„Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcin Romanowskiego i udzielił mu ochrony międzynarodowej na podstawie ustawy o prawie azylu z 2007 r. w związku z podejmowaniem przez polski rząd i podległą mu Prokuratura Krajowa działań naruszających jego prawa i wolności” – poinformował na platformie X mec. Bartosz Lewandowski. – Poseł Romanowski już zadeklarował, że chce wypełniać mandat poselski. W sytuacji, gdy państwo członkowskie Unii Europejskiej udzieliło mu azylu politycznego, to sprawa jest poważna. Upolityczniona prokuratura doprowadziła do niebywałej sytuacji, z którą nie radzi sobie także sądownictwo. Minister Sikorski przekonuje publicznie, że decyzja Węgier do akt nieprzyjazny Polsce. Ja takiego wrażenia nie mam. Czekamy tutaj także na głos prezydenta Andrzeja Dudy. Cała sprawa wskazuje jednak dobitnie, że cały wymiar sprawiedliwości w Polsce jest w stanie agonalnym. W moim osobistym przekonaniu, w sprawie posła PiS zostały złamane art. 3 i 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i radny Rady Powiatu w Gołdapi.
Azyl posła PiS na Węgrzech a wymiar sprawiedliwości w Polsce …
W wywiadzie dla Mandiner Gergely Gulyás, minister kierujący kancelarią premiera Węgier, skrytykował rządy Polski po wyborach pod rządami Tuska, podkreślając naruszenia niezależności sądownictwa i praw politycznych.
Poseł Marcin Romanowski z Prawa i Sprawiedliwości przekazał w wywiadzie dla Telewizji wPolsce24, że na emigracji będzie działał jako poseł na rzecz dobra Polski. Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia zlecił „ustalenie w jaki sposób jak najszybciej Rzeczpospolita może zaprzestać wypłacania Panu Posłowi wynagrodzenia za pracę”, bo „uciekł przed postanowieniem polskiego sądu na Węgry i uzyskał tam azyl polityczny”.
Marszałek Szymon Hołownia nie ma uprawnień, aby wstrzymać wynagrodzenie panu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Mandat poselski nie wygasł, poseł nie jest aresztowany i zdeklarował bardzo jasno, że zamierza wypełniać swoje obowiązki. Marszałek powinien mu to umożliwić. W jaki sposób – to już problem pana Hołowni.
W naszym przekonaniu, należy w końcu dokonać zasadniczych zmian w wymiarze sprawiedliwości, np. poprzez wprowadzenie systemu ław przysięgłych, który funkcjonował w II RP W takim systemie sprawowania wymiaru sprawiedliwości sprawy azylu posła Romanowskiego by nie było! W systemie odziedziczonym po PRL po prostu nie da się realizować art. 182 Konstytucji RP, a obywatele nie biorą realnego udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Podważanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, majstrowanie przy orzeczeniach Sądu Najwyższego w sprawach wyborczych przez koalicję rządzącą niczego dobrego nie przyniesie, poza wesołym nastrojem na Kremlu, bo taki stan osłabia Polskę. Czas z tym skończyć.
– powiedział NGO Paweł Czyż, wiceprezes ZChR.
Piotr Galicki
Dodaj komentarz