Na Litwie zatrudnieni obcokrajowcy będą musieli obsługiwać klientów w języku litewskim

Zastępca Naczelnego

Zdjęcie ilustracyjne/stockcake.com

Od 1 stycznia 2026 roku obcokrajowcy sprzedający towary i świadczący usługi na Litwie będą musieli obsługiwać klientów w języku litewskim.

Sejm Republiki Litewskiej przyjął wczoraj odpowiednie poprawki do ustawy o języku państwowym. Za ich przyjęciem głosowało 78 posłów, nikt nie był przeciwko, a 5 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Do obsługi klientów w języku litewskim nie będą zobowiązani cudzoziemcy, którzy tymczasowo sprzedają towary, np. na kiermaszach i jarmarkach, i nie zajmują się tym cały czas. Wyjątki mogą mieć także zastosowanie w przypadkach przewidzianych w ustawie o nauce i studiach, gdy wymóg znajomości języka państwowego uznawany jest za nieuzasadnione ograniczenie prawa do pracy.

Za przestrzeganie nowych przepisów ustawy o języku państwowym odpowiadać będą nie tylko kierownicy instytucji, placówek, firm, służb, organizacji, ale także osoby fizyczne.

Większość posłów podkreśliła, że pracujące w naszym kraju osoby zza granicy powinne chociażby minimalnie znać język litewski. Ponadto ustawa wejdzie w życie w styczniu 2026 roku, tak więc spółki, zatrudniające obcokrajowców, będą miały czas na to, aby posłać swoich pracowników na kursy języka litewskiego.

Krytycy nowych przepisów uważają, że ustawowy przymus obsługiwania klientów w języku państwowym i karanie za to, gdy nie będzie spełniany, spowoduje, że cudzoziemcy będą wrogo nastawieni do języka litewskiego. Poseł Viktoras Pranckietis zapytał, a co będzie z obcokrajowcami, którzy przyjadą na Litwę na początku 2026 roku i czy też będą musieli od razu znać język litewski?

Poseł na Sejm Republiki Litewskiej z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė także zwróciła uwagę na to, że chęci są dobre, ale „przymus i kara nie budzą szacunku ani motywacji”.

Ten system w ogóle nie zapewni nauki języka. Wprowadzamy przymus, nie zapewniając jak będzie działał cały system. Czy mamy system określający, gdzie i jak będą się uczyć, czy jest wystarczająca liczba nauczycieli? (…) Czy mamy „armię wymierzających karę”, która będzie karać za nieznajomość języka i badać przypadki znajomości lub nieznajomości języka?”

– powiedziała.

Rząd do 1 lipca 2025 roku ma przyjąć przepisy wykonawcze do tej ustawy.

Na podst. ELTA, lrs.lt, l.24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *