Archiwum

Archiwum dla 06/01/2012

Nie ma narodu śląskiego, ale jest narodowość kresowiaków?

Niezależna Gazeta Obywatelska 17

Nie ma narodu śląskiego, ale jest śląska narodowość. Ten lingwistyczny absurd wyszedł z ust Piotra „Pejtera” Długosza, współzałożyciela Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej (SONŚ), jakie 21 grudnia 2011 roku zostało zarejestrowane w Opolskim Sądzie. Sąd kilkukrotnie, konsekwentnie odrzucał kolejne wnioski rejestracyjne stowarzyszenia uzasadniając że: „grupa etniczna Ślązaków nie stanowi odrębnego narodu czy też mniejszości narodowej, a zatem Czytaj więcej…

Komarzyński apeluje ws przywórcenia TV Trwam na platformę cyfrową przez KRRiT

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Proszę Was gorąco o wsparcie pewnej inicjatywy. Nadchodzi era cyfrowej telewizji. Już wiadomo, że znajdą się na niej takie programy jak TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4, ESKA TV, TV Puls, TVN7, Puls2, TV6, Polsat News, Polsat Sport, U-TV, ATM Rozrywka TV itd. Nie znalazło się jednak miejsce dla Telewizji TRWAM. Telewizji oglądanej przez ponad milion, także opłacających abonament radiowo-telewizyjny abonentów. Powodem jest, jak oznajmiła zdominowana przez Platformę Obywatelską – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Czytaj więcej…

Czy wiesz, że ..

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Dziś obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego (gr. Epifania), zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Po 50 latach będzie to dzień wolny od pracy.

Święto to powstało w Egipcie ok. III w. i rozprzestrzeniło się na Wschodzie. Na Zachodzie obchodzone jest od końca IV w., zanim jeszcze zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Należy do najstarszych świąt, podczas których czczono prawdę o „Słowie, które stało się ciałem i zamieszkało między nami”. Czytaj więcej…

Prognozy i rady na 2012 r.

Niezależna Gazeta Obywatelska

Nowy roczek skłania jak zwykle do zastanowienia. Co też nas czeka? Wielu z nas opierając się tylko na własnych obserwacjach spodziewa się najgorszego.

Może spróbujmy zastanowić się nie tylko nad niebezpieczeństwami, ale i nad tym jak się zachować w czasie tych możliwych katastrof.

Pierwsza jaka przychodzi na mi myśl to jednak nie kryzys finansowy, a zdarzenia, czy raczej zjawiska fizyczne. Możliwe są tu dwie rzeczy. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 727. rocznica synodu w Łęczycy, na którym nakazano kapłanom wygłaszać kazania po polsku

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jeden z najwybitniejszych polskich w średniowieczu, arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka ( 1314 r.) 6 stycznia 1285 r. zwołał w Łęczycy synod, ze względu na fakt, że: „(…) nieszczęścia pomnożyły się w kraju przez napływ tego narodu (tj. Niemców), albowiem naród polski jest przez nich uciskany znieważany, nękany wojnami, pozbawionych chwalebnych praw i zwyczajów ojczystych„. Wydano wówczas ustawy, które wręcz nakazały kapłanom wygłaszać kazania podczas Mszy św. w języku polskim. Kolejne synody z udziałem duchownych z całej Polski Jakub Świnka Czytaj więcej…