Protest stołówkowy w Niemodlinie

Niezależna Gazeta Obywatelska22

Mieszkańcy gminy Niemodlin piszą już do Wojewody Opolskiego i RIO na Burmistrza, który przystąpił do likwidacji stołówek szkolnych. W piśmie przypominają, że Rada Gminy podjęła apel wspierający rodziców oraz zabezpieczyła środki w budżecie gminy na 2013 r., w którym są przewidziane środki na funkcjonowanie stołówek w dotychczasowym kształcie.

Jak informowali wcześniej NGO protestujący mieszkańcy powodem takiej postawy radnych Niemodlina, poza aspektem społecznym i interwencją mieszkańców, były niejasności w kwestii wysokości kosztów dożywiania dzieci w stołówkach szkolnych, w tym zatrudnienie dla ok. 10 osób – raz była mowa na sesji, że to 600 tys. zł, potem że 400 tys. a ostatnio 300 tys. zł. Należy zaznaczyć, że gmina Niemodlin dostaje dotację z rządowego programu dożywiania – gmina Niemodlin uznana jest za gminę biedną i otrzymuje max. dofinansowanie, tj. 80%.

Dodatkowo jak dodają rodzice dzieci, ze zlikwidowanych stołówek szkolnych: – Burmistrz zaproponował, poprzez dyrektorów oczywiście, aby Panie kucharki założyły spółdzielnię i przejęły prowadzenie stołówek. Czas do namysłu – parę dni. Moim zdaniem była to urągająca kpina bo nikt przy zdrowych zmysłach oraz braku doświadczenia biznesowego nie zdecyduje się na takie ryzyko- w parę dni i to w „ciemno”, bo bez podstawowych danych finansowych i analitycznych.- informowali przed konferencją prasową rozgoryczeni rodzice.

Elżbieta Stolarczuk, mama Kuby pyta: Czy burmistrz działa prawidłowo nie realizując postanowień rady gminy i nie słuchając głosu mieszkańców gminy Niemodlin a jednocześnie swoich pracodawców?  Jeżeli społeczeństwo chce ze swoich podatków dofinansowywać obiady to dlaczego burmistrz nie przyjmuje tego do wiadomości. Dlaczego?

 Oprac. TK

 1. | ID: 01dc6c3b | #1

  Szanowni Mieszkańcy Niemodlina! Motto „Cierpcie -boście zasłużyli” wyczytałam w NN.i bardzo mi się podoba.Bowiem Wy wybraliście na burmistrza człowieka delikatnie mówiąc – mało myslącego.A gdzie są radni? Cóz, też bezradni, bo to idzie w parze.Stołówke dla dzieci najlepiej prowadzi ktos, kogo znacie.Dania sa smaczne,zdrowe,swieze.Gmina zatrudnia prawnika,wiec niechze doradzi jak załozyc Spółdzielnie, czy wówczas nie stracicie dotacji 80%?.W dobie biedy nalezy intensywnie mysleć.Nie wolno mówić, „że jakoś to będzie”, To błąd.Szukanie pomocy u wojewody jest słuszne.Ale radziła bym ponownie zwrócić sie do burmistrza i przedstawić mu swoje racje. W myśl obowiązujących przepisów – On odpowiada za oświatę.

 2. z Niemodlina
  | ID: 0daab814 | #2

  Wszystko się sypie, brak pieniędzy widać wszędzie, kilka dni temu czytałem na blogu radnego Janiaka uchwalony budżet Gminy Niemodlin na rok 2013r, MASAKRA, tak źle jeszcze dotąd nie było. Zero inwestycji w Gminie w bieżącym roku. Pomysł z cateringiem to oczywiście absurd, jednak moim zdaniem Burmistrz jest tym przysłowiowym tonącym, który chwyta się brzytwy. To że Gmina jest biedna to niestety prawda, mieszkam w tym miasteczku i widzę co się tu dzieje, większość moich rówieśników ( mam 33lata ) i już tych młodszych wyjechała do Anglii, Niemiec czy Holandii, kobiety wyjeżdżają do Niemiec opiekować się starcami lub do Holandii zbierać warzywa, mężczyźni albo pracują tu gdzieś na czarno albo dojeżdżają do Opola albo również siedzą za granicą, tu nie ma pracy, przemysłu, gdyby teraz te wszystkie osoby wróciły zza granicy i zarejestrowały się w UP to bezrobocie w Gminie przekroczyłoby 50-60%. Ile takich Gmin i miasteczek jak Niemodlin jest w Polsce, setki, bieda powiększa się w bardzo szybkim tempie. Firmy padają jedna za drugą, co chwilę w takim Niemodlinie słychać, że ktoś stracił pracę albo że wyjeżdża za granicę. ZGROZA. Działania rządzących przypominają mi działania zaborców i okupantów.

  Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć Naród to wyganiałbym młodych ludzi za granicę „za chlebem” na emigrację podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media,przemysł i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez „odwróconą hipotekę” przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez Państwo i Gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, dopuszczałbym do Sejmu złodziei i degeneratów, ustawy byłyby typu jak ta o GMO albo o ograniczaniu swobód obywatelskich,wprowadzałbym wyższy podatek na ubranka dla dzieci żeby młodzi 3 razy zastanowili się czy będzie ich stać na dziecko i stworzyć rodzinę, itp. itd.

 3. | ID: 01dc6c3b | #3

  @P.z Niemodlina!Większosc miast i gmin jest zadłuzona.Rady miejskie pozwalały burmistrzowi , podejmujac uchwały na zaciaganie kredytów długoterminowych i wysoko oprocentowanych.Nikt nie myslał o tym, ze kredyt z odsetkami trzeba spłacac Mysla kategoriami „Po nas,choćby potop”.Nie wiem jak ta sytuacja ma sie w Pana pieknej okolicy.Jednakze to burmistrz winien albo zwolnic kilku , kilkudziesieciu urzedników, zwolnic wszelkich zastepców,albo dac wypowiedzenie z warunków płacy,.Z kazdej sytuacji jest wyjscie tylko trzeba chciec.Zapewne jest prawnik,to niechze doradzi,podpowie.Tylko sie nie poddawac. Trafnie opisałes w komentarzu.Wiierze ze Wam sie uda.pozdrawiam.

 4. dj lechu
  | ID: ddd9c618 | #4

  powiem krótko jeśli burmistrz chce oszczędności na wypłaty i nagrody ,to niech zacznie cięcia w swoim środowisku czyli w gminie np na 3 piętrze 7 pokoi a 5 kobiet pracuje koszt utrzymania roczny to 80 tyś jeszcze dodać? to proszę dyrektora biblioteki miejskiej połączyć z domem kultury itd itd lepszy by był sołtys niż taki burmistrz

 5. Niemodlinianin
  | ID: 50c4a26b | #5

  TAKICH MAMY RADNYCH W NIEMODLINIE-OŚWIADCZENIE ZAMIESZCZONE W PULSIE NIEMODLINA Z KWIETNIA 2012 ROKU

  Oświadczenie dwunastu radnych Rady Miejskiej w Niemodlinie złożone na XXIII
  sesji RM w Niemodlinie wdniu 29 marca 2012 r., opublikowane na prośbę Przewodniczącego
  Rady Miejskiej w Niemodlinie Mariusza Nieckarza.
  Oświadczenie Radnych Rady Miejskiej w Niemodlinie z dnia 29 marca 2012 roku
  w sprawie inicjatywy referendum dotyczącego odwołania Burmistrza Niemodlina
  Radni Rady Miejskiej w Niemodlinie, podpisani poniżej, wyrażają swoją dezaprobatę dla inicjatywy zorganizowania referendum w sprawie odwołania Burmistrza Niemodlina – Pana Mirosława Stankiewicza.
  Zwracamy uwagę, że pod kierownictwem Burmistrza Niemodlina Pana Mirosława Stankiewicza,
  Gmina pozyskała w latach 2008-2011 środki zewnętrzne na kwotę 19.756.715 złotych w celu przeprowadzenia szeregu niezbędnych inwestycji, które od wielu lat oczekiwały na realizację, a obecnie służą mieszkańcom. Ponadto trwają prace przygotowawcze do przeprowadzenia kolejnych inwestycji podnoszących standard życia mieszkańców Naszej Gminy.
  Uważamy, że inicjatywa referendum ma podłoże polityczne i nie służy rozwojowi Gminy Niemodlin.
  W naszej opinii jest to nieodpowiedzialna próba wywołania destabilizacji, która doprowadzi do nasilającej się atmosfery wrogości i podziałów wśród mieszkańców.
  Apelujemy do organizatorów referendum o zaprzestanie kampanii pomówień i negacji wszelkich
  działań władz samorządowych. Protestujemy również przeciwko takim działaniom organizatorów referendum, które narażają Gminę Niemodlin na utratę wiarygodności w województwie opolskim i wywołują niepotrzebne antagonizmy.
  Podpisy radnych:
  Mariusz Nieckarz, Zenon Kulczyński, Czesław Paszkowski, Danuta Unijewska,
  Stanisław Janiak, Grzegorz Zawałka, Barbara Krzewińska, Wiesław Pogonowski,
  Krzysztof Bunia, Zbigniew Weber, Bartłomiej Walków, Bartosz Wajman

  Najgorsza Rada Miejska z jakichkolwiek możliwych. Czekam na komentarze mieszkańców Niemodlina.

