną stolicą Europy, która podczas II wojny światowej trzykrotnie podrywała się do walki zbrojnej. 7 września 1939 r. Niemcy dotarli pod Warszawę. Czytaj więcej…
Dzień świętego Michała
2Święty Michał to jeden z archaniołów stojących przed obliczem Boga. Jego imię oznacza: „Któż jak Bóg” – było to pierwsze zawołanie aniołów w wielkich zmaganiach z szatanem. Kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Panu Bogu i do buntu namówił część aniołów, wtedy miał wystąpić Archanioł Michał i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom. Kościół katolicki uważa św. Michała Archanioła za swego Anioła Stróża. Czytaj więcej…