Jak poinformował poseł prof. Andrzej Zapałowski z Klubu Parlamentarnego Konfederacja na swoim profilu – skierował on do premiera Donalda Tuska interpelację poselską „w sprawie skandalicznego zaangażowania Telewizji Polskiej S.A. w negatywną kampanię wyborczą w Republice Litewskiej poprzez atakowanie przez TVP Wilno kandydatów do Seimasu z list polskiej partii Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin”. Przemyski poseł Konfederacji stoi na czele Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej.
W opublikowanym tekście, za pieniądze polskiego podatnika, zaatakowano byłą minister spraw wewnętrznych Republiki Litewskiej, obecną poseł do litewskiego Sejmu, Ritę Tamašunienė z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, która kandyduje w wyborach parlamentarnych. W moim przekonaniu, TVP S.A. posiada określoną misję społeczną, w ramach której nie mieści się zaangażowanie w wybory w obcym kraju. W ramach tej misji nie mieści się także zwalczanie przez TVP Wilno kandydatów z listy wyborczej wystawionej przez Polaków, ani polityków reprezentujących społeczność polską na Litwie w tamtejszym parlamencie. W paszkwilu stwierdza się, że w czasie wolnym od pracy grupa mieszkańców Rejonu Sużańskiego postanowiła kolportować materiały wyborcze Pani Poseł. TVP nazywa to skandalem – wskazując, że w przerwie na lunch Polacy nie posiadali prawa jako pracownicy samorządowi do kolportowania w/wym. materiałów, ale TVP Wilno przedstawia komentarz mera Rejonu Wileńskiego Roberta Duchneviča, który opublikował swój niestosowny apel o podłożu wyborczym na portalu Facebook o godz. 11:57 w dniu 24 września, br. Zatem w godzinach pracy tamtejszego urzędu Rejonu Wileńskiego i najpewniej ze służbowego komputera.”
– napisał poseł Andrzej Zapałowski w swojej interpelacji poselskiej adresowanej do premiera Donalda Tuska.
TVP Wilno w „litewskich butach”?
Pan mer Duchnevič – należący do grupki osób, która od lat pragnie asymilacji litewskich Polaków – najwyraźniej może zdaniem TVP Wilno prowadzić ataki na polityków z polskiej partii na Litwie, a grupa wyborców Pani Poseł Rity Tamašunienė takiego prawa nie ma. Gdyby tekst TVP Wilno ukazał się w jakimś litewskim nacjonalistycznym piśmie to oczywiście byłoby to jedynie materiałem dla rozważenia kroków prawnych i samej kondycji demokracji na Litwie przez publicystów, ale tekst ukazał się za pieniądze polskich podatników na portalu należącym do TVP S.A. Tutaj zatem dokonano przekroczenia pewnej granicy powodującej konieczność reakcji Premiera RP i MSZ, a także sformułowania przeze mnie niniejszej interpelacji. To absolutnie niedopuszczalne, aby angażować TVP S.A. przeciwko Polakom z Litwy. Taki stan powinien doprowadzić do usunięcia winnych skandalu z pracy w Telewizji Polskiej lub współpracy z naszym publicznym nadawcą telewizyjnym. Nie można tworzyć z anteny TVP Wilno ambony dla głoszenia poglądów uderzających w polskich polityków z Litwy, Związek Polaków na Litwie czy też Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Polacy z Wileńszczyzny potrzebują – jak wynika z posiedzenia Parlamentarnego ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej – pomocy w zakończeniu dyskryminacji, przy pełnej realizacji zapisów traktatu polsko-litewskiego, realizacji przez Litwę zapisów Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, pomocy w realizacji praw oświatowych i politycznych. Tym powinna zajmować się m.in. TVP Wilno, a nie publikowaniem ataków na polityczne zamówienie litewskich oponentów AWPL-ZCHR! Warto dodać, że portal internetowy TVP Wilno jest pełen wcześniejszych, podobnych ataków.”
– czytamy w interpelacji posła Konfederacji.
Poseł prof. Andrzej Zapałowski zadał także premierowi Donaldowi Tuskowi następujące pytania:
-
Czy Rząd RP uważa, że polityczne zaangażowanie TVP S.A. w spór polityczny i kampanię wyborczą do Sejmu Republiki Litewskiej jest zgodny z polską racją stanu, dobrymi obyczajami a także z ustawową misją Telewizji Polskiej?
-
Czy Pan Premier zamierza podjąć w sprawie bulwersującego ataku na Panią Poseł Ritę Tamašunienė z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin odpowiednie kroki zaradcze, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości?
