Pewnego razu w dzień słoneczny, jeżeli mnie pamięć nie myli to była sobota, jeden z moich najbliższych przyjaciół omal nie dostał ode mnie w twarz. W ostatniej chwili się powstrzymałam, by starej przyjaźni na szwank nie narażać. Dlaczegóż zareagowałam tak gwałtownie? Czytaj więcej…
Polecam książkę „Koniec kresowego świata” prof. Anny Pawełczyńskiej
10Wszystkie książki prof. Anny Pawełczyńskiej należą do polskiego nurtu w powojennej literaturze polskiej. Ten nurt trzeba zlokalizować, opisać i skatalogować. Potrzebny jest on nam nie dla celów nacjonalistycznych, lecz kulturowych i edukacyjnych. Czytaj więcej…
Greniuch: Kolaboranci wciąż żyją wśród nas. Zainstalowali się w polityce, wymiarze sprawiedliwości i mediach
6Szanowni Państwo, Żołnierze Wyklęci zwyciężyli! Żołnierze Wyklęci zwyciężyli walkę o dusze młodych pokoleń! Dziś maszeruje dla nich cała Polska. Dziś cała Polska oddaje im hołd.
Młode pokolenia instynktownie, oddolnie, całkowicie społecznie na terenie całego kraju oddają hołd ideałom honoru, wierności, prawdy. Czytaj więcej…
NGO Katowice: „Ku waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”
4Na plac, koło pomnika Powstańców Śląskich, dotarliśmy około w pół do ósmej. Zbierała się wtedy mała grupka osób – prawdę powiedziawszy, trochę zbyt mała, więc pojawiły się ponure myśli, czy aby na pewno te obchody dojdą do skutku. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Klawo być radnym i generałem
Radni to mają fajną fuchę. Na boku. Bo jak można nazwać inaczej ich pracę, biorąc pod uwagę ilość czasu poświęcanego dla sprawy? A generał? Taki to dopiero ma ciekawe zajęcia, a najlepsze jest to, że wszędzie się załapie. Czytaj więcej…
Odnaleziono 3,5-letnią dziewczynkę
3W sobotę rano w Pierzwinie (Lubuskie) odnaleziono 3,5-letnią Julię. Poszukiwania dziewczynki trwały kilkanaście godzin. Dziecko było wychłodzone i przestraszone, ale jego stan zdrowia jest dobry – poinformował PAP rzecznik lubuskiej policji Sławomir Konieczny. Czytaj więcej…
Zbiórka artykułów szkolnych dla Polaków na Kresach
1Studenci zapraszają serdecznie do włączenia się w zbiórkę artykułów szkolnych, materiałów piśmiennych oraz wydawnictw edukacyjnych, które zostaną przekazane do polskojęzycznych placówek edukacyjnych i posłużą młodym Polakom żyjącym w Drohobyczu, Borysławiu, Medenicy, Truskawcu, Samborze, Łanowicach oraz Chmielnickim (Ukraina). Czytaj więcej…
Karbowiak o „Żołnierzach Wyklętych” na Uniwersytecie Opolskim
5Już za nami 27 lutego, a wraz z owym dniem spotkanie poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” zorganizowane przez studentów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Opolskiego pod patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Czytaj więcej…
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – oficjalne obchody w Opolu [fotorelacja]
8W piątek 1 marca o godz. 15.30 na placu Wolności w Opolu pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Prezydenta Miasta Opola Czytaj więcej…
Dwustu mieszkańców Opolszczyzny upamiętniło Żołnierzy Wyklętych [wideo]
311 marca to data w ostatnim czasie dla patriotów bardzo szczególna. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to tak gwoli kwestii przypomnienia dla osób, które nie wiedzą czyją pamięć czcimy tego dnia. Żołnierze Wyklęci, Niezłomni – te hasła zna już każdy młody Polak. Czytaj więcej…
Msza trydencka w intencji Żołnierzy Wyklętych
1 marca studenci oddali hołd pomordowanym na polanie „Hubertus”
1W dniu 1 marca pięcioosobowa delegacja Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Opolskiego i Harcerskiego Kręgu Akademickiego „HAKI” im. Bohaterów spod Monte Cassino przy UO odwiedziła polanę „Hubertus” w podstrzeleckiej wsi Barut - miejsce, w którym we wrześniu 1946 r. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 680. rocznica śmierci króla Władysława Łokietka
680 lat temu, 2 marca 1333 r. zmarł król Polski Władysław Łokietek. Jego panowanie nie było łatwe, a dzięki konsekwentnej polityce, zdolnościom i ambicji zdołał zjednoczyć Królestwo Polskie po okresie rozbicia dzielnicowego. Król Władysław stworzył fundament, na którym jego syn, Kazimierz Wielki, zbudował silne państwo. Czytaj więcej…
Śląskie ślady konfederacji barskiej
Konfederacja barska (1768-1772) była zbrojnym związkiem szlachty polskiej utworzonym 245 lat temu, 29 lutego 1768 r. w Barze na Podolu. Zawiązano ją w celu obrony wiary katolickiej i walki o niepodległość Rzeczypospolitej. Czytaj więcej…
Gorzkie żale – wyłącznie polska tradycja
1Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne odprawiane tylko w czasie Wielkiego Postu. Nazwa pochodzi od pierwszego wiersza początkowej pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie!”.
Początek Gorzkim żalom dały średniowieczne mysterja czyli djalogi religijne, przedstawiające Mękę Pańską. Czytaj więcej…