Archiwum

Archiwum dla 20/10/2011

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II i intronizacja relikwi w 3 kościołach diecezji opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Na najbliższą sobotę, 22 października, przypada pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Tego dnia w 3 parafiach na terenie naszej diecezji będzie mieć miejsce intronizacja relikwii błogosławionego papieża Polaka.

1. Opole, kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha (kościół na górce)

       godz. 10.00 – Msza św. z intronizacją relikwii pod przewodnictwem ks. bpa Jana Kopca Czytaj więcej…

Moje Opole – okiem studentki

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Witajcie, mam na imię Basia, studiuję w Opolu. Być może niedługo mnie poznacie, bo poczułam tzw. wenę i mam zamiar podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. Już jakiś czas mieszkam w Opolu. Lubię to miasto, choć po studiach na pewno wyjadę. Nie żeby do lepszego świata, po prostu wyjadę tam, gdzie moi bliscy. Ale tymczasem chcę Wam pokazać moje Opole, ulubione miejsca, sprawy, które mnie cieszą lub bulwersują. Zresztą… sami zobaczycie. Na początek wspomnę o tym, gdzie warto w Opolu bywać – wiadomo jesień się zaczyna i dobrze mieć rozeznanie, gdzie warto częściej bywać. Czytaj więcej…

Nowe konsultacje ws dzielnic Opola

Niezależna Gazeta Obywatelska
Prezydent Zembaczyński postanowił ogłosić konsultacje w sprawie utworzenia dwóch nowych jednostek pomocniczych: Szczepanowice-Wójtowa Wieś i Półwieś. Odbędą się one między 17 a 31 października.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie:
1)     ankiety wyłożonej w następujących miejscach:
a)     w budynkach Urzędu Miasta Opola, w godzinach pracy Urzędu:
–    Rynek – Ratusz, Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 356. rocznica zdrady Radziwiłłów w Kiejdanach

Niezależna Gazeta Obywatelska

Podczas potopu szwedzkiego 20 października 1655 r. w Kiejdanach na Litwie, książęta Janusz i Bogusław Radziwiłłowie zerwali unię Litwy z Koroną i podpisali pakt wiążący Wielkie Księstwo Litewskie ze Szwecją, za co król szwedzki zobowiązywał się odzyskać dla Litwy ziemie stracone przez nią w wojnie z Rosją. Nie był on jednak jedynym, który poddał się Szwedom – po przegranej bitwie pod Gródkiem Jagiellońskim, opóźniając od sierpnia pochód wojsk rosyjsko-kozackich w głąb kraju, Stanisław Rewera Potocki wobec dysproporcji sił zmuszony był na Lubelszczyźnie 28 października 1655 poddać się królowi Szwecji. Czytaj więcej...

Kartka z kalendarza: dziś mija 416. rocznica bitwy pod Cecorą

Niezależna Gazeta Obywatelska

Bitwa pod Cecorą miała miejsce 19-20 października 1595 r. podczas wyprawy Zamoyskiego do Mołdawii.

Latem 1595 r. armia koronna (około 5000 jazdy, 2300 piechoty i kilka dział) dowodzona przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego wkroczyła do Mołdawii i 27 sierpnia zajęła Chocim. Po zdobyciu 3 września stolicy hospodarstwa – Jass, Zamoyski osadził na tronie mołdawskim przychylnego Rzeczypospolitej Jeremiego Mohyłę. Czytaj więcej…

Marek Kuryło: „Lex orandi – lex credendi” – część IV

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

Muzyka kościelna cierpi na poważną chorobę. Ma olbrzymie braki. Została tak zeszpecona i pogwałcona, że jej odrodzenie się powstaje w wielkich bólach, z niebywałym trudem. Niezaprzeczalnie wiele już zasług w tej dziedzinie ma obecny papież Benedykt XVI, który robi wszystko, aby liturgia odzyskała dawny swój blask.

Stare, pobożne i uświęcone pieśni zostały zastąpione gitarami lub innymi nowoczesnymi pioseneczkami „do kiełbasy”. Czytaj więcej…

Leszek Miller szefem klubu SLD

Niezależna Gazeta Obywatelska 2

I stało się. Leszek Miller – jedyny premier po 1989 r., który w sondażach osiągnął 0% poparcia – został namaszczony na przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD. To wszystko z okazji 25 lecia nominacji na I sekretarza … Jego wybór ma związek z zanikaniem SLD i transferem betonu postkomunistycznego do ruchu Palikota z tow. Urbanem w tle. W dniu jutrzejszym jeden z posłów SLD idąc drogą poseł Anny Grodzkiej i Roberta Biedronia przejdzie do partii liberałów obyczajowych eksposła PO. Czytaj więcej…