-
Czy Pan Premier skieruje do zaatakowanej polityk odpowiednie wyrazy ubolewania za incydent firmowany przez TVP S.A. i uprawianie przez TVP Wilno czarnego PR pod jej adresem w kampanii wyborczej?
-
Czy Rząd RP podejmie próby skutecznego rozwiązania sprawy dyskryminacji Polaków na Litwie przez tamtejsze władze?
-
Czy Rząd RP podejmie kroki, aby zakończyć ataki za pieniądze polskich podatników kierowane przez naszego publicznego nadawcę pod adresem liderów politycznej reprezentacji społeczności polskiej w tym kraju, tj. AWPL-ZCHR?”
Polscy samorządowcy i politycy zdecydowanie reagują na dyskryminację Polaków na Litwie
Aferę z zaatakowaniem poseł do litewskiego Sejmu Rity Tamašunienė z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin skomentował w mediach społecznościowych także Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i radny Rady Powiatu w Gołdapi.
NeoTVP na kanale TVP Wilno, atakuje poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Rita Tamašunienė za to, że ktoś w czasie przerwy w pracy miał w Sużanach rozkleić jej plakat wyborczy. Może czas zmienić nazwę z TVP Wilno na LRT Wilno? To kpiny i naruszenie praw wyborczych zwolenników polskiej partii na Litwie. Interesujące, że gdy pracownicy litewskich urzędów w godzinach pracy wpisują na urzędowych komputerach komentarze na Facebooku z poparciem dla konserwatystów litewskich … to wtedy już jest OK.”
– napisał samorządowiec.
W sobotę o złożeniu innej interpelacji poselskiej adresowanej do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, która dotyczy sytuacji Polaków na Litwie poinformował także poseł na Sejm RP Dariusz Matecki z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Zwracam się do Pana z interpelacją dotyczącą systemowego łamania praw mniejszości polskiej na Litwie, co jest niezgodne z zapisami traktatów międzynarodowych oraz Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych. Pomimo zapewnień o dobrosąsiedzkich stosunkach, Litwa od wielu lat systematycznie dopuszcza się działań dyskryminacyjnych wobec polskiej mniejszości, co stoi w sprzeczności z fundamentalnymi wartościami europejskimi i zasadami prawa międzynarodowego.”
– czytamy w interpelacji opublikowanej przez parlamentarzystę na portalu X.
Wspólna interpelacja do MSZ w sprawie traktowania mniejszości polskiej na Litwie oraz naruszania przez Litwę zapisów Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.
🚨Treść interpelacji:
Zwracam się do Pana z interpelacją dotyczącą systemowego łamania praw… pic.twitter.com/2G2I2HoIbR— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) September 28, 2024
Problemy z dyskryminacją Polaków na Litwie
25 września w Sejmie RP w Warszawie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej. Zespół liczy kilkunastu parlamentarzystów reprezentujących kluby i koła parlamentarne: Konfederacja, Trzecia Droga Polska 2050-PSL, Prawo i Sprawiedliwość oraz koło poselskie Kukiz’15. Przewodniczącym Zespołu jest poseł prof. Andrzej Zapałowski.
W środowym posiedzeniu tego parlamentarnego forum brali udział posłowie Sejmu RP, m.in. prof. Andrzej Zapałowski, Tadeusz Samborski, Dariusz Matecki, Włodzimierz Skalik i Roman Fritz. Na łączach internetowych z Wilna łączył się prezes Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski. Na posiedzenie przybyli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Anna Sochańska – dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą i naczelnik Barbara Sośnicka. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowali: Magdalena Witan – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Marcin Górski – zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
Zmiany polityczne w Polsce nie powinny wpływać na polskość na Kresach
Prezes Związku Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski przeprosił na wstępie za opóźnienie w łączeniu z uwagi na udział w uroczystościach upamiętnienia ludobójstwa dokonanego na obywatelach II RP w Ponarach. – Zabrzmiały tutaj słowa posła Samborskiego, że na Litwie nie mamy teraz ambasadora, a ranga jest obniżona. Ta decyzja została bardzo boleśnie przyjęta przez miejscowych Polaków, bo nareszcie doczekaliśmy się ambasadora z prawdziwego zdarzenia. – oświadczył prezes ZPL. Europoseł W. Tomaszewski przekonywał także, że ambasador Konstanty Radziwiłł dogłębnie poznał problemy Polaków na Litwie, był obecny na większości wydarzeń patriotycznych i kulturalnych, a mimo tego został odwołany. Prezes ZPL podkreślił, że rozumie zmiany polityczne w Polsce, ale jego zdaniem nie odwołuje się „tak dobrych ambasadorów po półtora roku kadencji”. Lider Polaków z Litwy zaapelował o kompromis, tak aby zmiany polityczne w Polsce nie miały wpływu na polskość na Kresach.
