25 autorkarów z Opolszczyzny wyrusza na Warszawę [jutro relacja na żywo]

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Pikieta_solidarności_7– Ostatecznie 25 autokarów z 1200 członków i sympatyków „Solidarności” wyruszy jutro na Warszawę z całej Opolszczyzny – mówi NGO Grzegorz Adamczyk, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego. Związkowcy początkowo planowali, że zorganizują tylko 20 autokarów. Z samego Opola już o godz. 4.30 wyjedzie kilka wypełnionych do ostatniego miejsca autobusów. Jak ustaliliśmy, własne busy ze związkowcami zorganizowały również, niezależnie, duże opolskie zakłady pracy. – Naszym ważnym postulatem dla regionu jest rozbudowa Elektrowni Opole – mówi NGO Adamczyk i dodaje, że drugim w kolejności postulatem związkowców jest powstrzymanie masowego wyjazdu ludzi z regionu za pracą do innych państw.

Początek sobotnich manifestacji zaplanowany jest na godz. 12.00. Wyruszą pochody z trzech  kierunków i spotkają się przy Rondzie de Gaulle’a, skąd o godz. 13.00 przejdą ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do Placu Zamkowego. Na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów trzech central związkowych.

Hasłem z jakim idzie Solidarność jest „Dość lekceważenia społeczeństwa”. Polskie związki zawodowe domagają się m.in. zmiany ustawy o referendach ogólnokrajowych, wycofania antypracowniczych zmian w Kodeksie pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej, wycofania się z wprowadzonego podwyższenia wieku emerytalnego oraz ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych o pracę.

Piątek był trzecim dniem protestów, był dniem debat dla organizacji biorących udział w manifestacji oraz – co najbardziej przykuło uwagę mediów – happeningu, podczas którego odsłonięto pomnik premiera. Donald Tusk jest przedstawiony w peruwiańskiej czapce z piłką pod pachą. Pod figurą znajduje się napis: „premierowi naród”.

7589b_Tusk_z_ludzmiMarek Lewandowski, rzecznik „Solidarności” oczytał luadację. „Ukochany Premierze! Donaldzie Drogi! Słońce ty nasze! Przepełnieni radością z Twoich rządów łaskawych, my naród poddany, składamy Ci szczere i radosne podziękowania. Niewysłowiona jest wdzięczność i niewypowiedziane uwielbienie nasze za to, co dla swoich poddanych, ciężką pracą swoją, harówką nieludzką, czynisz na co dzień.” 
Relacja z wyjazdu na żywo tylko na NGO.
oprac. TK
 1. Dariusz Całus
 2. ely
  | ID: d245488b | #2

  Przejmująca rozmowa z prpof.Witoldem Kieżunem.Warto posłuchać do końca !!!!!

  Link : http://vod.gazetapolska.pl/5106-prof-witold-kiezun-przejmujaca-rozmowa

 3. Irena
  | ID: a9b27eb5 | #3

  @ely.Tak.Jestem pod wrazeniem tej wypowiedzi.Pan profesor mówi cyt.”Praktycznie rzecz biorąc,nie jesteśmy u siebie.jesteśmy w kieszeni kapitału zagranicznego,Smutno mi, że umieram nie w tej Polsce,o którą walczyłem”.

 4. Irena
  | ID: a9b27eb5 | #4

  Udał sie ten premier.Ta kukła z Partii Miłosci. Tylko pogratulować i pomysłu i wykonania samej kukły.Ale przyznam sie,ze jest mi bardzo smutno,ze rodacy musza lekcewazyc swojego premiera.Nie tak to powinno być. A wyjezdzajacym do stolicy zycze,aby Anioł Stróz miał ich w opiece.

 5. Grześ
  | ID: 0ce21f24 | #5

  Ile ta wycieczka kosztuje i kto zapłaci??

 6. Dariusz Całus
  | ID: e92b7290 | #6

  @Grześ A jak Pan myśli?Nie wpadł Pan na to, że koszty ponoszą Ci którzy pojechali?….

 7. Irena
  | ID: bdde9a3e | #7

  @Grześ. Wazne jest,żę nasza Stolica zobaczyła Polaków,z róznych stron kraju.
  A pan premier w formie kukły, będzie odwiedzał niszczejące i upadające fabryki i urzędy pracy likwidował.Doceniasz zapewne Kukłe, to rodzaj Sztuki,która przejdzie do historii.A szkoda,ze nie pojechałes,bo warto było zobaczyć, pieknych,urodliwych Polaków. Koszty na 1 osobe to 100zł.ale i Solidarnosc za darmo zawiozła.,co tutaj pisano. Szykuje sie kolejny wyjazd,wiec zaplanuj swój czas.

Komentarze są zamknięte