Archiwum

Archiwum dla 20/12/2011

Wiadukt Havla? Kto na śmierci robi polityczny kapitał?

Niezależna Gazeta Obywatelska 6

Chciałbym krótko skomentować pomysł radnego Marcina Ociepy, który na łamach lokalnych mediów rzucił pomysł nazwania wiaduktu przy ulicy Struga im. Vaclava Havla, zmarłego w miniony weekend byłego czeskiego prezydenta. Havel to oczywiście postać znakomita, dlatego ostatni raz wymieniam jego nazwisko. Dlaczego właśnie teraz i dlaczego właśnie on? Panie Marcinie, czy gdy Jarosław Kaczyński powoływał się na swojego brata, prawie wszystkie wiodące media i politycy Czytaj więcej…

Jaki: propozycja Ratusza by połączyć Gimnazjum nr 2 i nr 4 w trakcie cyklu edukacyjnego może negatywnie odbić się na wynikach egzaminu gimnazjalnego

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

W związku z projektem opolskiego Ratusza dotyczącym likwidacji Gimnazjum nr 2 i przeniesieniem uczniów z tej placówki do Gimnazjum nr 4, oraz podobnymi pomysłami w stosunku do innych opolskich szkół – stanowczo protestuję przeciw takim działaniom. W moim przekonaniu są one szkodliwe dla naszych dzieci.

Wpisują się one  w  trwającą od jakiegoś czasu ogólną tendencję samorządu do likwidacji szkół ze względu na niż demograficzny. Czytaj więcej…

Jadwiga Chmielowska: Przed II Powstaniem Śląskim

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku została powołana na mocy 88 artykułu traktatu wersalskiego, ratyfikowanego przez Polskę. Zadaniem tej Komisji było umożliwienie przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku.  W jej skład mieli wejść przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Funkcja Przewodniczącego była zarezerwowana dla przedstawiciela USA. Stany Zjednoczone odmówiły ratyfikacji traktatu, więc przewodnictwo w Komisji powierzono generałowi francuskiemu Henri Le Rondowi. Siedzibą Komisji było Opole. Czytaj więcej…

Tylko na NGO: Polecamy lekturę e-booka „Człowiek sprzeczność” Pawła Czyża

Niezależna Gazeta Obywatelska

Niektórzy będą sądzili, że jest to autobiografia, co jednak jest jak najbardziej mylnym podejściem do niniejszej publikacji. Perspektywa dekady poza sejmowymi murami pozwala na niezbędny dystans. W zasadzie jest to pierwsza próba publikacji przypominającej działania młodych działaczy politycznych przełomu wieków.

Obecnie wielu polityków i publicystów próbuje analizować polską sceną polityczną mając na cel promocję własnej osoby. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 356. rocznica obrony Jasnej Góry przed Szwedami

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jasna Góra jest jednym z ważniejszych symboli Polski i duchową stolicą milionów Polaków. Kompleks zabudowań Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Jasnogórskiej w Częstochowie jest malowniczo położony na wysokości 293 m n.p.m. w pasie wapiennych wzgórz, ciągnących się od Krakowa po Wieluń. Fundatorem klasztoru jest książę opolski, palatyn Węgier i wielkorządca Rusi Halickiej Władysław Opolczyk ( 1401 r.). Czytaj więcej…