Zbliża się kolejna miesięcznica katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęła polska elita polityczna wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia 2011 r. o godz. 18.30 w Katedrze w Opolu zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii i wszystkich pozostałych 94 ofiar tragedii smoleńskiej. Czytaj więcej…
Mój Paryż – podróże oczami kobiety z aktorką Elisabeth Duda rozmawia Joanna Seremak
„Bycie paryżaninem nie polega na tym, aby urodzić się w Paryżu, lecz aby odrodzić się w nim” – tym właśnie stwierdzeniem Sachy Guitry, rozpoczyna Pani swoją opowieść po zakątkach Paryża…
Wybierając się w podróż, każdy z nas stawia sobie różne cele, inne są nasze oczekiwania, nadzieje i wyobrażenia o Paryżu. Jedni, liczą na romantyczne uniesienia, drudzy będą poszukiwać inspiracji artystycznych albo po prostu załatwiać jakiś business. Na pewno, wszyscy mogą się zrealizować i w pewnym sensie także pobudzić do nowego działania, czyli odrodzić. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Król Bronisław I Niezdarny i pierwszy pirat drogowy, który chadza pieszo
3Bez zamieszek, awantur, bójek i wyzwisk odbył się I Opolski Marsz Niepodległości. Gazeta Wyborcza w sposób wyjątkowy podkreślała atmosferę, bojkotowała inicjatywę Tomasza Kwiatka i Tomasza Greniucha. Marsz pokazał jak w sposób pokojowy Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 757. rocznica prawykonania hymnu Gaude Mater Polonia
28 maja 1254 r. w Krakowie na uroczystości z okazji kanonizacji biskupa Stanisława ze Szczepanowa po raz pierwszy wykonano hymn Gaude Mater Polonia (Ciesz się, Matko Polsko) jako część nieszporną rymowanego oficjum Historia glorisissimi Stanislai. Autorem hymnu jest Wincenty z Kielczy. Przypomnijmy, że Gaude Mater Polonia jest średniowieczną, polską pieśnią hymniczną napisaną w 1253 r. w języku łacińskim na melodię chorału gregoriańskiego Czytaj więcej…
„Moją ojczyzną nie jest Polska” Jerzy Gorzelik w weekendowej „Rzeczpospolitej”
19W dzisiejszym dodatku do „Rzeczpospolitej” ciekawa rozmowa Roberta Mazurka z Jerzym Gorzelikiem, liderem Ruchu Autonomii Śląska, znanym dzięki koalicji samorządowej z PO na Śląsku, nawoływaniu do wpisywania w rubryce spisu powszechnego „narodowości śląskiej” oraz bardzo kontrowersyjnym wypowiedziom antypolskim. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 66. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, co oznaczało koniec II wojny światowej w Europie. Dzień wcześniej Niemcy w jednym ze szkolnych budynków – kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała Eisenhowera – w Reims we Francji skapitulowali na Froncie Zachodnim przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej.