Relacja ze spotkania z ministrem Jackiem Sasinem w Opolu [wideo]

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wczoraj (18.05) na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej i Wszechnicy Solidarności do Opola przybył minister i poseł w jednej osobie Jacek Sasin, który wygłosił prelekcję pt: „Polska po 10 kwietnia 2010 roku oczami współpracownika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Na spotkanie z ministrem licznie przybyli mieszkańcy Opola i Opolszczyzny. Aula Uniwersytetu Opolskiego zapełniła się po brzegi w ciągu zaledwie 15 minut. Frekwencja dopisała, ponad 180 osób z zaciekawieniem przysłuchiwało się relacji Jacka Sasina z ówczesnego, jakże tragicznego dnia, katastrofy smoleńskiej.

Minister poruszył w swojej prelekcji kilka wątków, m.in. odniósł się do aspektów rozdzielenia wizyt Premiera i Prezydenta w Katyniu, prowadzenia akcji ratunkowej przez Rosjan na miejscu katastrofy, przejęcia władzy w Polsce przez ówczesnego Marszałka Komorowskiego, gdzie według niego, mogło dojść do nadużycia, a także, co było mocnym akcentem spotkania – dość szczegółowo zobrazował miejsce katastrofy i opisał swoje odczucia i przeżycia związane z obecnością w Smoleńsku w tamtym czasie. Mimo traumatycznych przeżyć, opisał także, jak był traktowany przez funkcjonariuszy rosyjskiej milicji, tzw. OMON’u oraz innych, wysokiej rangi przedstawicieli i dyplomatów rosyjskich. W nawiązaniu do teraźniejszości, streścił słuchaczom wyniki prac zespołu ministra Antoniego Macierewicza i odniósł się do Raportu Millera, gdzie w kilku punktach podważył jego wiarygodność.

Podczas spotkania, mimo zdominowania tematyką smoleńską, nie zabrakło także wspomnień ministra o śp. Prezydencie Lechu Kaczyńskim. Minister opowiedział historię współpracy z Prezydentem, a także nakreślił linie polityczną Prezydenta Kaczyńskiego, którą ten konsekwentnie realizował do ostatnich dni: „Widział Polskę jako kraj silny na arenie międzynarodowej siłą potencjału ludzkiego. Widział Polskę jako kraj, który może stać się liderem swojej części Europy. Prezydent miał bardzo wyraźną i szeroką wizję otwarcia się na wschód, na naszych wschodnich sąsiadów” – mówił Jacek Sasin. Dodał, że Lech Kaczyński chciał, aby Polska była krajem sprawiedliwym, co oznaczało, że krajem dbającym o swoich obywateli, którzy są jego siłą i swoistym „napędem” jego rozwoju. Wspomnienia ministra o Prezydencie, po raz kolejny ukazały, że Lech Kaczyński był człowiekiem sympatycznym, miłym, uśmiechniętym, często żartującym, politykiem o mocnym kręgosłupie moralnym i realnej wizji rozwoju Polski.

W drugiej ponad półtoragodzinnej części, słuchacze zadawali ministrowi pytania. Jak się okazało, śledzą na bieżąco sprawę wyjaśniania katastrofy smoleńskiej i wszyscy są bardzo dobrze zorientowani w jej postępach. Mimo to z sali padło wiele pytań, dotyczących śledztwa. Słuchacze z zaciekawieniem pytali o rezultaty prac Komisji pod kierownictwem ministra Antoniego Macierewicza. Wiele osób podkreślało, że należy umiędzynarodowić śledztwo smoleńskie i włączyć do niego innych naukowców, w tym z Polski. Dopytywano także o losy wraku, czarnych skrzynek, stenogramów z przesłuchań świadków tamtych wydarzeń, los rodzin ofiar w kontekście prowadzonego śledztwa. Wskazywano także szereg popełnianych zaniedbań w kontekście rosyjskich badań przyczyn katastrofy. Konkluzją wszystkich odpowiedzi ministra było retoryczne pytanie: „dlaczego nikt nie odniesie się merytorycznie do postawionych przez nich (profesorów Biniendy i Nowaczyka) tez. W ich ocenie, przyczyną katastrofy były „dwa wybuchy na pokładzie samolotu”, po czym dodał, „że skoro to są smoleńskie brednie, jak wielu twierdzi, to przecież można to bardzo łatwo udowodnić. Dlaczego więc nikt tego nie robi?”

Nie zabrakło także pytań dotyczących obecnej sytuacji politycznej. Opolanie z troską pytali o przyszłość Prawa i Sprawiedliwości w kontekście rozłamu, który skrytykowali jednogłośnie. Dopytywano o politykę zagraniczną wobec Białorusi i Ukrainy w ujęciu perspektywicznym, o przyszłość TV TRWAM i Radia Maryja, o wolność słowa i poziom debaty w Telewizji Publicznej oraz w Sejmie. Skrytykowano, jakże haniebne ostatnie wydarzenie z udziałem wicemarszałka Niesiołowskiego, a także odniesiono się merytorycznie do ustawy 67 i akcji protestacyjnych w obronie nauczania historii w polskich szkołach.

Na zakończenie spotkania minister Sasin zapewnił, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy, z należytą pieczołowitością wyjaśni przyczynę katastrofy smoleńskiej we współpracy z instytucjami międzynarodowymi, w tym także z NATO. Minister odniósł się także do katastrofalnej sytuacji ekonomicznej Polski, jej zadłużeniu względem PKB i uchwalania przez koalicję niekorzystnych dla społeczeństwa ustaw, nie mających uzasadnienia ani ekonomicznego, ani społecznego.

Autor: Przemysław Kubów, Klub „Gazety Polskiej” w Opolu

Nagranie audio i fot.: Paweł S.

Wideo: Maciej Wilk

Komentarze są zamknięte