Archiwum

Archiwum dla 02/03/2012

W Głogówku projekcja filmu Generał „Nil” z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powstał w środę pomysł zorganizowania pokazu filmu pt. Generał Nil w miejscowej szkole w sobotę 3 marca 2012 r. Pokaz zostanie poprzedzony dźwiękami wiolonczeli i gitary, omówieniem danych statystycznych i kilku ciekawych historii. Po filmie odbędzie się dyskusja. Dziś organizatorzy uzyskali oficjalną zgodę od Monolith film na jego legalne wyświetlenie. Powstające stowarzyszenie „Cogito Ergo Sum” zaprasza czytelników NGO do Głogówka. Więcej na stronie http://www.facebook.com/events/174237682691616/. Czytaj więcej…

Cześć i chwała bohaterom!

Niezależna Gazeta Obywatelska 7

Z okazji dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu przewidziano uroczystości mające na celu upamiętnienie ofiar i czynu bohaterów tamtych lat. O godzinie 12 oficjalne obchody przeprowadziły władze miasta, zaś o 17 środowiska patriotyczne i prawicowe.

 W samo południe wokół znajdującego się przy ulicy Mozarta pomnika, upamiętniającego wysiłek i trud włożony przez partyzantów w beznadziejną walkę z sowieckim agresorem, zgromadziły się władze miasta Opola z prezydentem na czele, kompania reprezentatywna wojska, działacze Brygady Opolskiej ONR, IPN, OSPN, klubu „Gazety Polskiej”. Czytaj więcej…

Sejmik Opolski a tzw. „tragedia górnośląska”

Niezależna Gazeta Obywatelska 49

W związku ze zmasowaną akcją opolskich gadzinówek, fałszujących wydarzenia związane z przyjęciem przez Sejmik Województwa Opolskiego rezolucji w sprawie tzw. „tragedii górnośląskiej” postanowiłem przedstawić faktyczny przebieg historii jej uchwalenia. Myślę, że będzie to także pomocne dla Czytelników „Niezależnej Gazety Obywatelskiej” w Opolu w wyrobieniu sobie obiektywnej opinii o przebiegu tych wydarzeń.

15 stycznia 2011 roku Klub Radnych Mniejszości Niemieckiej złożył na ręce Przewodniczącego Sejmiku Bogusława Wierdaka projekt uchwały Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 679. rocznica śmierci króla Władysława Łokietka

Niezależna Gazeta Obywatelska

679 lat temu, 2 marca 1333 r. zmarł król Polski Władysław Łokietek. Jego panowanie nie było łatwe, a dzięki konsekwentnej polityce, zdolnościom i ambicji zdołał zjednoczyć Królestwo Polskie po okresie rozbicia dzielnicowego. Król Władysław stworzył fundament, na którym jego syn, Kazimierz Wielki, zbudował silne państwo.

Władysław Łokietek urodził się w 1260 r., w czasie największego rozdrobnienia Polski. Był trzecim synem Kazimierza, księcia Kujaw, Łęczycy i Sieradza, oraz jego trzeciej żony, Eufrozyny, córki księcia opolsko-raciborskiego. Czytaj więcej…