Rok 2017 był czasem ogromnych zmian i unowocześnień. Dotyczyło to wszystkich zakresów podatkowych zarówno PIT jak i VAT i CIT. Już teraz warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w rozpoczynającym się roku. Co więcej, może okazać się, że w niektórych sytuacjach podatnik może zaoszczędzić. Co się zmienia?
Wyższa kwota wolna od podatku
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2018 roku w przepisach wprowadzono zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku. Jest to w skrócie suma, od której podatnik będzie zwolniony z zapłaty zobowiązania wobec skarbówki. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób uzyskujących wynagrodzenia, do których zastosowanie ma skala podatkowa. Warto jednak pamiętać, że z założenia zmiany wchodzące od stycznia tego roku będą dotyczyły i wskazywane będą nie w deklaracji PIT 2017, a w kolejnych, czyli PIT 2018 składanych w 2019 roku. Kwota wolna od podatku została uzależniona od dochodów podatnika i może sięgać 8 tysięcy złotych. Ucieszą się przede wszystkim osoby o najmniejszych dochodach, ponieważ wsparcie zostało zaplanowane tak, aby pomagać najbiedniejszym. Osoby składające e-pity w 2018 roku i zarabiające rocznie powyżej kwoty 127 tysięcy złotych nie skorzystają z ulgi wcale.
Wsparcie dla artystów
W górę poszły również limity możliwości zaliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku szeroko pojętej działalności artystycznej, powiązanej z przekazywaniem praw autorskich. Zmiany będą pozytywne dla osób związanych z działalnościami takimi jak architektura, literatura, sztuki plastyczne, muzyka, fotografika, twórczość audiowizualna, programy komputerowe, dziennikarstwo, sztuka autorska i estradowa. Niestety podmioty, które nie zostały wymienione w katalogach ustalonych przez ustawodawcę mogą stracić – tutaj okazać się bowiem może, że nie będą mogli oni skorzystać z opcji 50% kosztów uzyskania przychodów. Limit zostaje podwyższony do ponad 85 tys. złotych (85 528 zł).
Najem na nowych stawkach
Osoby, które posiadają nieruchomości i je wynajmują, powinny przyjrzeć się nowym uregulowaniom w zakresie podatkowym z najmu. W ramach polityki prorodzinnej oraz wspierania podmiotów najsłabszych (których potencjalnie nie stać bez dużego kredytu na własne mieszkanie, szczególnie w dużych miastach) ustawodawca postanowił uzupełnić budżet kosztem osób posiadających więcej. W przypadku przekroczenia przychodów rocznych z tytułu najmu podatnik nie będzie mógł korzystać z 8,5% stawki ryczałtowej. Granicą zwiększenia procentu podatkowego jest 100 tysięcy złotych.
Zmiany w PIT 2018
Podsumowując można uznać, że według ustawodawcy rozpoczynający się rok ma umożliwić zmniejszanie różnic społecznych. Poprzez wspieranie podmiotów najbiedniejszych w zakresie zmniejszania obciążeń fiskalnych wobec państwa więcej środków finansowych zostanie w portfelach podatników o najmniejszych dochodach. Z drugiej strony coraz mocniej promowane są programy społeczne oraz udogodnienia dla rodzin, w tym rodzin wielodzietnych. Dla osób z większymi dochodami warto więc rekomendować rozpatrzenie w najbliższej przyszłości na przykład wspólnego rozliczania się małżonkiem – gdzie średnia „rodziny” może w wielu przypadkach pozwolić na zmniejszenie zobowiązania podatkowego.