Suche powietrze jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, zwiększa podatność na choroby i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakup nawilżacza powietrza. Zastanawiasz się jak spośród wielu urządzeń dostępnych na rynku wybrać sprzęt najlepiej dostosowany do swoich potrzeb? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.
Rodzaj nawilżacza
Obecnie w sprzedaży dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Każdy z nich ma swoje zalety, ale także wady, z którymi warto się zapoznać, gdyż mogą stanowić przeciwwskazanie do zakupu interesującego cię sprzętu. Dla przykładu, jeżeli masz w domu zwierzęta, to nie powinieneś decydować się na nawilżacze ultradźwiękowe. Emitowane przez nie odgłosy są niesłyszalne dla człowieka, ale dla niektórych zwierzaków, w tym psów i kotów, ultradźwięki mogą być dokuczliwe. Rodzice poszukujący nawilżacza powietrza do pokoju dziecięcego muszą natomiast dobrze zastanowić się nad tym, czy brać pod uwagę urządzenia parowe. Taki nawilżacz nagrzewa się i emituje gorącą parę wodną, tak więc ustawiony w zasięgu najmłodszych może doprowadzić do poparzeń. Więcej informacji na temat zalet i wad poszczególnych typów nawilżaczy można przeczytać w artykule ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-ewaporacyjny-parowy-ultradzwiekowy.
Wydajność nawilżacza
Wydajność nawilżacza powietrza musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że do nawilżenia 10 m² powierzchni potrzeba sprzętu o wydajności 1,35 l na dobę, czyli 56,25 ml na godzinę. Jak łatwo obliczyć, w pokoju o wielkości 25 m² potrzebny będzie nawilżacz, którego wydajność wynosi minimum 3,38 l/24 h, natomiast w pomieszczeniu o wielkości 60 m² powinno to być 8,1 l. W przypadku dużych powierzchni warto upewnić się, że dobra wydajność idzie w parze z odpowiednią wielkością zbiornika na wodę. W przeciwnym razie konieczne będzie częste uzupełnianie go, co przełoży się negatywnie na komfort użytkowania.
Funkcje urządzenia
Nadmierne nawilżenie powietrze jest równie groźne co obniżona wilgotność, dlatego jedną z najbardziej przydatnych funkcji w nawilżaczach jest higrostat. Urządzenia, które zostały w niego wyposażone, w zależności od aktualnych potrzeb uruchamiają lub wyłączają nawilżanie, aby utrzymać w pomieszczeniu pożądaną przez ciebie wilgotność. Brak higrostatu nie stanowi większego problemu wyłącznie w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych, które nie są w stanie nawilżyć powietrza bardziej niż do 60%. Jak czytamy w artykule na ranking-oczyszczaczy.pl, taki poziom nawilżenia mieści się w granicach wilgotności uznawanej za optymalną dla człowieka.
Istnieją również funkcje, które nie wpływają na poziom nawilżenia, ale stanowią dodatkową zaletę urządzenia. Jedną z nich jest jonizacja powietrza, w którą wyposażone zostały m.in. Stadler Form Oskar, Gotie GNA-351 oraz oczyszczaczo-nawilżacze marki Sharp. Zakup wielofunkcyjnego urządzenia może, ale nie musi być opłacalny, dlatego przed podjęciem takiej decyzji zaleca się porównanie plusów i minusów posiadania tego typu sprzętu.
Cena urządzenia i koszty eksploatacji
Atrakcyjna cena to dla niektórych jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze nawilżacza. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze zakup najtańszego urządzenia jest rozwiązaniem korzystnym pod względem ekonomicznym. Każdy użytkownik nawilżacza musi bowiem liczyć się z kosztami eksploatacji, na które składają się cena pobieranego przez urządzenie prądu oraz wydatki związane z wymianą niektórych elementów, np. wkładu odwapniającego albo elektrody antybakteryjnej. Ilość zużywanej energii uzależniona jest m.in. od rodzaju nawilżacza. Najwięcej prądu pobierają nawilżacze parowe, dlatego pomimo swoich niskich cen nie są one dobrą propozycją dla osób dysponujących niewielkim budżetem.