 6. | ID: 6139e874 | #6

  @Irena NIESTETY ,TRZEBA BYLO SIE ZASTANAWIAC PRZED URNAMI WYBORCZYMI CZY TO NA po ,czy to na burmistrza

 7. | ID: 01dc6c3b | #7

  @P.lolo. Tak,masz rację.Ale mnie osobiście brak było przy urnach oprócz Komisji rzecznika danej partii,a szczególnie prawicowej.Zaniedbali totalnie.Nie wierzę,że karty były prawidłowo i rzetelnie policzone.A przed wyborami „bębnili”,że dopilnują wszystkiego,co związane z wyborami.Ale obecnie w powyższej sytuacji widzę korekte budżetu miasteczka.Zmian można dokonywać.To muszą radni zadecydować.Nie ma sytuacji bez wyjścia.Taka sytuacja jest w większości gmin.

 8. Anonim
  | ID: 6113f0f8 | #8

  A chcieliście Burmistrza z Brzegu to macie…..oby jeszcze dwa lata i wymienimy te jego nie spełnione obietnice….

 9. Tato
  | ID: fef336c5 | #9

  Oszczędności wprowadzane przez burmistrza i zastępcę ukazują ich wielką nieudolność. Nie potrafią sobie radzić z niczym w tej gminie. Gospodarować pieniędzmi które są to nie wielka sztuka, ale gospodarować dobrze gdy ich nie ma pokazałoby mieszkańcom że było warto. Gmina trzeszczy i puchnie od urzędników tam się nie szuka oszczędności. Burmistrz w dobie kryzysu nie obniży sobie wynagrodzenia z 12000 na 7000 bo chyba nie przeżyje. Najlepiej kopie się najsłabszego. Kucharki na bruk, oszczędności rzędu 1200zł od głowy. Likwidacja stołówki to prorodzinny kierunek, o który mówił premier wizytując nasze województwo. Najlepiej zdobywać pieniądze ze sprzedaży wszystkiego co się da jeszcze sprzedać w tej gminie, podnosząc podatki, uchwała śmieciowa itd. Nic nie robią ci Panowie, aby ściągnąć inwestorów, wolą ściągać swoich kolegów. W tej materii są nie mają sobie równych. Osadzają na stanowiskach swoimi poplecznikami, gdzie tylko się da. Ośrodek sportu, gmina, zgkim. Uposażają w ładne pensyjki, a naszych mieszkańców. Tak wygląda rzeczywistość.

 10. | ID: 990957c8 | #10

  @P.Tato !Rozumie Twoje rozgoryczenie.,Masz racje.Pensja burmistrza jest bardzo wysoka i jak widać nie adekwatna do decyzji ,które podejmuje.Trzeba to zmienić.To radni mogą obniżyć pensje.Więc jezeli będzie to znaczna obniżka to…Burmistrz się Obrazi i sam zrzeknie się stanowiska ku uciesze społeczności lokalnej.! Tylko działać.Nie wolno być biernym.

 11. Eris
  | ID: 2196ddb8 | #11

  Tak pozyskuje pięknie pieniążki, to dlaczego nie potrafi dzieciom zwykłych obiadow zostawić????? Może niech zejdą lekko z wypłaty, a radni ciuteńkę z diet, a inwestycje będą UCZCIWE, a nie „po znajomości”, wówczas znajdą się środki. Oszczędzanie na dzieciach nikomu nie wróży szczęścia, zwłaszcza w gminie, gdzie bezrobocie jest największe w powiecie, gminie uznanej za gminę biedną.

 12. ega
  | ID: 9b5979cc | #12

  wszyscy, jak sie okazuje, a w szczególności dzieci, sa dla burmistrza tylko przedmiotem, niepotrzebnym słupkiem w finansach gminy. czy ten człowiek ma juz tak zaawansowaną amnezję, że zapomniał, iż posadkę ma dzieki nam, mieszkańcom Niemodlina? tak burmistrzu, polikwiduj wszystko co zostało w naszej gminie, kadencja jeszcze trwa, a kasa jescze troche poleci, co będzie dalej niech się martwią następcy.

 13. ewa
  | ID: bf3463de | #13

  oszczędności w gminie to przede wszystkim likwidacja straży miejskiej.Jesteśmy najbiedniejszą gminą ,a utrzymujemy kilku strażników.Potem likwidacja zbędnych etatów w gminie,zmniejszenie oświetlenia na rynku.Myślę że ktoś kto chce wygrać następne wybory,przede wszystkim na radnych,a i na burmistrza musi obniżyć obciążenia finansowe na mieszkańcach,bo na dzień dzisiejszy mamy wyższe koszta utrzymania (woda,podatki,opłata śmieciowa) niz w Opolu.Nasze stołówki są dla dzieci nie zastąpione,a jak trzeba oszczędności w oświacie ,to trzeba zwolnić kilku emerytów .którzy trzymają godzinki,a normalny etatowy nauczyciel siedzi na zdrowotnym bo dla niego godzin brakło:)

 14. z Niemodlina
  | ID: cf91c0e2 | #14

  Dziś o godzinie 16.30 planowane jest spotkanie w tej sprawie przed Domem Kultury, ma być również TV TRWAM.

