Archiwum

Archiwum dla 29/10/2011

Gdziepole.pl odc. 49: Jak Arczi Janacz szukał tematu

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Tym razem rzecz się działa w amfiteatrze. Reporter jednej z opolskich gazet co to się na trzy litery zowie, jego kompan fotograf, oraz przypadkowa dziewka napotkana w okolicy, krzątali się po pewnym obiekcie w mieście szukając taniej sensacji. Całkiem przypadkowo wpadła im w oko tabliczka, umieszczona w miejscu, gdzie tylko człowiek posiadający chirurgiczny wzrok może ją zobaczyć – za filarem. Była to tabliczka z licznymi zakazami dotyczącymi przebywania na obiekcie. Czytaj więcej…

Subiektywny przegląd tygodnia: Całus dla Opola, a Schetyna ogranicza demokrację

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Z Opola
Marszałek Józef Sebesta otrzymał nagrodę im. Grzegorza Pałki za swoją działalność samorządową w wymiarze ogólnokrajowym. Nasz Marszałek wszem i wobec ogłaszał i uczył marszałków innych województw jak nakazać pracownicom meldować każde wyjście do toalety. Gratulujemy!

Zamiast Marka Samborskiego Radnym Miasta Opola zostanie Dariusz Całus. Czytaj więcej…

Oświadczenie NCPP w sprawie manipulacji artykułu na łamach NTO

Niezależna Gazeta Obywatelska

Na wyżyny złej woli i manipulacji wspięła się Nowa Trybuna Opolska, publikując w dniu 28.10.2011 tekst autorstwa Artura Janowskiego „Nie wierzcie w ten głupi zakaz!” zilustrowany zdjęciem, na którym czytelniczka NTO trzyma kartkę z graficznym znakiem informującym o zakazie filmowania i fotografowania.

Bulwersujące kulisy powstawania artykułu obnaża monitoring naszego obiektu. Dzień wcześniej fotoreporter NTO wraz z przyprowadzoną przez siebie osobą towarzyszącą Czytaj więcej…

Jutro śpimy o godzinę dłużej

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

W krajach Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Dlatego jutro śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy się na czas zimowy w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2011 r. Przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu z godziny 03:00 na 02:00.

Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie. Pionierami w wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Czytaj więcej…

Mariusz Patelski: Harcerze w walkach o Lwów i Małopolskę Wschodnią (1918-1919)

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Początki harcerstwa polskiego łączą się nierozerwalnie ze Lwowem. Tu w 1909 r. w “Słowie Polskim”, opublikowano pierwszy artykuł na temat skautingu (Edmund Naganowski “Bi-bi” i “Bi-es”). W tym mieście Andrzej Małkowski przetłumaczył dzieło Roberta Baden-Powella “Scouting for Boys” oraz wydał pierwszy numer “Skauta” – czasopisma obejmującego swym zasięgiem polskie ziemie wszystkich zaborów. W stolicy Galicji, w maju 1911 r., powstała Naczelna Komenda Skautowa Czytaj więcej…

Projekcja „Ludzi Boga” w ramch Dni Kultury Chrześcijańskiej w Strzelcach Opolskich

Niezależna Gazeta Obywatelska

W piątek 4 listopada 2011r. w Strzelcach Opolskich rozpoczną się pod hasłem „Kultura polska. Pamięć i Tożsamość” VII Dni Kultury Chrześcijańskiej. W programie m.in. projekcja filmu „Ludzie Boga”. Wcześniejszą recenzję filmu znajdziesz na łamach NGO. Organizatorami wydarzenia są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Strzelecki Ośrodek Kultury. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 75. rocznica śmierci Ignacego Daszyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Marszałek Sejmu II RP w latach 1928-1930 Ignacy Daszyński zmarł w nocy z 30 na 31 października 1936 r. po długiej chorobie.  Był przywódcą polskich socjalistów, zastępcą prezydenta ministrów w Rządzie Obrony Narodowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Marszałek Sejmu II RP w latach 1928-1930, Ignacy Daszyński przez pół wieku był aktywnym politykiem, działającym najpierw w będącej pod zaborem austriackim Galicji, a następnie w niepodległej Polsce. Czytaj więcej…

Jadwiga Chmielowska: Powstanie Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku

Niezależna Gazeta Obywatelska 16

Rok 1919 był od samego początku dla niepodległej Polski bardzo trudny. Trwała wojna z Rosją Sowiecką, walki z Ukraińcami na Wołyniu i Lwowie, konflikt z Litwinami,  z Czechosłowacją o Orawę, Spisz i Śląsk Cieszyński a z Niemcami o Górny Śląsk, Warmię i Mazury. Niemcy odstąpili od planów ataku na Polskę, gdyż bali się reakcji sił wojskowych  państw sprzymierzonych. W przygotowanych wówczas planach gen. Otto von Belowa uderzając z rejonu Bydgoszcz –Toruń Czytaj więcej…

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tym razem polecamy Państwu wycieczkę do skansenu w Chorzowie w sąsiednim województwie śląskim. Miejsce to jest niezwykłe i urocze. A obecność owiec, kóz i koni zachwyci z pewnością najmłodszych. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie znajduje się na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Założono go w latach 1950-1956, na terenach poeksploatacyjnych i nieużytkach o pow. 630 ha Czytaj więcej…

Kącik literacki NGO: Kain

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tekst dotyczy egzorcyzmów Annelise Michel, niemieckiej dziewczyny opętanej w latach 70- tych XX wieku. Sesje odprawianych nad nią modlitw były nagrywane na magnetofony. Trudno rozstrzygnąć co jest bardziej przerażające – namacalna obecność Szatana współcześnie, w postępowym kraju Europy; czy postawa biskupów niemieckich, którzy całą sprawę uznali za mistyfikację, mimo, że dostali wydawałoby się twarde dowody. Wiem, że zwykłych ludzi bardzo ta historia poruszyła i to nawet niewierzących (może ich w szczególności). Czytaj więcej…

Ludowcy zawsze na wozie

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Polskie Stronnictwo Ludowe to partia, do której powinny należeć wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w życiu politycznym dla konkretnego stołka. Mawia się, że nikt tak jak ludowcy nie potrafi zagarnąć większości posad dla swoich ludzi. Coś w tym jest, bo jak przeanalizujemy zatrudnienie w większości instytucji krajowych, to przedstawicieli PSLu widać  na różnych szczeblach władzy. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 400. rocznica złożenia hołdu przez cara rosyjskiego Dymitra Szujskiego królowi polskiemu

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

400 lat temu, 29 października 1611 r., car rosyjski Dymitr Szujski, razem z braćmi, złożyli hołd królowi polskiemu i przyrzekali mu posłuszeństwo. Lokajski stosunek do Rosji, kształtowany pracowicie przez prawie pół wieku Polski sowieckiej, sprawił, że zapomina się o tym dniu, by nie „obrazić” Rosji. Owszem, trzeba pamiętać jako o dniach polskiej chwały.

Lata 1598-1613 nazywane są w historii Rosji okresem Wielkiej Smuty (Smutnoje Wremja). Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 187. rocznica urodzin Juliusza Kossaka

Niezależna Gazeta Obywatelska

Juliusz Kossak, herbu Kos urodził się 29 października 1824 r. w Nowym Wiśniczu. Był wybitnym polskim malarzem, rysownikiem i ilustratorem. Specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym. Malował małoformatowe dzieła głównie techniką akwarelową. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Krakowie Muzeum Narodowego. Uważany jest za twórcę polskiego malarstwa batalistycznego, mistrza techniki akwarelowej, klasyka malarstwa literackiego. Czytaj więcej…