Prezydent Miasta Opola Ryszard Zembaczyński przyjął na siebie w lipcu br. zobowiązanie do działania na rzecz upamiętnienia czterdziestej rocznicy wysadzenia przez braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków auli opolskiej WSP, uniemożliwiającego celebrowanie święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa przez oprawców i uczestników krwawej masakry robotników Wybrzeża w 1970 roku. Stworzył w ten sposób szansę na przywrócenie honoru naszemu miastu, które zawdzięcza czynowi braci Kowalczyków ocalenie od hańby obojętności, milczącego przyzwolenia na zbrodnię Czytaj więcej…
RAŚ dostał wypowiedzenie lokalu na zapleczu biblioteki Caritasu
10Jak się oficjalnie dowiedzieliśmy, Ruch Autonomii Śląska w Opolu otrzymał wypowiedzenie umowy najmu lokaju przy ulicy Szpitalnej 7 należącego do Stowarzyszenia im. Karola Boromeusza. Asystent Rzecznika Diecezji Opolskiej powiedział nam, iż w miejsce obecnego biura RAŚ ma zająć Archiwum Kultury Muzycznej na Śląsku, które zostało powołane 1 czerwca br. – Już 1 wrześnie rozpoczynają się prace organizacyjne. W związku z tym RAŚ dostał wypowiedzenie 3 miesięczne zgodnie z umową. Archiwum Kultury Muzycznej na Śląsku ma służyć głównie studentom teologii – powiedział NGO asystent prasowy Łukasz Woźniak. Czytaj więcej…
Zamiast pomnika zaborcy von Redena w Chorzowie
2Kilka lat temu (… prawie 9 …) 6 września 2002 r. wraz z działaczami KPN-Obóz Patriotyczny protestowałem przeciwko odsłonięciu w centrum Chorzowa pomnika Fryderyka Wilhelma von Redena, „zasłużonego dla Śląska niemieckiego przemysłowca”. W Gazecie Wyborczej można było przeczytać, cyt. „Protestują działacze prawicowi i Andrzej Przewoźnik z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – To prostacki nacjonalizm – komentuje historyk prof. Andrzej Garlicki. Czytaj więcej…
Opole – miasto hańby?
4Mieszkam w Opolu z wyboru, mieszkałem i pracowałem przed laty we Wrocławiu, wróciłem jednak by tutaj mieszkać, pracować i założyć rodzinę.
Decyzja nie była łatwa, nie żałuję, bardzo lubię to miasto, jestem emocjonalnie z nim związany, jednak jak drzazga uwiera mnie władza w mieście. Kiedyś byli to „czerwoni kolesie„, którzy zapisali się w pamięci mieszkańców dzięki aferom i przekrętom. Obecnie już trzecią kadencję rządzi prezydent Zembaczyński z Platformy Obywatelskiej, zwany pieszczotliwe przez mieszkańców „mumią”. Czytaj więcej…
Komitet „Stop aborcji” przyzna certyfikaty dla kandydatów do parlamentu
1Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie będzie przyznawać od 30 sierpnia Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”.
W ten sposób chce pomóc wyborcom w rozpoznawaniu posłów i kandydatów na posłów, którzy będą w Sejmie walczyć o maksymalną ochronę życia ludzkiego i poprawę bytu rodzin w Polsce. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 31. rocznica śmierci ojca Czesława Klimuszki, kapłana i wizjonera
2Andrzej Czesław Klimuszko urodził się 23 sierpnia 1905 r. w Nierośnie koło Wilna. Był polskim kapłanem, franciszkaninem, wizjonerem, jasnowidzem, medium i zielarzem.
Uczył się w szkole księży salezjanów w Różanymstoku. Należał do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1926 r. złożył śluby wieczyste, a w 1934 r. przyjął święcenia kapłańskie. Podczas kampanii wrześniowej znajdował się w Warszawie. W 1940 r. był przetrzymywany przez gestapo w Kaliszu. Czytaj więcej…