AWPL-ZChR wystawiło pełną 141-osobową listę kandydatów do Sejmu Republiki Litewskiej! Listę poprowadzi europoseł Waldemar Tomaszewski

Zastępca Naczelnego

Poseł Rita Tamašunienė, europoseł Waldemar Tomaszewski, poseł Czesław Olszewski/l24.lt (Wiktor Jusiel)

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Republiki Litewskiej została przedstawiona lista kandydatów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w zbliżających się jesiennych wyborach parlamentarnych oraz najważniejsze założenia programu wyborczego. Ponadto posłowie polskiej partii zabrali głos w sprawie kontrowersyjnej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Udział w konferencji prasowej wzięli: lider ZPL i AWPL, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski oraz posłowie na litewski Sejm – Rita Tamašunienė i Czesław Olszewski.

Apel o solidarne akcje chrześcijan

Spotkanie rozpoczęli od wyrażenia protestu wobec obrazy uczuć religijnych, do której miało dojść podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu.

„Ważna dla wszystkich chrześcijan, katolików scena Ostatniej Wieczerzy stała się obiektem kpin i drwiny. W stolicy Iranu – Teheranie – w odpowiedzi na szydzenie Paryża zawisł baner z reprodukcją obrazu Leonardo Da Vinci i napisem: „Zaprawdę, Mesjasz, Jezus Chrystus, Syn Maryi, jest wysłannikiem Boga”. My jako chrześcijanie, katolicy również chcemy wyrazić swój protest, pokazując dla całej Litwy, poprzez transmisję na żywo telewizji Sejmu, reprodukcję oryginału „Ostatniej Wieczerzy” – powiedział Waldemar Tomaszewski. Zachęcił krajowe media do przyłączenia się do akcji i solidarnego zamieszczenia na pierwszych stronach gazet obrazu „Ostatnia Wieczerza”.

Utrudniony udział w wyborach

W jednomandatowych okręgach wyborczych partia wystawiła 25 kandydatów. I nie tylko w okręgach na Wileńszczyźnie, ale również w Kłajpedzie, Wisagini, Jeziorosach i inych regionach kraju, a także w okręgu zagranicznym (lit. Pasaulio lietuvių). Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

Posłowie zwrócili uwagę na to, że dokonany przez Główną Komisję Wyborczą (VRK) nowy podział na okręgi wyborcze w regionie wileńskim jest sprzeczny z prawem krajowym i międzynarodowym. Nie uwzględnił on bowiem składu narodowościowego w regionie, interesów mniejszości narodowych, w tym polskiej mniejszości narodowej, i narusza ich prawo do pełnoprawnego korzystania z praw wyborczych oraz wyboru swoich przedstawicieli. Elektorat polskiej mniejszości narodowej został rozdzielony.

„Okrąg miednicki został całkowicie zlikwidowany, a solecznicki przekształcony w taki sposób, że przekracza przewidzianą w Kodeksie wyborczym proporcjonalność wyborców, a inne dwa okręgi, niemenczyński i rzeszański, podzielone w taki sposób, aby utrudnić dla polskiej mniejszości narodowej walkę wyborczą” – powiedziała na konferencji Rita Tamašunienė. Z inicjatywy posłów AWPL-ZChR w lipcu tego roku został złożony wniosek do Sądu Konstytucyjnego w sprawie nowego podziału na okręgi wyborcze. Pod wnioskiem tym podpisało się 40 parlamentarzystów.

„Liczymy na to, że Sąd Konstytucyjny przyjmie nasz wniosek i rozpatrzy go również przez pryzmat międzynarodowych aktów prawnych” – mówiła posłanka.

