Archiwum

Archiwum dla 19/11/2011

Tusk wyśle Cię później na emeryturę, a Komorowski przytaknie

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Przeciętny Polak po wczorajszym exposé dowiedział się od Donalda Tuska kilku podstawowych rzeczy, które niespecjalnie mogą cieszyć. Nagle po czterech latach sielanki i wmawiania Polakom bajek o naszej wyjątkowości w radzeniu sobie z kryzysem, okazuje się że nie wszystko jest tak cudowne jak mówiono wcześniej. Okazuje się, że kryzys faktycznie jest i trzeba będzie przeciwko niemu działać, że finanse polskiego państwa są takie jak mówi od wielu miesięcy opozycja, czyli tragiczne. Czytaj więcej…

Sam się uprowadził, sam się zadusił

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Po kompromitacji prokuratury i policji w sprawie Krzysztofa Olewnika było jasne, że „układ” przystąpi do kontrataku. Bo przecież tylko naiwni mogli przypuszczać, że zgodne ustalenia sejmowej komisji, w której posłowie PO i PiS po raz pierwszy zgodnie stwierdzili poważne zaniedbania organów państwa, doprowadzą do wykrycia winnych tych zaniedbań. Czytaj więcej…

Napoleoński kościół w Rudziczce

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Tym razem zabieramy Państwa na wycieczkę do Rudziczki koło Prudnika, gdzie znajduje się jeden z najdziwniejszych kościołów w woj. opolskim. Jego bryła przypomina bowiem … czapkę napoleońską. Jeśli wierzyć legendom, podobno jeden z żołnierzy armii Napoleona przybył do Rudziczki, zdjął z głowy czapkę i w miejscu, gdzie ją postawił kazał wybudować kościół. No cóż, to tylko legendy…

Wieś ma średniowieczny rodowód. Po raz pierwszy wzmiankowano ją w źródłach na początku XIV w. jako Ruderi Villa, co można wiązać z jej lokacją na prawie niemieckim. Czytaj więcej…

Msza św. za Polaków pomordowanych w KL Auschwitz

Niezależna Gazeta Obywatelska

20 listopada 2011 r. o godz. 15.00 na Żwirowisku pod Krzyżem Papieskim w Oświęcimiu odprawiona zostanie Msza św. w intencji wzbudzenia Miłosierdzia Bożego w obronie Krzyża, Ojczyzny i Polaków zamordowanych w KL Auschwitz. Tym razem na Mszy św. będą sympatycy NGO.

Kolejna Msza św. na Żwirowisku w Oświęcimiu 18 grudnia 2011 r. o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy! Czytaj więcej…

Kącik literacki NGO: Pytania bez odpowiedzi

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

A gdyby tak dziś, teraz wybuchła wojna, poszedłbyś walczyć? Pewnie tak, bo jako zdrowy mężczyzna w odpowiednim wieku z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, zostałbyś zmobilizowany. Ale czy walczyłbyś za Honor i Ojczyznę? W czyjej obronie byś stanął, gdybyś musiał?

Nigdy nie zadałam tego pytania żadnemu z moich kolegów. Ich odpowiedzi mogę się domyślać i to mi wystarczy. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 392. rocznica konsekracji bazyliki w Świętej Lipce

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Święta Lipka, położona w województwie warmińsko-mazurskim, często nazywana jest „Częstochową Północy”. Znajdująca się tam bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny jest obiektem niezwykłej wartości, zaliczanym do najwspanialszych zabytków późnego baroku w Polsce.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego zamku skazaniec Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 454. rocznica śmierci królowej Polski Bony Sforzy

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Bona Sforza d’Aragona urodziła się 2 lutego 1494 r. w Vigevano we Włoszech. W latach 1518-1557 była królową Polski, żoną Zygmunta Starego, wielką księżną litewską, księżną Rusi, Prus i Mazowsza, księżną Bari i Rosano, spadkobierczynią pretensji do Królestwa Jerozolimy. Była osobą gospodarną, oszczędną, a jednocześnie potrafiącą wywierać wpływ na ludzi. Wykazywała przy tym ambicję we wszystkich swoich działaniach za co w dziejach Polski zapisała się jako przysłowiowy „czarny charakter”. Czytaj więcej…