Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – oficjalne obchody w Opolu [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska8

Refgina MacW piątek 1 marca o godz. 15.30 na placu Wolności w Opolu pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Prezydenta Miasta Opola i zaproszonych gości w tym emerytowanych żołnierzy AK, w tym znana czytelnikom NGO Regina Mac oraz żołnierze z 10. Brygady Logistycznej. W oficjalnych obchodach wzięli również udział Arkadiusz Karbowiak i Poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski. Zgromadzeni oddali hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą ustanowienia tego święta jest Arkadiusz Karbowiak, były Wiceprezydent Opola. Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym kraju obchodzi się od roku 2011, a pierwszy dzień marca ma znaczenie symboliczne. Tego dnia w roku 1951 zostały wykonane wyroki śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Oprac. NG

Fot.: Andrzej Strzelczyk

 1. kominiarz
  | ID: 63e809f2 | #1

  Drogie NGO…. czy ja na przyszłość prawdziwych informacji o uroczystościach obchodu Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mam szukać na stronach,króre uważam za delikatnie mówiąc nie będącymi mi po drodze typu NTO…? O uroczystościach o godz 15:30 z udziałem Wojska Polskiego ,kombatantów AK i innych zaproszonych gościach jakoś nie raczyliście poinformować wcześniej. Czyżby uroczystość dla lepciejszych? Rozumiem zatem dlaczego o 18-tej nie było już salwy honorowej i marszu ,którego nie chciało się już widocznie organizatorom poprowadzić. Plama!!! i chociaż o 18-tej było również miło ,to nie rozumiem czegoś takiego i jestem wkur…. Dajecie wyraźne sygnały ,by na przyszłość trzymać się od Opola z daleka. A szkoda….bo jakoś tłumów w Waszym mieście nie było na tej uroczystości w porównaniu z innymi miastami. Powinniście się więc lepiej postarac ,bo teraz to ja już nie wiem czy niektórym zależy na uczestnictwie ,czy pokazaniu samych siebie. Nie powinno być tak ,że uczestnicy szukają uroczystości takiej rangi ,tylko organizatorzy powinni o to zadbać. Dokopałem Wam? No i słusznie – może to zmotywuje:) Pozdrawiam i życzę lepszych obchodów w przyszłych latach.

 2. | ID: 0ba25f97 | #2

  Szanowny Panie, nie otrzymaliśmy informacji o organizowanych w Opolu oficjalnych uroczystościach więc pretensję proszę kierować do organizatorów. Nasza redakcja zaangażowała się w organizacje obchodów o godz. 18.00. Już prosiliśmy Prezydenta Opola, żeby patriotyczne uroczystości Ratusz organizował późnym popołudniem, tak aby osoby pracujące miały szansę wziąć w nich udział. Jak widać nikomu na tym specjalnie nie zależy. TK

 3. kominiarz
  | ID: 63e809f2 | #3

  @Niezależna Gazeta Obywatelska
  No tak… Oczywiście moje słowa nie powinny być skierowane do NGO i zresztą nie są (za wyjatkiem informacji o obchodach). Jest więc tak jak przypuszczałem – „WŁADCY Miasta” są wszechwładni , a ta uroczystość o 15:30 była dla nich:) Nie żałuję zatem,że nie przybyłem do Opola o wczesniejszej godzinie:) Pozdrawiam.

 4. Sosen
  | ID: 2e5816f1 | #4

  @kominiarz – organizatorom się chciało marsz poprowadzić, niestety kwestie formalne zadecydowały o tym że było jak było. Niestety chyba nikomu nie dokopałeś – frekwencja nas CIESZYŁA ;) Opole to Opole i ma swoją specyfikę. To nie Lublin, gdzie każdy chce się aktywizować. I wybacz, ale to nie kwestia organizatorów tylko społeczności miejscowej – my nikogo na siłe nie będziemy ściągać żeby zainteresował się tematem patriotycznym. Choć propagujemy takie postawy już kilka lat.

 5. kominiarz
  | ID: 63e809f2 | #5

  @Sosen
  Sosen ,czasami dokopanie jest w dobrej intencji i tylko po to ,żeby kogoś zmobilizować. Nie zrozum więc źle mojej intencji. Co do Lublina i Placu Litewskiego ,to nie musisz mi nic mówić , bo nie chciałbyś przezyć tego ,co ja tam przeżyłem w 1982 roku. Jak widać górali nosi po całym świecie:) Tak , Lublin to specyfika… Opole jest przy nim jak spiący rycerz:) a co do frekfencji ,no to jak już ktoś powiedział – nie ilość ,ale jakość. Może było mało ,ale z prawdziwego serca i to jest najważniejsze. Ja przynajmniej jestem zadowolony. A to ,że przy tym coś ,czy kogoś skrtykuje ,to w dobrych zamiarach.

 6. gandalf
  | ID: 4ad495d5 | #6

  Patryku Jaki ubierz, że się jak człowiek na obchody takich uroczystości a nie jak fircyk w zalotach

 7. Irena
  | ID: 9a5a41f4 | #7

  @ P.gandalf ! Tak.Winno się ubierać stosownie do okoliczności. Jak Cie Widzą Tak Cie Piszą ! Stare powiedzenie,jakże aktualne. Pięknie prezentowały się Panie .Jakże dostojnie.
  Piękna Polska Młodzież. A szczególnie wyróżniali się AK-owcy.
  Prezydenta i Posła – oszczędzę Pensje mają za niskie???
  Wszystkim dziękuję.

 8. MIR
  | ID: 584615ca | #8

  Platfromie z manifestacją patriotyzmu nie po drodze !

Komentarze są zamknięte