Prezes ZPL przypomniał, że państwo litewskie umożliwiło niedawno jedynie użycie jednej litery „w” w urzędowym zapisie imion i nazwisk, tak aby obywatele mogli zapisać swoje dane zgodnie z ich polskim brzmieniem i pisownią. Jednak nie rozwiązuje to problemu Polaków, którzy wciąż nie mogą stosować wielu znaków diakrytycznych obecnych w języku polskim.
W obronie szkolnictwa mniejszości narodowych
Waldemar Tomaszewski przypomniał też wielki wiec w marcu tego roku w Wilnie w sprawie obrony szkolnictwa mniejszości narodowych, a także skandalicznych działań litewskich władz oraz samorządów na rzecz zmiany statusu polskich szkół i obniżenia ich rangi. Dodał, że system finansowania istniejących na Litwie szkół różni się od stosowanego w Polsce, a funkcjonujące tylko na Wileńszczyźnie litewskie szkoły finansowane przez rząd otrzymują o wiele większe wsparcie budżetowe niż zwykłe szkoły samorządowe. Uderzanie w polskie szkoły ma na celu przejmowanie przez litewskie szkoły dzieci ze szkół polskich, a w efekcie dalsze ograniczenia finansowania polskich szkół i ich degradowanie. Prezes Związku Polaków na Litwie wskazał, że utrata choćby tysiąca z dwunastotysięcznej rzeszy uczniów ze szkół polskich ma poważny wymiar w cięciach nakładów na te szkoły, tzw. koszyczka ucznia.
W zakresie praw politycznych Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski przypomniał, że istnieje nadal 5-procentowy próg dla mniejszości narodowych, a niedawno zmieniono na Litwie granice okręgów wyborczych przed wyborami do Sejmu Republiki Litewskiej, tak aby utrudnić społeczności polskiej reprezentowanej przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin uzyskanie mandatów z listy krajowej i w okręgach jednomandatowych. – Te utrudnienia są niezgodne z prawem europejskim – podsumował ten wątek polityk z Wilna. Przypomniał także, że na Litwie 13 października odbędą się wybory parlamentarne i podkreślił, że mimo wszystko liczy na dobry wynik listy mniejszości narodowych, nawet pomimo istniejących przeszkód.
Prezes ZPL zajął także stanowisko w sprawie braku finansowania skierowanego z Polski na bieżące funkcjonowanie terenowych siedzib Związku Polaków na Litwie oraz polskich mediów na Litwie. Taki stan szkodzi polskości i stwarza niepotrzebne problemy. Przypomniał także, że społeczność polska wielokrotnie wcześniej protestowała przeciwko ograniczaniu polskiej oświaty, a nawet prowadziła strajki w szkołach. Jednak w 2011 roku w czasie pierwszych rządów Donalda Tuska, ten wsłuchał się w głos Polaków z Wileńszczyzny i polskie dzieci otrzymały wyprawki szkolne z polskich środków budżetowych. Polski premier dotrzymał wówczas danego słowa. Niestety, w tym roku z wyprawkami dla polskich uczniów wystąpiły problemy. Obecna na posiedzeniu Zespołu przedstawicielka MSZ podziękowała liderowi społeczności polskiej na Wileńszczyźnie za przekazane informacje.
Transmisja z całego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej
Nadal trwa dyskryminacja Polaków na Litwie
Niezwykle ważne informacje przekazał członkom Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej Sejmu RP w swoim wystąpieniu europoseł VI kadencji, doradca ds. międzynarodowych w Parlamencie Europejskim, a także prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.
Cieszy bardzo zapowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że pewne kwestie związane z finansowaniem mediów, szkolnictwa będą rozwiązywane, tyle że my słyszymy takie zapowiedzi od 30 lat, czyli od początku relacji oficjalnych opisanych w traktacie polsko-litewskim. Ja zresztą analizę tego traktatu kilka miesięcy temu opublikowałem w „Do Rzeczy” [wiodący konserwatywny tygodnik w Polsce – przyp. aut.]. Traktat niewypełniany zupełnie przez stronę litewską w części dotyczącej polskiej mniejszości narodowej na Litwie od 30 lat. Zmieniają się władze, zmieniają się premierzy, zmieniają się ministrowie spraw zagranicznych, a państwo litewskie – tak jakby było co najmniej mocarstwem światowym – traktuje Polskę mówiąc kolokwialnie „z góry” i traktuje Polaków na Litwie w ten sam sposób, czyli systematycznie i systemowo dopuszcza się dyskryminacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Przede wszystkim łamiąc – to powiem jako doradca do spraw międzynarodowych w Parlamencie Europejskim – Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej: artykuł dwudziesty pierwszy, dwudziesty drugi, który zakazuje narzucania wyłączności językowej, państwowego języka na danym terenie zamieszkałym przez mniejszości narodowe. Systematycznie nie jest przestrzegany traktat polsko-litewski: artykuł trzynasty, czternasty i piętnasty, który dopowiada, że zakazana jest jakakolwiek dyskryminacja. Bez jakiejkolwiek dyskryminacji powinny się odbywać wszystkie relacje na płaszczyźnie polsko-litewskiej w odniesieniu do polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Kwestia oświaty, którą pan prezes Waldemar Tomaszewski przedstawił, jest dobitnym przykładem tego, w jaki sposób państwo litewskie nie wypełnia swoich zobowiązań. Tak samo, jak nie wypełnia Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych – mówił dr Bogusław Rogalski. – Likwidowanie szkół czy degradowanie szkół, jest otwartym i jawnym złamaniem traktatu polsko-litewskiego. Z całym szacunkiem, bo zajmuje się sprawami międzynarodowymi, nie słyszałem o nocie dyplomatycznej w tych kwestiach ze strony Polski – poprzedniego rządu, ani jakichkolwiek rządów
– dodał ekspert ds. międzynarodowych w PE.
ZOBACZ WYSTĄPIENIE DR. BOGUSŁAWA ROGALSKIEGO
Dr Bogusław Rogalski zauważył także, że „przede wszystkim dla Polaków na Litwie – to jest dyskryminacja polityczna, nastąpiła zmiana okręgów wyborczych” czego „zakazuje traktat polsko litewski, ale też Konwencja Ramowa Rady Europy, która zakazuje zmian demograficznych wpływających niekorzystnie na strukturę terenów zamieszkałych przez mniejszości narodowe”.
Przemawiający podkreślił, że w ostatnich wyborach samorządowych na Wileńszczyźnie pod lokalami wyborczymi byli obecni uzbrojeni członkowie organizacji paramilitarnej szaulisów, co miało zastraszyć polską społeczność. Międzynarodowi obserwatorzy tamtych wyborów stworzyli raport, który – zdaniem dr Rogalskiego – „pokazuje w jaki sposób gwałcone jest prawo międzynarodowe, już nie tylko traktat polsko-litewski, ale prawo międzynarodowe i zalecenia Komisji Weneckiej w jaki sposób powinno się przeprowadzać uczciwe, transparentne i demokratyczne wybory. Zdaniem doradcy w Parlamencie Europejskim ówczesne wybory samorządowe na Litwie „nie były transparentne, nie były demokratyczne i zostały przeprowadzone przy użyciu uzbrojonych żołnierzy z oddziałów paramilitarnych”.
Obowiązkiem prezydenta, parlamentu i rządu polskiego jest stanie na straży godności i praw Rodaków na Wileńszczyźnie
– Skończmy z haniebną, anachroniczną doktryną Giedroycia, której zakładnikami i ofiarami padają Polacy na Kresach, a obecnie Polacy na Wileńszczyźnie. W skrócie ta doktryna mówi tyle, że na terenie państw, które powstaną po rozpadzie Związku Sowieckiego – a to się wydarzyło. Polacy tam zamieszkujący są przeszkodą w nawiązywaniu relacji z tymi państwami, które tam powstały. Niestety ten scenariusz z doktryny Giedroycia jest realizowany, o czym przekonują się boleśnie Polacy na Wileńszczyźnie. Tu musi być interwencja państwa polskiego. Obowiązkiem i prezydenta, i parlamentu – drodzy państwo i rządu polskiego jest stanie na straży godności i praw naszych Rodaków na Wileńszczyźnie i nie mówimy o Polonii, tylko o Polakach na Kresach, którzy nie z własnej winy stali się nagle – z dnia na dzień – obywatelami innych państw ze względu na przesunięcie granic po „zdradzie jałtańskiej”. Należy to zmienić, ale żeby tak się stało to na w pierwszej kolejności w polskiej dyplomacji muszą zasiadać patrioci, patriotycznymi pobudkami muszą się kierować – apelował do parlamentarzystów i przedstawicieli MSZ dr Rogalski.
Komisja śledcza w sprawie dotacji dla Polaków na Litwie?
Dr Bogusław Rogalski poinformował o bardzo bulwersującej sprawie, która wymaga wyjaśnienia i rozliczenia. Poinformował zebranych, iż konsul polski w Wilnie swego czasu w ujawnionej korespondencji napisał, że „Pion Polityczny przygotowuje materiał o zmierzchu AWPL, a kolejni politycy będą kierowali się tymi wytycznymi, bo polskość jako program polityczny jest czymś złym i należy to zwalczyć”. Z treści tej korespondencji ma wynikać, że akcję deprecjonowania organizacji polskich na Litwie mieli inspirować Litwini. Były europoseł odniósł się także do pomocy udzielanej przez Polskę na rzecz organizacji i mediów z Litwy. – Jeśli chodzi o finansowanie ono wpływało i wpływa na media, tyle, że są to media które nie mają prawie żadnego poparcia przez Polaków zamieszkujących na Litwie. – oświadczył dr Bogusław Rogalski. – Obecnie na przykład funkcjonuje internetowe Radio Wilno. Zero finansowania – założone przez młodych ludzi, ambitnych, Polaków z Wileńszczyzny, to samo dotyczy portalu L24.lt – dodał. Poinformował także, że za pośrednictwem państwowych polskich fundacji finansowane są jednak media Czesława Okińczyca, np. radio „Znad Wilii”. Tymczasem właściciel wspomnianego medium był ujawniony przez litewską „Respublikę” na tzw. Liście Tomkusa, która zawiera nazwiska współpracowników KGB z czasów sowieckich. – Dostaje potężne finansowanie regularne, finansowanie na istnienie swoich mediów dlatego, ponieważ te media są zwolennikiem asymilacji Polaków zamieszkujących na Litwie, to skandal” – wyjaśniał dr B. Rogalski.
Zebrani dowiedzieli się także, że Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie za prezesury Mikołaja Falkowskiego stała się konkurencyjnym ośrodkiem rozdawania środków z polskiego budżetu dla organizacji polskich i polonijnych i prowadzi swoją, niezrozumiałą politykę – czasem alternatywną do działań polskiego MSZ. Zwłaszcza, że Falkowski jest zwolennikiem szkodliwego modelu łotewskiego w oświacie, czyli większej nauki przedmiotów w języku państwowym, o czym mówił w wywiadzie dla ZW. – To doprowadziłoby do wynarodowienia Polaków na Litwie, i tacy ludzie decydują o finansowaniu polskiej oświaty i polskich organizacji na Wileńszczyźnie, to niedopuszczalne – podkreślił dr Rogalski odczytał także fragment ujawnionych przez polskie media tzw. „e-maili Dworczyka”, w którym wskazuje się na prywatne rozgrywki byłych członków tej fundacji i brak systemowego rozwiązania w dotowaniu organizacji i mediów polskich i polonijnych. Dr Bogusław Rogalski zasugerował, iż system finansowania tej pomocy mógłby być materiałem na sejmową komisję śledczą. Celem ma być jednak uzdrowienie tej sprawy, ale przede wszystkim wspieranie Polaków i Polonii, którzy są przecież najlepszymi ambasadorami polskości i Polski.
Polskość na Kresach należy ratować
– Potrzebne są szybkie rozwiązania, żeby tę polskość na Kresach ratować, a przede wszystkim należy skontrolować sposób wydawania i przepływu pieniędzy na polskie media na Kresach – w tym na Litwie na polską oświatę i oczywiście na wsparcie dla Związku Polaków na Litwie, bo to co się teraz dzieje, to nawet nie jest skandaliczne – to jest po prostu realizowanie marzeń konserwatystów litewskich spod znaku Landsbergisa. Tak na zakończenie – żeby państwa zmobilizować, zachęcić do tego żeby jednak myśleć w kategoriach patriotycznych i propolskich jeśli chodzi o Kresy. Kilka lat temu Vytautas Landsbergis powiedział podczas jednej z kampanii wyborczych, że szykuje się do historycznego zwycięstwa nad Polakami. Nie pozwólmy na to. Tylko pomagajmy Polakom na Wileńszczyźnie, wsłuchujmy się w pierwszej kolejności w głos oficjalnych organizacji i oficjalnych przedstawicieli polskich organizacji reprezentujących tam Polaków, tylko wtedy polskość będzie kwitła i tylko wtedy – drodzy państwo – zachowamy nasz żywioł narodowy na Kresach – podsumował swoje wystąpienie dr Bogusław Rogalski.
Piotr Galicki
Dodaj komentarz