Czy wiesz, że…?

Niezależna Gazeta Obywatelska

W Opolu znajduje się studnia Świętego Wojciecha? Według legendy, w 984 r. biskup praski Wojciech przybył z wizytą do Opola, aby głosić Ewangelię. Podczas swojego pobytu wykonał setki chrztów, co w doprowadziło do wzrostu chrześcijaństwa w naszym mieście. Pewnego dnia podczas przeprowadzania Sakramentu zabrakło mu wody. Zdenerwowany tą sytuacją uderzył pastorałem w ziemię. W jednej chwili, w miejscu uderzenia, wytrysnęło cudowne źródełko. Na cześć tego wydarzenia postanowiono wybudować tam studnię.

Kiedy św. Wojciech opuszczał opolską ziemię kazał tuż przy źródełku postawić kaplicę, w której mogli modlić się chrześcijanie. Kaplica stoi do dzisiaj zaraz przy budynku uniwersyteckim (tzw. kościół na Górce). Faktycznie, w Opolu, od czasów jego założenia, istniały dwie studnie. Jedna tuż przy ratuszu miejskim, druga na Górce, w miejscu domniemanego cudu – obok klasztoru dominikańskiego (obecnie Uniwersytet Opolski).

Na pamiątkę pobytu i uczynionych przez biskupa cudów Opolanie postawili studnię Św. Wojciecha. Współczesna studnia jest dziełem dwóch opolskich artystów – Mariana Molendy oraz Wita Pichurskiego. Piękną kutą, ażurową kopułę z żelaza, nad kamienną cembrowiną zdobią figury pięciu znamienitych postaci związanych z miastem. Jest tu przedstawiony założyciel miasta – książę Kazimierz, założyciel klasztoru dominikanów oraz Zamku Górnego, książę Władysław Opolczyk, fundator klasztoru jasnogórskiego w Opolu, Bolko Marzyciel, książę biskup urodzony na Zamku Piastowskim w Opolu – Jan Kropidło, a także sam Święty Wojciech. Na samym szczycie studni postawiono strażnika – rzymskiego żołnierza.

Autor: Łukasz Żygadło za: www.polskaniezwykla.pl

Komentarze są zamknięte