Zaległy urlop będzie można wybrać do 30 września
W piątek, 16 września, posłowie uchwalili ostateczny kształt ustawy o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (ustawa deregulacyjna bis). Wcześniej Senat zgłosił do niej kilkanaście poprawek uściślających i redakcyjnych.
Możliwość wykorzystania zaległego urlopu została przedłużona do 30 września. Do tej pory zaległy urlop trzeba było wykorzystać do końca pierwszego kwartału po roku, w którym przysługiwał. Czytaj więcej…
Watch DOG: materiały „rekrutacyjne” na UO
1Przechodzący w pobliżu Opolskiego Uniwersytetu muszą wykazać wiele odporności, aby nie ulec bilbord-owej zachęcie, aby nie dać się zrekrutować w szeregi jego studentów. Wszak wieczorowo czy zaocznie też można studiować. Może historię – to najlepszy kierunek na tej uczelni. Pomyślałem.
Dlatego tak jak wielu przyszłych studentów postanowiłem zapytać czy są miejsca, może od października zacznę Czytaj więcej…
Palikot rośnie w siłę?
1Skrót RP zawsze kojarzył mi się z dziennikiem „Rzeczpospolita”, skrótem naszej III Rzeczpospolitej, czy jak wolą pewnie powiedzieć zadziorni IV RP. Obecnie często tego skrótu używa się w sondażach wyborczych aby określić partię Janusza Palikota – Ruch Poparcia… Palikota. Czytaj więcej…
Niepokorni nagrodzeni!
Film „Byłem żołnierzem AK” wygrał III Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.
W Teatrze Miejskim w Gdyni zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Pokazano 20 produkcji, ukazujących niezłomne postaci z polskiej historii, które w latach 1944-89 płaciły wysoką cenę za swoje przekonania. Czytaj więcej…
54 samorządowców z Opolszczyzny startuje do parlamentu
5Niemal 1200 samorządowców wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. O mandat posła ubiega się 51 wójtów i 40 burmistrzów oraz blisko 950 radnych. Na Opolszczyźnie 42 radnych i 8 wójtów, burmistrzów startuje do Sejmu, natomiast do senatu 4 radnych. Razem 54 samorządowców ubiega się o fotel na Wiejskiej w Warszawie.
Samorządowcy stanowią 15 proc. ogółu kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, opracowanych przez Stowarzyszenie 61. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 69. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych
20 września 1942 r. formalnie powstały Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) – polska polityczno-wojskowa organizacja konspiracyjna skupiająca do 100 tys. osób. Tego dnia został wydany przez pierwszego komendanta głównego NSZ, płk. Ignacego Oziewicza ps. „Czesław”, rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu powyższej funkcji. Faktycznie proces formowania NSZ rozpoczął się od lipca 1942 r., kiedy nastąpił rozłam w Narodowej Organizacji Wojskowej i Stronnictwie Narodowym na tle scalenia NOW z Armią Krajową. NSZ zostały utworzone w wyniku połączenia Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i części NOW Czytaj więcej…
„Dziś nawet o AK przeciętny uczeń w polskiej szkole może powiedzieć prawie jedynie to, że po prostu była i niewiele więcej” z Leszkiem Żebrowskim, hitorykiem i badaczem NSZ rozmawiał Michał Melon
3Wywiad ten został opublikowany w książce „W hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym” i udostępniony przez autorów dla Niezależnej Gazety Obywatelskiej z okazji 69 rocznicy powstania NSZ.
Leszek Żebrowski: historyk, wybitny znawca dziejów Narodowych Sił Zbrojnych, autor m. in. Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim, Warszawa, Burhart Edition, 1995; Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia, wybór i opracowanie Leszek Żebrowski Czytaj więcej…