Most w Ozimku laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”!

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W środę 18 kwietnia 2012 r. w kolegiacie pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim miała miejsce oficjalna Gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, na której m.in. rozdano nagrody w konkursie „Zabytek Zadbany”. Laureatem w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki został most wiszący w Ozimku. Serdecznie gratulujemy!

Przypomnijmy, do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 54 propozycje, z których 51 zakwalifikowano do konkursu. Nominacje otrzymało 20 zabytków w 5 kategoriach, w tym aż cztery z województwa opolskiego, co jest ogromnym sukcesem naszego regionu biorąc pod uwagę chociażby fakt, że w konkursie przepadły m.in. krakowskie sukiennice! Komisja konkursowa, w skład której wchodzą wybitni polscy specjaliści uznała, że zabytkowy most wiszący w Ozimku jest jednym z pięciu najlepiej utrzymanych i zagospodarowanych zabytków w Polsce, a jego niedawno przeprowadzona konserwacja stanowi wzorów właściwego utrzymania obiektu zabytkowego. To wreszcie sukces władz gminy Ozimek oraz opolskich służb konserwatorskich.

Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu konieczności ochrony spuścizny minionych pokoleń i związanych z tym problemów. Ideą obchodów w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.

Oprac. WN

Komentarze są zamknięte