 15. | ID: 9a9a2f8d | #15

  Skoro media,za ktore płaci społeczeństwo abonament,nie interesują się takimi „Drobiazgami” to na szczęście jest zastępstwo i dobrze ze TV TRWAM do Niemodlina dotrze. A i urzędnicy samorządowi będą sfilmowani,z czego będą dumni. Zapewne nie obejdzie się bez narad, nadzwyczajnej sesji, itp. w skutek czego społeczeństwo” wygra” z biurokratami,którzy z podatków sa opłacani.Z wpisów widać,że mieszkancy myślą .Tak trzymać @p. z Niemodlina

 16. Anonim
  | ID: 6da4f5ee | #16

  @Niemodlinianin
  Na szczęście byli też radni, którzy się pod tym nie podpisali. Oczywiście skutki tego sprzeciwu nie pozostały bez odzewu. Największym absurdem było brak zaproszenia tych radnych na konkurs satyryczny „Karpik”, gdzie bawiła się cała świta.

 17. zadowolony
  | ID: d7bb1364 | #17

  człowieku żyjętrochę w niemo i wiem, że nie było dotąd burmistrza, który zrobiłby tyle dla mista i gminy . Nawet Musi spłacać długi poprzedników . Cała sprawa stołówek to iscie polityczne rozgrywki tych , którzy już ostrzą sobie ząbki na jego posadę i stanowiska radnych. Ktoś chce zaistnieć . Nie mówicie prawdy! Agdzie ci rzekomi rodzice niezadowoleni? N spotkanie z telewizją trwam przyszły zaledwie trzy rodziny !!! z całej gminy!!!@Niemodlinianin

 18. | ID: 9a9a2f8d | #18

  @ zadowolony ! To wyjasnij,na czym te podchody pod stołek burmistrza polegaja.Bo nie rozumie czytajac wpisy mieszkańców.A może to sasiedzi pisali???/

 19. z Niemodlina
  | ID: f67f70ca | #19

  @zadowolony

  Pewnie masz trochę racji, mnie osobiście ten problem nie dotyczy i jestem tak jakby po środku tego sporu, wiem że wiele osób nawet nie wiedziało o tym dzisiejszym spotkaniu,a część rodziców o godz. 17.00 jest w pracy lub w drodze z pracy. To co się dzieje obecnie w POlsce, likwidacja wszystkiego dookoła i fatalny stan finansowy samorządów to nie wina Burmistrza Niemodlina lecz naszego nieudolnego i skompromitowanego rządu, ale zastanawia mnie jedno czy w tak biednej Gminie jaką jest Niemodlin, konieczne jest utrzymanie Straży Miejskiej ??????? to 3 lub 4 etaty o ile wiem, ile to kosztuje rocznie??? te 100.000zł można znaleźć nawet w bólach i wyrzeczeniach,ale można, moim zdaniem likwidacja stołówek to fatalny błąd Burmistrza i ja na jego miejscu nie robiłbym tego.

 20. ega
  | ID: a32014eb | #20

  czy Zadowolony zdaje sobie sprawę ile kredytów i ile już nieudanych inwestycji poprowadził burmistrz??? zapraszam do zapoznania się z budową kanalizacji na osiedlu liściastym. gdzie są osoby odpowiedzialne za odbiory i nadzór??? zainteresuj się najpierw problemami gminy, a potem wyrażaj swoje zdanie na temat pracy burmistrza.

 21. Viper
  | ID: 23ce9ac3 | #21

  Slyszalem rozne opinie nt. burmistrza niemodlina. Moze powinien zatrudnic doradce od wizerunku? Niestety nie potrafi rozmawiac – co potwierdza wielu mieszkancow- z ludzmi, a obraza sie i ostro kazdego szufladkuje. Osatnio na zajeciach teorii polityki analizowalismy przyklad stosowanych blednych strategii w Niemodlinie.

  W praktyce nie ma miejsca na takie dziecinne manewry, zwlaszcza skierowane w strone swoich wyborcow.

  W obecnej sytuacji, sa 2 rozwiazania: albo konca kadencji wojt przetrzyma na stanowisku i bedzie bez perspektywy na dalsza szanse wyboru, albo odejdzie i jak prawdziwy mezczyzna przyzna sie do bledow.

 22. myśląca
  | ID: e00c66fa | #22

  pieniędzy na stołówki nie ma ale na zatrudnienie w ZEFO córki dyrektorki przedszkola sie znalazła. Brawo dla Burmistrza za skuteczność w załatwianiu swoich spraw!

Komentarze są zamknięte