List Otwarty Posła Jakiego do Prezydenta i Rady Miasta Opola

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni Miasta Opola,

w związku z propozycją dotyczącą nazwania fragmentu Małego Rynku imieniem Vaclava Havla zwracam się z apelem o zmianę decyzji i nazwanie tej części Opola imieniem Anny Walentynowicz.

Trudno zrozumieć decyzję o uhonorowaniu, niepodważalnie znaczącej czeskiej postaci, kiedy w opolskiej przestrzeni publicznej brakuje miejsca dla polskich bohaterów – notabene dokładnie tych samych czasów. Jestem pewien, że zauważalną chlubą dla naszego miasta byłoby upamiętnienie kobiety niezłomnej w swej walce o wolną Polskę. Podejmijmy działania, które utrwalą, a niejednokrotnie pozwolą poznać opolanom postacie z naszej historii, z których możemy być dumni. Anna Walentynowicz, Anna Solidarność to jeden z najważniejszych symboli polskiej walki o niepodległość w czasie sowieckiej okupacji.

Pamiętajmy i przypominajmy młodym Polakom, że to zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz zapoczątkowało strajk, podczas którego powstał NSZZ Solidarność, a pierwszym postulatem strajkujących robotników było przywrócenie Jej do pracy.

Anna Walentynowicz do końca pozostała wierna idei sierpnia 80’. Zginęła 10.04.2010 roku w katastrofie nad Smoleńskiem, gdy wraz z polską delegacją na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała oddać hołd pomordowanym przed 70-cioma laty w Katyniu polskim oficerom. Niech ta, która pamiętała o polskich bohaterach i zginęła na ich grobach, znajdzie miejsce w przestrzeni naszego miasta.

Z tego miejsca apelują do Pana Prezydenta i Radnych Miasta Opola, by została podjęta uchwała o nazwaniu fragmentu Małego Rynku imieniem Anny Walentynowicz. Niech w przestrzeni naszego miasta na trwałe pozostanie ślad po wielkiej Polce.

Z wyrazami szacunku,

Patryk Jaki, Poseł na Sejm RP

 1. | ID: cbde1327 | #1

  p.Patryku popieram i proszę mieszkańców Opola o wsparcie tej inicjatywy.

 2. lacky
  | ID: 55803af3 | #2

  To byłby wspaniały gest Rady Opola, choć wiem ,że POmyje nie dopuszczą do realizacji tej incjatywy.Ma być Hawel i koniec!!!

 3. | ID: ce7aceed | #3

  Popieram Jakiego! Uczcijmy najpierw polskich bohaterów w przestrzeni miast Polski!

Komentarze są zamknięte