Problemem wokół, którego w ostatnich dniach toczył się spór polityczny był czas głosowania w nadchodzących wyborach. Rzecz jasna, także i w tym przypadku punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tradycyjnie, nudno i żałośnie, jeśli oni są „za” to my „przeciw” i na odwrót. Nie chodzi przecież o raczenie obywateli dobrodziejstwem demokracji, ale o czysty wyrachowany interes polityczny, który zdawać się może inny na etapie tworzenia prawa i inny na etapie jego stosowania. Te aspekty jednak pozostawię na boku. Czytaj więcej…
Marcin Keller: rożne wersje pamięci o Powstaniach Śląskich
Śląsk od wielu miesięcy przygotowuje się do obchodów 90 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Mają one też upamiętnić dwa wcześniejsze zrywy powstańcze z 1919 i 1920 r. We wrześniu ubiegłego roku sejmiki województwa śląskiego i opolskiego ogłosiły rok 2011 „Rokiem Pamięci Powstań Śląskich”. III Powstanie Śląskie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., osiągnęło sukces w walce o przynależność do państwa polskiego. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: zamknięcie centrum miasta dla samochodów
Zdecydowanym hitem minionego tygodnia była decyzja Senatora Norberta Krajczego, dotycząca jego przyszłości politycznej. Pan Senator zdecydował się złożyć legitymację PIS i przejść do bardzo licznego Klubu Parlamentarnego PSL, który obecnie będzie liczył dwóch senatorów. Decyzję Senatora Krajczego, komentował na łamach NGO już Janusz Sanocki, komentowałem też ja, Czytaj więcej…
Polecamy książkę Mirosława Sośnickiego „Astrachowka”
Książka Mirosława Sośnickiego, człowieka internowanego w stanie wojennym, byłego posła, została wydana co prawda w 2005 roku, jednak nigdy to, co jest w niej zawarte nie straci na wartości. Autor opisuje przeżycia i wzmagania człowieka, który siedzi sam w pustej celi więziennej, musi podejmować ciężkie decyzje, walczyć z systemem, którym rządzi Generał i wierni mu ludzie. Bohater jest człowiekiem podziemia Czytaj więcej…
Janusz Sanocki – zawsze pod prąd
3Janusz Sanocki to niewątpliwie człowiek odważny. Prawdziwy „oszołom”, niepokorny, mający na wszystkie kwestie swoje własne zdanie. Jego działania zwykle wywołują silne emocje. Bez wątpienia kocha Nysę, z którą związał całe swoje życie.
Urodził się 5 marca 1954 r. w Nysie. Ukończył studia na Akadami Górniczo-Hutniczej w Krakowie na wydziale Organizacji i Zarządzania. Czytaj więcej…