Rewelacyjny występ opolskiego judoki na Mistrzostwach Europy !

Redaktor Obywatelski2

ME juniorów podiumBardzo motywującą, a jednocześnie satysfakcjonującą niespodziankę sprawił wszystkim pasjonatom sztuk walki z Opola młody zawodnik Tomasz Szczepaniak, który w rewelacyjnym stylu dotarł w sobotę ( 21.09.12) do finału kategorii do 81 kg. podczas rozgrywanych w Sarajewie Mistrzostw Europy w judo juniorów ( do 21 lat ).

Tomasz w pierwszej rundzie miał wolny los co wcale nie jest korzystne biorąc pod uwagę specyfikę zawodów judo, kiedy  „przetarcie się” w pierwszej walce czasami decyduje o wyniku w całym turnieju … wszyscy zawodnicy są już po pierwszej walce, a ty czekasz cały czas na swój pierwszy pojedynek co jest mało komfortowe. Nie mniej jednak dzięki temu przesuwasz się na drabince wyników dalej, no i trochę oszczędzasz siły, co przy silnej psychice i nie uleganiu emocjom może być atutem. W drugiej rundzie Tomek pokonał Czecha Davida Klammerta, w kolejnych walkach spotkał się z bardzo wymagającymi przeciwnikami … Yuriy Pozhar z Ukrainy i Abdulhagg Rasullu z Azerbejdżanu. Nikogo kto zna się chociaż trochę na judo nie muszę przekonywać o wartości tych przeciwników … walki z Ukraińcami i Azerami należą do najtrudniejszych w zawodach europejskich i światowych. Tym bardziej należą się pochwały dla Tomka, że sprostał oczekiwaniom i wygrał z tymi zawodnikami.

W walce o wejście do ścisłego finału Tomek wygrał z reprezentantem Grecji Ntanatsidisem Alexiosem i w ten sposób bez względu na wynik walki finałowej zapewnił sobie srebrny medal. W finale na swej drodze do zwycięstwa napotkał reprezentanta Rosji Aslana Lappinagova. W pierwszej części walki Tomek odważnie zaatakował swoim koronnym rzutem, nie mniej jednak Rosjanin skutecznie odparł te ataki. Wywiązała się walka w parterze, co było bardzo niekorzystne, ponieważ od wielu lat Rosjanie słyną z bardzo skutecznych umiejętności w tej pozycji. Od tej niewiarygodnej skuteczności pochodzi bardzo popularna np. w środowisku MMA nazwa dźwigni na staw łokciowy „balaha” wywodząca się właśnie z nazewnictwa rosyjskiego. Tym razem Rosjanin również zademonstrował swoją wartość „parterową” zakładając Tomkowi bardzo widowiskowe duszenie. Niestety nasz reprezentant musiał „odklepać” czyli po prostu poddać się i tym samym Rosjanin został zwycięzcą tej walki.

Szczepaniak judoTomaszowi pozostało cieszyć się ze zdobycia srebrnego medalu, co biorąc pod uwagę aktualny stan polskiego i opolskiego judo jest doskonałym osiągnięciem. Tomasz Szczepaniak już od dawna zaliczał się do krajowej czołówki zarówno w kategorii juniorów jak i w kategorii seniorów w judo. Nie mniej jednak brakowało tej przysłowiowej wisienki na torcie czyli jakiegoś spektakularnego sukcesu, który umocnił by go przede wszystkim mentalnie, że olbrzymi wysiłek, który wkłada w uprawianie tego ciężkiego sportu nie idą na marne. Tym osiągnięciem Tomek wzbudził nadzieję, że być może pójdzie w ślady swojego klubowego kolegi, imiennika Tomasza Kowalskiego, który jest wielce utytułowanym zawodnikiem zarówno w kategorii juniorów ( brąz na mistrzostwach świata ) jak i seniorów – dwukrotne vice – mistrzostwo europy. Przypomnijmy, że fatalny w skutkach wypadek uniemożliwił Tomkowi Kowalskiemu udział w ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, a w jego miejsce wszedł rewelacyjny Paweł Zagrodnik, który zdobył piąte miejsce w igrzyskach po kontrowersyjnej decyzji sędziów faworyzującej w walce o medal zawodnika z Japonii. Tak więc nasi zawodnicy to europejska i światowa czołówka z czego trzeba się naprawdę cieszyć bo inne wyniki reprezentantów judo na arenach europejskich i światowych nie napawają optymizmem.

Na zdjęciu – Tomasz Szczepaniak z Opola – pierwszy z lewej, ze srebrnym medalem Mistrzostw Europy wraz z innymi medalistami w wadze do 81 kg.

Autor: Bartłomiej Cybruch http://trener1.blog.pl

  1. Irena
    | ID: 48920a77 | #1

    Gratuluje medalu srebrnego, zycze w przyszłosci Złota.Wszystkim zawodnikom zycze zdrowia oraz szczęścia,bez którego trudno żyć.

  2. Opolanin
    | ID: b6238394 | #2

    Fajny, optymistyczny artykuł, oby tak dalej w naszym sporcie opolskim !

Komentarze są zamknięte