Zamiast pomnika zaborcy von Redena w Chorzowie

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Kilka lat temu (… prawie 9 …) 6 września 2002 r. wraz z działaczami KPN-Obóz Patriotyczny protestowałem przeciwko odsłonięciu w centrum Chorzowa pomnika Fryderyka Wilhelma von Redena, „zasłużonego dla Śląska niemieckiego przemysłowca”. W Gazecie Wyborczej można było przeczytać, cyt. „Protestują działacze prawicowi i Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – To prostacki nacjonalizm – komentuje historyk prof. Andrzej Garlicki.

Chorzów. Piątek, 6 września. Za chwilę zostanie odsłonięty pomnik Fryderyka Wilhelma von Redena, twórcy przemysłu wydobywczego na Śląsku. Pod pomnik podchodzi grupa działaczy KPN-OP z Adamem Słomką na czele. Rozpinają na cokole napis: „Pomnik Prusaka – policzek dla Polaka”. – Reden nie miał nic wspólnego z Chorzowem. On popierał antypolską działalność Prus. Jesteśmy przeciwni jego pomnikowi (…)”.

W internecie o wspomnianym pomniku czytamy … „W roku 1852, z okazji 50-lecia uruchomienia pierwszego wielkiego pieca w hucie Królewskiej (niem. Königshütte), na wzgórzu w Królewskiej Hucie postawiono Redenowi pomnik, autorstwa królewskohuckiego rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalide (zniszczony w lipcu 1939 r. przez działaczy „Związku Stowarzyszeń Polskich Chorzowian”, odbudowany i ponownie odsłonięty rok później, z inicjatywy władz III Rzeszy i powtórnie usunięty po zajęciu Chorzowa przez Polskę po drugiej wojny światowej)”.

Jako kandydat do Senatu RP uważam za stosowne przywrócenie faktycznej wersji historii Chorzowa (Królewskiej Huty). Stąd – w razie uzyskania odpowiedniego poparcia w wyborach 9 października 2011 r. – chcę doprowadzić do przeniesienia w/wym pomnika von Redena w inne godne miejsce i do zastąpienia go pomnikiem Prezydenta II RP prof. Ignacego Mościckiego, który od 1922 r. był dyrektorem chorzowskich zakładów azotowych i mieszkał w XIX willi przy obecnej ulicy Powstańców (obecnie szpital im. Mościckiego).

W odróżnieniu do komentarzy i pomysłów, np. Ruchu Autonomii Śląska oraz głosów niektórych samorządowców uważam, że pozostawienie i utrwalenie wizerunku „dobrego zaborcy” jest szkodliwe. Przypominam … Friedrich Wilhelm von Reden (ur. 23 marca 1752 w Hameln, Dolna Saksonia, zm. 3 lipca 1815 w Bukowcu (niem. Buchwald), Dolny Śląsk) – dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim. W 1786 r. obdarzony przez króla Fryderyka Wilhelma II tytułem hrabiowskim.

Dla kontrastu … Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski polityk i chemik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

Początkowo związany z ruchem socjalistycznym. W latach 1912–1922 profesor Politechniki Lwowskiej, autor nowatorskiej metody pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza. W 1925 wybrany na rektora Politechniki Lwowskiej, profesor Politechniki Warszawskiej w latach 1925–1926. W 1926 wybrany na prezydenta Polski, w 1933 wybrany na II kadencję. Blisko związany z obozem sanacyjnym Józefa Piłsudskiego. W 1930 był inicjatorem budowy m.in. wielkiego kombinatu chemicznego w Mościcach pod Tarnowem.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w Rumunii, gdzie został internowany. 30 września 1939 zrezygnował z prezydentury. W grudniu 1939 przeniósł się do Szwajcarii, gdzie przebywał do śmierci. Pochowany w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (szczątki Mościckiego sprowadzono do Polski w 1993).

Jest absolutnie nieprzypadkowym, że poza konkretnymi projektami programowymi wraz z KPN-OP chcę kultywować pamięć o rzeczywiście zasłużonych Polakach – negując pomysły koncyliacyjno-koncyliacyjne … Nie ma w tym nienawiści czy nacjonalizmu … Po prostu czas prowadzić rozsądną politykę historyczną … Tego chcę dopilnować …I dokończyć sprawę rozpoczętą protestem we wrześniu 2002 r. …

Autor: Adam Słomka

 1. silus
  | ID: 039e88fa | #1

  Tak szczerze,moze Morel by wam bardziej odpowiadal………

 2. Fantom
  | ID: d9de5240 | #2

  @silus
  Silus jak możesz w ogóle tak sądzić? Porównywać Morela do Mościckiego? Przecież Morel do bolszewicki kat – nie tylko Ślązaków, Poalków też. Masz chłopie świadomość ile ludzi skrzywdził, ile kobiet zgwałcił? Z takimi hasłami to raczej do Żydów. Przyjmiesz wreszcie do wiadomości, że PRL – to nie Polska?

Komentarze są zamknięte