Archiwum

Archiwum dla 20/08/2011

Agent Tomek startuje do Sejmu z ostatniego miejsca na liście

Niezależna Gazeta Obywatelska 4

Jak dowiedział się portal Niezależna.pl, były funkcjonariusz CBA Tomasz Kaczmarek, znany szerzej jako „agent Tomek”, wystartuje z kieleckiej listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Według naszych informacji, „agent Tomek” będzie startował z ostatniego miejsca na liście.

Tomasz Kaczmarek ukończył socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaczynał karierę zawodową w 1995 r. w policji. Czytaj więcej…

Polecam książkę Józefa Mackiewicza „Zwycięstwo prowokacji”

Niezależna Gazeta Obywatelska 5

Polecam książkę Józefa Mackiewicza pt. „Zwycięstwo prowokacji” (wydanie Londyn 2011), którą autor napisał w 1962 r. na emigracji w Monachium, a uzupełnił w 1981 r. przed kolejnym wydaniem. Mackiewicz negatywnie wypowiedział się m.in. o micie Józefa Piłsudskiego, o endecji, o Armii Krajowej, prymasie Wyszyńskim, PAX-ie, i „Solidarności”. Autor ze wszech miar niezależny, krytycznie odnosił się też do procesu norymberskiego i polityki Zachodu wobec ZSRR. Przekonywał. że bolszewizm zrodził się na Zachodzie i kroczył drogą Czytaj więcej...

Witczak: szalony świat własności intelektualnej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Artykuł ten napisany został na potrzeby jednego z krajowych pism lokalnych. Jego celem było wstępne zapoznanie tzw. „szerokich rzesz” czytelników z ogólnymi założeniami krytyki koncepcji „własności intelektualnej”. Z tego powodu tekst ma ograniczoną objętość i proszę mieć na uwadze, że większość kwestii omówionych jest tu dość skrótowo, bez wgłębiania się w szczegóły. Z drugiej jednak strony w opracowaniu tym przywołałem kilka głównych linii argumentacji i stąd może być ono przydatne jako rodzaj szybkiej ściągawki. (ATW) Czytaj więcej…

Czy kiedyś przyjdzie czas na zabytki hydrotechniczne?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Zabytki hydrotechniczne, podobnie zresztą jak zegary słoneczne, czy wieże wodne, stanowią dziedzictwo zupełnie zapomniane. Niesłusznie. Kanały rzeczne i śluzy odegrały bowiem istotną rolę w rozwoju żeglugi śródlądowej. Są świadectwem rozwoju myśli technologicznej i inżynieryjnej. Kto wie, może kiedyś ktoś się nimi poważnie zainteresuje i w naszym regionie powstanie specjalny szlak zabytków hydrotechnicznych? Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 360. rocznica śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego

Niezależna Gazeta Obywatelska 1

Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki (zwany Jaremą), urodził się 17 sierpnia 1612 r. w Łubniach. Był księciem na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu, energicznym dowódcą wojsk koronnych, wojewodą ruskim, starostą przemyskim, przasnyskim, nowotarskim, hadziackim i kaniowskim oraz ojcem króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Pierwotnie był wyznawcą prawosławia, w 1632 r. przeszedł na katolicyzm. Jest jedną z najsłynniejszych polskich postaci historycznych XVII w. Czytaj więcej…