Archiwum

Archiwum dla 24/11/2011

Polski generał, polska rutyna. A gdzie tu PO?

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Szef Urzędu Ochrony Państwa, miliony złotych, korupcja, przenikanie się świata polityki z biznesem, nielegalne działania. Po raz kolejny pękła mydlana bańka o uczciwych politykach poprzednich rządów, którzy działali pro publico bono. To bujda na resorach, którą zauważyliśmy już przy aferze Rywina za czasów SLD, czy przy okazji spotkań polityków PO na cmentarzach z biznesmenami. Dziś okazuje się, że wycieka kolejna duża afera, prawdopodobnie jedna z największych. Czytaj więcej…

Pamiętajmy o Pogoni Lwów

Niezależna Gazeta Obywatelska 8

Mało kto słyszał o Pogoni Lwów. Ten bardzo zasłużony dla polskiej piłki nożnej klub zajmuje w tabeli wszechczasów 29 miejsce mając na koncie 4 tytuły mistrzowskie. Dziś walczy o pozostanie w naszej pamięci. O klubie-legendzie słów kilka.

Historia

Kiedy w 1904 roku IV Gimnazjum we Lwowie założyło Klub Gimnastyczno-Sportowy, nikt  nie spodziewał się jak chlubna przyszłość go czeka. Czytaj więcej…

Radni za podwyżkami i rozważają sprzedaż ECO

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta Opole odbyło się kilka ciekawych głosowań. Otóż wzrośnie nam podatek od nieruchomości z 3 proc. do 3,7 proc. Podobnie będzie z podatkiem od transportu, który będzie na poziomie 4 proc. Dokonano również podwyżki cen wody, która będzie wynosić 2,89 zł za m 3, natomiast za ścieki zapłacimy 3,51 zł.

Doszło również do zmian na stanowiskach szefów komisji Rady Miasta. Czytaj więcej…

Ferdynand Goetel: Polonizacja przemysłu śląskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Na prośbę czytelnika NGO, w rocznicę śmierci Ferdynanda Goetla, przypominamy Państwu jeden z jego artykułów pt. „Polonizacja przemysłu śląskiego”, który ukazał się w 1935 r. w „Gazecie Polskiej” w numerze 14 na stronie 3.

Kiedy w 1932 r. przeprowadzono pierwszą statystykę urzędników zatrudnionych w przemyśle śląskim, rezultat jej wywołał żywe zaniepokojenie. Okazało się bowiem, że w chwili gdy stosunek ludności polskiej do niemieckiej wyraził się cyfrą 92:8, ilość posłów do Sejmu Śląskiego 48:7, gdy dzieci polskie w szkołach powszechnych stanowiły 88 proc. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 51. rocznica śmierci Ferdynanda Goetla

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ferdynand Goetel urodził się 15 maja 1890 r. w Suchej Beskidzkiej. Był wybitnym polskim prozaikiem, dramatopisarzem, publicystą, scenarzystą i działaczem politycznym. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury od 1935 r., działaczem polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich, laureatem Złotego Wawrzynu PAL. Z zamiłowania był taternikiem.

Goetel studiował architekturę na politechnice w Wiedniu. Czytaj więcej…