GOŁDAP: Radny Paweł Czyż z ZChR pyta w interpelacji o płatności NFZ wobec samorządowego szpitala

Zastępca Naczelnego

Radny Paweł Czyż/X.com

Według portalu abcZdrowie – w polskich szpitalach brakuje soli fizjologicznej. Podobne problemy mają mieć także pacjenci, którzy odchodzą z apteki z kwitkiem. „Jeśli sytuacja się nie zmieni, skutkiem może być ograniczenie przyjęć do szpitali” – czytamy na łamach tego portalu. O tej sytuacji alarmował także Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych – kierując apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny (KO). Problemy finansowe przeżywają także szpitale powiatowe, np. Szpital Żywiec. Według starosty żywieckiego Adriana Midora oraz burmistrza Żywca Antoniego Szlagora – Narodowy Fundusz Zdrowia zalega z płatnością na rzecz tej placówki na kwotę 39 mln złotych, co powoduje problemy z płatnością tego szpitala samorządowego.

Sytuacja z południa Polski zaniepokoiła Pawła Czyża, radnego Rady Powiatu w Gołdapi i wiceprezesa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, który przesłał staroście gołdapskiemu Krzysztofowi Kazanieckiemu interpelacje radnego, w której wprost powołuje się na sytuację z Żywiecczyzny. „Przytoczona sytuacja budzi moje zaniepokojenie i zrozumiały niepokój wśród mieszkańców Powiatu Gołdapskiego o stan finansowy Szpitala Powiatowego w Gołdapi prowadzonego przez GoldMedica Sp. z o.o. – zarówno dzisiaj jak i w przyszłości. Ponadto minister Izabela Leszczyna wskazuje publicznie, że pomysłem koalicji rządzącej na reformę służby zdrowia ma być m.in. łączenie szpitali finansowych zwanego „konsolidacją”. – napisał radny Paweł Czyż.

Jaka jest sytuacja Szpitala Powiatowego w Gołdapi?

Jak wynika z w udostępnionej na Facebooku interpelacji, radny powiatowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z Bań Mazurskich zadał staroście gołdapskiemu pięć pytań:

  1. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał w roku 2024 wszelkie środki należne na rzecz naszego Szpitala – kiedy, w jakiej kwocie i za realizacje jakich procedur?”

  2. Jaka jest skala tzw. nadwykonań w naszym Szpitalu od początku bieżącego roku kalendarzowego do dnia złożenia niniejszej interpelacji?”

  3. Czy NFZ zalega na dzień złożenia niniejszej interpelacji z jakimikolwiek płatnościami na rzecz Szpitala Powiatowego w Gołdapi z lat ubiegłych? Jeśli tak, to za jaki okres i za co konkretnie?”

  4. Czy środki planowane z emisji obligacji, którą Rada Powiatu w Gołdapi wsparła na sesji 20 września br. – mogą być swobodnie przekazane na rzecz zapewnienia płynności finansowej Szpitala w razie problemów z budżetem Państwa Polskiego w roku 2025?”

  5. Czy, kiedy i z kim władze Powiatu Gołdapskiego odbyły spotkania w celu wyjaśnienia projektu „konsolidacji szpitali”, który lansuje minister Izabela Leszczyna? Jakie są efekty tych spotkań i czy w planach w niedalekiej przyszłości planowane jest połączenie Szpitala Powiatowego w Gołdapi ze szpitalami, np. w Olecku czy Węgorzewie? Czy możemy wykluczyć dzisiaj taką „konsolidację” do końca VI kadencji samorządu powiatowego w roku 2029?”

Jak czytamy w ustawie o samorządzie powiatowym: „Interpelacje i zapytania składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie staroście. Starosta, lub osoba przez niego wyznaczona, jest zobowiązana udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania interpelacji lub zapytania.”.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *