LITWA: 84 kandydatów na posłów zgłosiło członkostwo w partii komunistycznej

Zastępca Naczelnego

Foto za l24.lt/Marian Paluszkiewicz

Litewska Główna Komisja Wyborcza (VRK) pozwoliła kandydatom na posłów uzupełnić dane dotyczące ich wcześniejszej przynależności do partii politycznych. Z tej możliwości skorzystało 150 kandydatów w wyborach do Sejmu Republiki Litewskiej, które odbędą się 13 października.

Jak informuje VRK, do 1 października kandydaci mogli udokładnić podaną informację na temat byłego członkostwa w partiach politycznych. Większość z nich zwróciła się do VRK z prośbą o uzupełnienie ankiety o jeden lub dwa wpisy, ale byli też tacy, którzy wpisali do swoich ankiet 4-5 członkostw w partiach politycznych.

Z danych VRK wynika, że najaktywniej uzupełniali swoje ankiety o wpisy, dotyczące byłych przynależności do partii, kandydaci ze Związku Narodu i Sprawiedliwości (28), Partii „Nemuno Aušra” (20) i Związku Demokratycznego „Vardan Lietuvos” (19).

Wzrosła też liczba kandydatów, którzy wskazali na swoje wcześniejsze członkostwo w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) i/lub Litewskiej Partii Komunistycznej (LKP).

Podczas składania dokumentów zgłoszeniowych 50 kandydatów na posłów wskazało przynależność do partii komunistycznej. Po uściśleniu dołączyło kolejnych 34. Tak więc obecnie łączna liczba kandydatów, którzy kiedyś byli w szeregach KPZR, LKP lub obu tych partii, wynosi 84”

– czytamy w komunikacie VRK.

VRK przypomina, że uczestnicząc w wyborach, wszyscy kandydaci muszą wskazać obecne lub byłe członkostwo w partiach politycznych oraz okres, w którym kandydaci byli członkami partii. Niepodanie tych informacji nie stanowi podstawy do niezarejestrowania kandydata lub unieważnienia jego rejestracji, co mogłoby mieć miejsce w przypadku np. zatajenia faktu posiadania obywatelstwa innego państwa, współpracy ze służbami specjalnymi byłego ZSRR i in.

Na zadawane przez wyborców pytania, dlaczego dany kandydat nie informuje wyborców o swojej byłej przynależności do partii politycznych lub podaje niepełne dane, powinni sami kandydaci odpowiedzieć, gdyż prawdziwość tych danych w ich ankietach zależy jedynie od uczciwości kandydatów”

– podkreśla VRK.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *