Archiwum

Archiwum dla 05/11/2011

„Najważniejszy wydaje mi się słuch. Bo język to, mówiąc przenośnie, też muzyka” – z Rafałem Kotomskim, pisarzem, dziennikarzem i rysownikiem, autorem książki „Lament Sieny” rozmawia Tomasz Kwiatek

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Właśnie do księgarń trafiła najnowsza Pana powieść „Lament Sieny”, jakby Pan ją scharakteryzował?

Żartobliwie mówiąc, pisarz powinien swoją książkę napisać, upublicznić, a potem z dystansem przyglądać się i przysłuchiwać, co o niej mówią czytelnicy… Mam taką refleksję dlatego, że nie przepadam za tzw. krótką charakterystyką, szybkim szufladkowaniem. Ale w przypadku „Lamentu Sieny” najbardziej właściwe będzie chyba określenie, że to rodzaj powieści grozy Czytaj więcej…

Patryk Jaki dla NGO: „Na razie zostaję w PiS”

Niezależna Gazeta Obywatelska 23

Decyzja o publicznym upokorzeniu i wyrzuceniu z PiS Z Ziobro, J. Kurskiego i T. Cymańskiego jest dzieleniem a nie łączeniem prawicy. To dla mnie osobiście koszmar. Co zrobię?

Mam z tym, bardzo duży problem. Ostatnie niemalże sześć lat, najlepszych lat swojego młodego życia poświęciłem PiS-owi, bardzo często kosztem życia prywatnego. Zbudowałem jeden z najlepszych opozycyjnych klubów radnych PiS w Polsce. Czytaj więcej…

Lądowanie bez podwozia

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kapitan Tadeusz Wrona pilotujący Boeinga 767, któremu nie otworzyło się podwozie, mimo tego wylądował na betonowym pasie lotniska na Okęciu ratując życie 220 pasażerów i członków załogi.

Jest jakiś symbol w tym, że lądowanie odbyło się 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych. Natychmiast nasuwa się porównanie z innym lądowaniem – które odbywało się 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. Czytaj więcej…

Subiektywny przegląd tygodnia: Mule brukselskie, a Cieplak ciągle analizowany

Niezależna Gazeta Obywatelska

Z Opola
Nie potrafię nic sensownego znaleźć w tym tygodniu w Opolu. Życie polityczne zamarło. Jest to chyba związane z odejściem Patryka Jakiego z Rady Miasta Opola. Co teraz będą robić wszyscy dziennikarze w Opolu?

Na pewno z odejścia do sejmu Jakiego cieszy się nowa Naczelnik Biura Radny Miasta. Urszula Radecka, bo o niej mowa, ma przed sobą bardzo łatwe zadanie. Czytaj więcej…

Inauguracja semestru Diecezjalnego Katolickiego Uniwersytetu Ludności Wiejskiej w Opolu-Gosławicach

Niezależna Gazeta Obywatelska

W sobotę, 12 listopada 2011 r., nowy semestr nauki rozpoczyna Diecezjalny Katolicki Uniwersytet Ludności Wiejskiej w Opolu-Gosławicach. Msza św. inauguracyjna, pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai, zostanie odprawiona o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach. Po Mszy św. nastąpi inauguracja i wręczenie dyplomów absolwentom. W kolejne soboty od godz.10.00 do 15.00 odbywać się będą wykłady na tematy wyszczególnione poniżej. Nauka trwa 3 zimowe semestry. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 26. rocznica dokonania pierwszego przeszczepu serca w Polsce

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

5 listopada 1985 r. prof. Zbigniew Religa (1938-2009) wraz z zespołem lekarzy przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. Dawcą serca był człowiek w stanie śpiączki. Po orzeczeniu śmierci mózgowej lekarze pobrali narząd i karetką przewieziono go z Warszawy do Zabrza. Biorcą był 62-letni rolnik z Krzepic, który po operacji przeżył dwa miesiące. Czytaj więcej…