Uczcili chwałę oręża polskiego w miejscu urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Zastępca Naczelnego

Foto za ZPL/l24.lt

Przedstawiciele Święciańskiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie oddali dziś w Zułowie, miejscu urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, hołd twórcom Państwa Polskiego i bohaterom Bitwy Warszawskiej.

W czwartek, 15 sierpnia – w dniu 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego – przedstawiciele Święciańskiego Oddziału Rejonowego ZPL złożyli wieniec oraz zapalili znicze przy pamiątkowym kamieniu ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie.

W uroczystości wzięli udział: prezes oddziału Anna Łastowska, prezes koła Miasto Podbrodzie Inesa Apčinikovienė, prezes koła Absolwenci Gimnazjum „Żejmiana” Inesa Szurpickaja, członkowie Irena Chrapowicka, Jolanta Misevičienė, Walentyna Rybskaja oraz uczniowie Daniel i Darek Misiewiczowie.

Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim”… Cześć i chwała bohaterom!” 

– czytamy we wpisie Święciańskiego Oddziału Rejonowego ZPL w mediach społecznościowych.

W Zułowie kamień pamiątkowy ku czci Józefa Piłsudskiego został odsłonięty w listopadzie 2005 roku z inicjatywy Związku Polaków na Litwie i jego wieloletniego prezesa Michała Mackiewicza. Na pomniku widnieje napis: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” oraz „Polska powstała, by żyć”, a także cytat Marszałka: „Są ludzie i są prace ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami”. Granitowy kamień ustanowiono obok dębu posadzonego w miejscu, gdzie znajdował się kiedyś dworek Piłsudskich.

W Zułowie znajduje się też założona przez ZPL Aleja Pamięci Narodowej. Jest tu ustanowiona w 2012 roku stela ku czci Bitwy Warszawskiej – poświęcona generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz dowódcom i żołnierzom polskim, którzy w 1920 roku w Bitwie Warszawskiej obronili Polskę i Europę od bolszewickiej nawałnicy.

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, nazywanej także Cudem nad Wisłą.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *