Dwa stulecia po śmierci Hugo Kołłątaj (1750-1812) – który w swej epoce był kimś na kształt hybrydy profesora Geremka i arcybiskupa Życińskiego (niech im ziemia lekką będzie) – nadal trzyma się mocno w rankingach „wielkich Polaków” i systematycznie plasuje się wysoko na listach kandydatów do roli patrona, na przykład, nowo otwieranych szkół. Czytaj więcej…
Abp Michalik: Nasza siła tkwi w zjednoczeniu z Chrystusem
1Od wielu już lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski wpatrujemy się w niezwykle wymowną scenę umierania Jezusa, właściwie jest to najważniejsza godzina w dziejach ludzkości, kiedy Nowy Adam ? Jezus, odradza cały rodzaj ludzki, czyli każdego człowieka wykupuje z niewoli grzechu i szatana. Czytaj więcej…
Kuźmiuk: Niech wytłumaczy się z tego Wojciech Olejniczak
1Komisja Europejska ma zarzuty do wstępnej oceny wniosków, a tym zajmowała się ówczesna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jak widać była zbyt liberalna względem unijnych przepisów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby wytłumaczył to wyżej wspomniany były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak – mówi w rozmowie z Łukaszem Żygadło poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Czytaj więcej…
Marian Piłka: Pastiszowy patriotyzm
To co najbardziej uderza we współczesnej polskiej rzeczywistości, to słabość i niewydolność polskiego państwa. W ponad dwadzieścia lat po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości, nasze państwo nie jest w stanie wypełniać swoich podstawowych powinności. I nie jest to konstatacja z rzędu tych, którzy ukształtowani przez omnipotencję komunistycznego państwa mają roszczenia o wszystko w stosunku do polskiego państwa. Czytaj więcej…
3 Majowe rozważania o dzisiejszej Polsce
1Dzisiaj mija rocznica uchwalenia przez naszych przodków w 1791r. Konstytucji. Miała ona zreformować państwo, uratować je przed upadkiem. Potężna Rzeczypospolita przez nieudolność władz i gnuśność swoich obywateli, popadała w ruinę. Ostrzeżeniem był już I rozbiór w 1772r. Konfederaci Barscy zbrojnie wystąpili przeciwko zdradzie. Ówcześni pacyfiści myśleli – „jakoś to będzie”. Czytaj więcej…
Lekcja patriotyzmu udzielona opolanom przez Leszka Żebrowskiego [wideorelacja]
2W dniu 25.04.2013r. w ,,Auli Starej” Uniwersytetu Opolskiego miało miejsce spotkanie autorskie ze znanym historykiem Leszkiem Żebrowskim. Specjalista od polskich organizacji konspiracyjnych z okresu wojennego, pionier badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi, zaszczycił mury naszej uczelni wykładem bezpośrednio związanym z jego najnowszą publikacją. Czytaj więcej…
Finał akcji obywatelskiej „Szukamy polskich śladów na Górnym Śląsku” – galeria zdjęć
33Pod koniec grudnia 2012 r. zaprosiliśmy Państwa do zaangażowania się w szukanie polskich śladów z czasów pruskich lub niemieckich na historycznym Górnym Śląsku. Dziś, w dniu 92. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego publikujemy owoce naszej wspólnej pracy, które przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Czytaj więcej…
III Opolski Marsz Niepodległości przeszedł do historii [fotorelacja]
6III Opolski Marsz Niepodległości przeszedł i tym samym tradycji stało się zadość. Bowiem Marsz ten stał się już tradycyjną formą uczczenia w Opolu wybuchu III Powstania Śląskiego. Trzecia edycja Marszu przeszła nową trasą (w całości ulicami!), z nowym bannerem i z nowymi twarzami. Czytaj więcej…