Archiwum

Archiwum dla 09/05/2011

Promocja książki i spotkanie z tłumaczką Beatą Dżon

Niezależna Gazeta Obywatelska

Książka „Dziewczynka w zielonym sweterku”, to dramatyczna historia Krystyny Chiger – żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w lwowskich kanałach grupie żydowskich uciekinierów z getta. Tytułowy „zielony sweterek” – ulubiona pamiątka Krystyny Chigier – przetrwał do dziś. Spotkanie we wtorek tj. 10.05 o g 17.30 z tłumaczką książki opolanką Beatą Dżon w nowym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul Minorytów. Czytaj więcej…

W Kędzierzynie Koźlu nie chcą nachalnej promocji homoseksualizmu

Niezależna Gazeta Obywatelska 17

Kędzierzyn-Koźle stał się w ostatnim czasie świadkiem żenującej i nachalnej promocji homoseksualizmu. Enigmatyczna grupa o wiele mówiącej nazwie „Tell Aviv” postanowiła deprawować mieszkańców spokojnego dotąd miasta plakatami obściskujących się mężczyzn promując tym samym dewiacje firmując te zachowania stonowanym i ciepłym hasłem „Miłość nie wyklucza”. Czytaj więcej…

W Opolu uczciliśmy Żołnierzy Wyklętych

Niezależna Gazeta Obywatelska 3

Klub „Gazety Polskiej” w Opolu odpowiedział na Apel Fundacji Pamiętamy” wzywający do uczczenia pamięci poległych i pomordowanych w walce o wolność z siłami reżimu komunistycznego. 9 maja 2011 r. o godz. 20.00 kilka osób zebrało się pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” na Placu Wolności i zapaliło znicze symbolizujące pamięć o polskich bohaterach. Czytaj więcej…

Jerzy Czerwiński: rezolucja w sprawie uczczenia 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego – dramat w trzech aktach

Niezależna Gazeta Obywatelska 12

Prolog – słuszne oczekiwania 

28 września 2010 roku Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Pamięci Powstań Śląskich. Wcześniej (22 września) podobną uchwałę przyjął Sejmik Województwa Śląskiego. W związku z uchwałą zaplanowano do realizacji w województwie opolskim wiele przedsięwzięć oświatowych, kulturalnych, medialnych mających na celu odpowiednie uczczenie rocznicy, m.in. uroczyste obchody 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego 21 maja 2011 r. Czytaj więcej…

Kartka z kalendarza: dziś mija 54. rocznica reaktywowania Instytutu Śląskiego w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Instytut Śląski w Opolu – Państwowy Instytut Naukowy, powstał z inicjatywy Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk 9 maja 1957 r., jako jedyny spadkobierca założonego w 1934 r. przed II wojną światową Instytutu Śląskiego w Katowicach. Pierwszym przewodniczącym rady został prof. Stanisław Respond, a dyrektorem Roman Lutman. Instytut jest wielodyscyplinarną jednostką badawczą, skupiającą się na Czytaj więcej…