Archiwum

Archiwum dla 04/09/2011

Józef Mackiewicz: „Piszę nie tylko z rozkrwawionego serca, ale i głębokiego przekonania”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Chciałbym Państwa gorąco zachęcić do zapoznania się z kolejnym tekstem Józefa Mackiewicza. Tym razem będzie o Wilnie – jego rodzinnym, ukochanym mieście. Mackiewicz zawsze był błyskotliwym, niezależnym pisarzem, apostołem wolności, krytykiem wszelkiego zniewolenia. W latach 1922-1939 pracował jako dziennikarz w „Słowie” redagowanym przez jego starszego brata Stanisława. W swojej pracy, którą pojmował jako misję, głównie walczył z administracją polską, starającą się w imię tzw. „polskiej racji stanu” Czytaj więcej…

9 września Macierewicz w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

W najbliższy piątek 9 września br. w auli starej Uniwersytetu Opolskiego (ul. Oleska 48) w Opolu odbędzie się spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem. Rozpoczęcie spotkanie o godz. 18.00. Organizatorami spotkania są Klub „Gazety Polskiej” w Opolu oraz Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”  UO. Wstęp wolny./TK/

Moszna rozgorączkowała radnych na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

30 sierpnia 2011 r. odbyła się kolejna sesja Sejmiku Województwa Opolskiego. Jak nas poinformował radny Jerzy Czerwiński, na początku sesji – przy okazji interpelacji radnych – poruszono kwestię zbiornika Włodzienin, który stoi pusty i z powodu dziur nie może być napełniony wodą. – „Dla mnie niepokojące jest to, że nie można wskazać winnych osób i podmiotów. Zapytałem władze czy mają odwagę to zrobić, bo może trzeba będzie wskazać kogoś kto podlega bezpośrednio zarządowi województwa” – powiedział NGO radny Czerwiński. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 72. rocznica „krwawego poniedziałku” w Częstochowie

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

W poniedziałek 4 września 1939 r. w Częstochowie Niemcy, dzień po wkroczeniu do miasta, zamordowali ok. 500 osób. Był to tzw. „krwawy poniedziałek”. Żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusz SS urządzali na ulicach łapanki, wyciągali ludzi z mieszkań i pod groźbą użycia broni pędzili w wyznaczone miejsca koncentracji, m.in. plac przed katedrą i na inne miejskie place. Przed katedrą Niemcy strzelali w zbity tłum ludzi z karabinów maszynowych, przed ratuszem zabijano pojedynczymi strzałami w głowy. Czytaj więcej…