Przeglądając oferty pracy w Opolu, łatwo można zauważyć, jak wiele z nich dotyczy profesji handlowca. Aplikują na nie osoby z różnym wykształceniem, doświadczeniem czy cechami osobowości. Czy to oznacza, że to zawód dla każdego? Sprawdź, czy nadajesz się na handlowca!
Liczy się wnętrze!
Widzisz się w roli handlowca? Najpierw zastanów się, czy masz odpowiednie cechy osobowości. Odpowiedni dobór zawodu do naszego charakteru zawsze jest niezwykle ważny, jednak w pracy handlowca ma to kluczowe znaczenie. Odpowiednia osoba na to stanowisko powinna być:
- pewna siebie – klient raczej nie zaufa sprzedawcy, który będzie przez większość rozmowy przyglądać się czubkom swoich butów albo mówić cały czas pod nosem. Kontakt wzrokowy, uśmiech i mocny głos sprawią, że klient poczuje nie tylko większe zaufanie, ale też sympatię do swojego rozmówcy,
- odporna na stres – niestety, ten zawód wiąże się niekiedy ze sporą jego dawką. Nieprzyjemni klienci, naglące terminy, targety do zrobienia – z tym wszystkim może nie poradzić sobie osoba zbyt nerwowa i wrażliwa,
- komunikatywna – tej cechy nie należy jednak mylić z gadatliwością. Komunikatywność oznacza, że potrafimy wysłuchać naszego rozmówcy i konstruktywnie, zwięźle mu odpowiedzieć. Dobry handlowiec musi zrozumieć potrzeby klienta i pomóc mu wybrać najlepszy produkt, tym samym budując jego zaufanie i przywiązując go nie tylko do firmy, ale też poniekąd do swojej osoby,
- empatyczna – w tym zawodzie przede wszystkim trzeba rozumieć, nie tylko słowa naszego klienta. Należy też potrafić wczuć się w jego sytuację czy sposób myślenia, a poniekąd nawet w osobowość, by móc zaproponować mu opcję, która go w pełni zadowoli,
- lubiąca pracę z ludźmi – nie chodzi tu tylko o to, że ktoś mało towarzyski będzie nieszczęśliwy w tego typu pracy. Większość osób bardzo dobrze wyczuwa brak entuzjazmu handlowca do pracy, przez co znacznie mniej chętnie kupią coś od niego. Dlatego jeśli nie przepadasz za pracą z ludźmi, nie tylko będziesz niezadowolony z wykonywanego zawodu, ale też niewiele zarobisz.
Wygląd czy wykształcenie?
Oto jest pytanie! W zasadzie… jedno i drugie. Przy czym w przypadku wyglądu nasza uroda ma drugorzędne znaczenie. Za to ogromną wartością będzie odpowiedni wizerunek. O tym, że handlowiec powinien wyglądać czysto i schludnie, chyba nikomu nie należy przypominać. Samo ubranie musi być natomiast dopasowane do branży. Osoba sprzedająca akcesoria budowlane, sprzedawca kosmetyków i przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zwykle będą się pod tym względem nieco różnić. Mimo to, jeżeli rano zdecydowanie wolisz pozwolić sobie na nieco dłuższy sen i nie masz zamiaru zrywać się z łóżka, by starannie ułożyć włosy czy wyprasować koszulę, zastanów się, czy rzeczywiście chcesz rozwijać karierę właśnie w tym zawodzie.
Z kolei wykształcenie, choć najczęściej pracodawcy nie mają co do niego konkretnych wymogów, może być bardzo pomocne. W szczególności, gdy na zajęciach zgłębialiśmy techniki perswazji oraz uczyliśmy się autoprezentacji i zasad rządzących światem marketingu. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie muszą one znajdować się w programie Twoich studiów. W kwestii nabywania umiejętności praktycznych kursy mogą być równie, a może nawet bardziej korzystne!
Sądzisz, że nadajesz się na handlowca i w tym właśnie kierunku chcesz “pchnąć” swoją karierę? Szukasz pracy w Opolu? Wejdź na Gowork.pl i pozwól znaleźć ofertę idealną dla siebie!
A może masz inne zdanie na temat predyspozycji do tego zawodu? Koniecznie podziel się nim w komentarzu!