Do tematu nowego podziału jednomandatowych okręgów wyborczych odniósł się też poseł Czesław Olszewski. „Sytuacja ta nie tylko narusza Kodeks wyborczy, ale okazuje też brak szacunku wobec międzynarodowych konwencji, które nasz kraj ratyfikował. To moim zdaniem nieuzasadnione burzenie stabilności prawnej” – mówił poseł. Dodał, że jeśli Sąd Konstytucyjny nie dopatrzy się naruszeń ws. nowych okręgów, „będziemy zmuszeni zwrócić się do sądów europejskich, bo takiego chaosu prawnego nie da się tolerować”.

Szanse na wygrane w okręgach po dyskryminujących Polaków zmianach

Lider polskiej społeczności na Litwie Waldemar Tomaszewski przedstawił kandydatów w okręgach jednomandatowych. Mimo ich dyskryminacyjnych zmian mówił o szansach i zadaniach dla kandydatów partii: w dwóch okręgach, gdzie została zachowana większość polskich wyborców należy zwyciężyć już w pierwszej rundzie. W tych okręgach kandydują Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz. Są to odpowiednio: okręg „Niemenczyn” składający się z gmin Niemenczyn, Sużany, Bujwidze, Bezdany, Mickuny, Grygajcie, Niemież, Rudamino, Ławaryszki rejonu wileńskiego oraz okręg „Solecznki-Wilno”, w którego skład wchodzi rejon solecznicki i gminy Mariampol, Rukojnie, Kowalczuki, Miedniki rejonu wileńskiego.

Wejście do drugiej rundy oraz potencjalne zdobycie mandatu poselskiego oczekuje się w sześciu następnych okręgach: głównie w okręgu „Rzesza” (gminy Zujuny, Suderwa, Dukszty, Mejszagoła, Awiżenie, Rzesza, Podbrzezie, dzielnica Jęczmieniszki gminy wiejskiej Niemenczyn) oraz okręgu „Wilno Południowe” (gminy miasta Wilna – Grzegorzewo i Ponary oraz gminy rejonu wileńskiego – Czarny Bór i Pogiry) gdzie startują odpowiednio Waldemar Urban i Czesław Olszewski, jak też w okręgach: Wilna – „Nowa Wilejka” (kandydat Edyta Tamošiūnaitė), „Justyniszki-Wirszuliszki” (kandydat Danuta Narbut), Kłajpedy – „Marių” (kandydat Michaił Andrijanow) oraz okręgu „Północ Nalszy” (Wiktor Woronin), w którego skład wchodzą samorządy Wisagini, rejonu ignalińskiego i gmina Turmont rejonu jezioroskiego.

W pozostałych 17 z 25 okręgów proporcje wyborców mniejszości narodowych są niewielkie i trafienie do drugiej rundy jest o wiele bardziej skomplikowane. Tym niemniej kandydaci zawalczą o jak największą ilość głosów wyborców, agitując jednocześnie za ogólnokrajową listę AWPL, która ma uzyskać co najmniej 5 proc. głosów w skali kraju. Temu na pewno będzie służyć nowostka tych wyborów, że w okręgu „Pajūrio” w Kłajpedzie wystartuje sam lider partii Waldemar Tomaszewski, a w okręgu „Litwinów Świata” Einaras Vildė, były prezes litewskiej społeczności w Danii.

Wiele młodzieży

Listę kandydatów na 141-osobowej liście krajowej otwiera lider ZPL i AWPL, europoseł Waldemar Tomaszewski. Druga na liście jest Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

Absolutna większość kandydatów posiada wykształcenie wyższe, są wśród nich posiadający stopień doktora, samorządowcy, inżynierowie, lekarze, przedsiębiorcy, rolnicy, przedstawiciele oświaty, kultury, sportu. „Mamy też wiele młodzieży, od lat 20. Posłem może zostać osoba w wieku 21 lat, ale nasz jeden kandydat skończy 21 lat przed samymi wyborami” – mówił europoseł.

Zaznaczył też, że priorytetem partii jest zachowanie szkolnictwa mniejszości narodowych, a więc na liście jest około 50 nauczycieli i kierownictwa placówek oświatowych. Jest też około 40 radnych rejonów wileńskiego, solecznickiego, trockiego, szyrwinckiego, święciańskiego, miasta Wilna i Wisagini, gdyż partia mocno stawia na rozwój regionów i samorządności, a po drugie kandydując do parlamentu radni będą mogli sprawdzić, jak wyborcy oceniają ich pracę w samorządach po półtora roku kadencji.

Wśród kandydatów są osoby 6 narodowości – przedstawiciele mniejszości narodowych i Litwini, 83 kobiety i 58 mężczyzn.

Tomaszewski liczy na to, że prowadzona przez niego lista przekroczy 5-procentowy próg wyborczy. Choć jak podkreślił, nieraz Polacy apelowali o zniesieniu progu wyborczego dla mniejszości narodowych. Przypomniał, że po odzyskaniu przez Litwę niepodległości nie było żadnych barierów, ale w 1996 roku władza socjaldemokratów wprowadziła próg wyborczy dla mniejszości narodowych, który, jak podkreślił, „nie obowiązuje w innych krajach europejskich”.

Nie może być podziału na dwie Litwy

Na konferencji zostały też przedstawione hasła i główne założenia programu wyborczego.

Do wyborów parlamentarnych AWPL-ZChR pójdzie pod hasłami: „Za tradycyjną rodzinę!”, „Za wartości chrześcijańskie!”, „Za sprawiedliwą dla wszystkich Litwę!”, „Za uczciwą politykę!”. „Nasze programowe, główne hasło „Za sprawiedliwą dla wszystkich Litwę!”. Odzwierciedlony jest w nim nasz cały program. Nasze państwo powinno być sprawiedliwe dla wszystkich regionów. Bo bardzo wielka jest rozbieżność między regionami, dotycząca m.in. dochodów mieszkańców, poziomu życia. Tę sytuację należy pilnie zmienić. Nie może być podziału na dwie Litwy!” – mówił Tomaszewski. Mówiąc o sprawiedliwości dla wszystkich, wskazał też na przestrzeganie praw mniejszości narodowych na Litwie. „Nie może być mowy o dyskryminacji językowej, w oświacie, kulturze itd.” – podkreślił.

Aktualne dla mieszkańców tematy

„Są hasła, główne założenia naszego programu wyborczego oraz zadania, które stawiamy przed sobą jako politykami i będziemy starali się zrealizować. Część zadań już przedstawiliśmy w Sejmie. Część zadań została pięknie przywłaszczona przez innych posłów, co świadczy o tym, że podejmujemy aktualne dla mieszkańców tematy. Przedstawiamy te projekty, na które czekają nasi obywatele” – mówiła posłanka Rita Tamašunienė.

W programie wyborczym partii znajdują się propozycje obejmujące m.in. realizację skutecznej polityki wzmacniania rodziny, podwyżkę emerytur do poziomu średniej unijnej, bon senioralny w wysokości 400 euro, opodatkowanie banków i dużych sieci handlowych, zwiększenie świadczeń na każde dziecko do 200 euro miesięcznie, 5-procentowy podatek od wartości dodanej na żywność, minimalne wynagrodzenie w wysokości 1500 euro, bezpłatne leki dla osób powyżej 70. roku życia, zmniejszenie liczby posłów od 141 do 101 i in.

Zapytany przez dziennikarzy o to, czy AWPL-ZChR uwzględnia w swoim programie, z jakich środków mają być zrealizowane te obietnice, Tomaszewski podkreślił, że te projekty partia próbuje forsować w Sejmie już nie jedną kadencję. A jeśli chodzi o to, skąd wziąć pieniądze, to przede wszystkim, jak wskazał, należy skutecznie zwalczać szarą strefę, gdzie są ogromne pieniądze, również należałoby opodatkować dodatkowo duże sieci handlowe oraz aktywa banków.

Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się 13 października, w razie potrzeby druga tura w okręgach zostanie przeprowadzona 27 października.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *